Octavia vystrkuje dobíjecí kabely. S RS iV se v Ženevě ukáže i slabší plug-in hybrid

Martin Přibyl Martin Přibyl
27. 2. 2020 9:01
Škoda Octavia nenabídne jen jednu, ale rovnou dvě hybridní verze a obě se ukážou v Ženevě. Kromě vrcholného RS iV, na něž automobilka láká videem, se na výstavišti Palexpo představí i slabší, lidovější varianta s nižším výkonem.
Nová Škoda Octavia RS | Video: Škoda Auto

V případě RS již Škoda ukázala první skici, teď na svůj oblíbený sportovní model láká i pomocí videa s prvními detaily. Ostré RS se nejprve v Ženevě odhalí v plug-in hybridní verzi vyzdobené černými doplňky: maskou chladiče nebo lištami v předním nárazníku. Auto budou zdobit i červené brzdové třmeny, uvnitř se objeví typická sportovní sedadla a tříramenný volant, který nahradí standardní dvouramenný z klasických verzí.

Samotné pohonné ústrojí kopíruje plug-in hybrid nabízený i v modelu Cupra Leon. Jedná se tedy o přeplňovaný čtyřválec 1.4 TSI o výkonu 110 kW spřažený s 85kW elektromotorem. Celkový systémový výkon je 180 kW a 400 Nm. Auto by mělo umět (lokálně) bezemisně ujet 55 kilometrů, což se bude hodit zejména v městském provozu. Na okreskách by pak majitelé měli ocenit sportovní podvozek.

Ve své podstatě identickou sestavu motorů pod kapotou nabídne i slabší plug-in hybrid Octavia iV. V jeho případě ale bude celý systémový výkon dosahovat jen 150 kW a točivý moment klesne na 350 Nm. Nabízený bude ve výbavách Ambition a Style.

O dojezdu na elektřinu v případě "obyčejného" iV Škoda zatím nic nepíše, jen to, že bude vybaven 13kWh baterií. Dá se očekávat, že bude minimálně podobný jako plug-in hybridního Superbu, kde pokryje 62 kilometrů.

Škoda Kamiq Scoutline.
Škoda Kamiq Scoutline. | Foto: Škoda Auto

Kromě hybridních Octavií se v Ženevě ukáže rovněž Škoda Kamiq ve verzi Scoutline, tedy na pohled terénnější a dobrodružnější verze malého crossoveru. Dostupná bude se všemi pohonnými jednotkami nabízenými pro klasický Kamiq (od plynového 66kW litru TGI až po 110kW jednapětku) a dostane černé lemy blatníků, ochranné stříbrné prvky a 18" litá kola.

Zajímavostí je rozhodně dvouramenný volant, který Kamiq podědí po Octavii, nebo dřevěný dekor na palubní desce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy