Octavia vystrkuje dobíjecí kabely. S RS iV se v Ženevě ukáže i slabší plug-in hybrid

Martin Přibyl Martin Přibyl
27. 2. 2020 9:01
Škoda Octavia nenabídne jen jednu, ale rovnou dvě hybridní verze a obě se ukážou v Ženevě. Kromě vrcholného RS iV, na něž automobilka láká videem, se na výstavišti Palexpo představí i slabší, lidovější varianta s nižším výkonem.
Nová Škoda Octavia RS | Video: Škoda Auto

V případě RS již Škoda ukázala první skici, teď na svůj oblíbený sportovní model láká i pomocí videa s prvními detaily. Ostré RS se nejprve v Ženevě odhalí v plug-in hybridní verzi vyzdobené černými doplňky: maskou chladiče nebo lištami v předním nárazníku. Auto budou zdobit i červené brzdové třmeny, uvnitř se objeví typická sportovní sedadla a tříramenný volant, který nahradí standardní dvouramenný z klasických verzí.

Samotné pohonné ústrojí kopíruje plug-in hybrid nabízený i v modelu Cupra Leon. Jedná se tedy o přeplňovaný čtyřválec 1.4 TSI o výkonu 110 kW spřažený s 85kW elektromotorem. Celkový systémový výkon je 180 kW a 400 Nm. Auto by mělo umět (lokálně) bezemisně ujet 55 kilometrů, což se bude hodit zejména v městském provozu. Na okreskách by pak majitelé měli ocenit sportovní podvozek.

Ve své podstatě identickou sestavu motorů pod kapotou nabídne i slabší plug-in hybrid Octavia iV. V jeho případě ale bude celý systémový výkon dosahovat jen 150 kW a točivý moment klesne na 350 Nm. Nabízený bude ve výbavách Ambition a Style.

O dojezdu na elektřinu v případě "obyčejného" iV Škoda zatím nic nepíše, jen to, že bude vybaven 13kWh baterií. Dá se očekávat, že bude minimálně podobný jako plug-in hybridního Superbu, kde pokryje 62 kilometrů.

Škoda Kamiq Scoutline.
Škoda Kamiq Scoutline. | Foto: Škoda Auto

Kromě hybridních Octavií se v Ženevě ukáže rovněž Škoda Kamiq ve verzi Scoutline, tedy na pohled terénnější a dobrodružnější verze malého crossoveru. Dostupná bude se všemi pohonnými jednotkami nabízenými pro klasický Kamiq (od plynového 66kW litru TGI až po 110kW jednapětku) a dostane černé lemy blatníků, ochranné stříbrné prvky a 18" litá kola.

Zajímavostí je rozhodně dvouramenný volant, který Kamiq podědí po Octavii, nebo dřevěný dekor na palubní desce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy