Nový Mercedes G bude stejná krabice jako dosud. Majitele zahrne luxusem i v těžkém terénu

Jan Markovič Jan Markovič
8. 1. 2018 14:37
Nejméně aerodynamické auto dokáže dohromady skloubit luxusní interiér, schopnost jízdy v náročných podmínkách a silné motory. Veřejnosti se představí příští týden.
Nový vzhled vozu dodávají hlavně světlomety. Kružnici na nich opisují LED pro denní svícení. Auto dostane ale více moderní výbavy.
Nový vzhled vozu dodávají hlavně světlomety. Kružnici na nich opisují LED pro denní svícení. Auto dostane ale více moderní výbavy. | Foto: Mercedes-Benz

Ještě před oficiální premiérou, která proběhne na autosalonu v Detroitu ve středu 15. ledna, unikly německé automobilce první fotografie její důležité letošní novinky. Off-road Mercedes-Benz G, který se od roku 1979 představí teprve ve své třetí generaci, překvapivě nezmění tvar. Bude to stále hranatá krabice na kolech. I to z něj ale udělá jedno z nejlepších aut do terénu současnosti.

Mercedes zatím oficiálně zveřejnil jen snímky maskovaného vozu, už z nich ale bylo patrné, že z hlediska designu se toho mnoho nezmění. Uniklé fotografie ukazují mírně upravenou příď s novými světlomety s LED technikou. Auto si zachovalo i rezervu na zadních dveřích, otevíraných do strany, což je tradiční symbol off-roadů.

Vnitřek auta je ale zajímavější. Už minulá verze Mercedesu G totiž dokázala majitelům nabídnout luxusní interiér. Kůže, dřevo, hliník, ničeho se nebála, jakkoliv je to pro cestování přírodou spíš nepraktické. I proto si našla takovou oblibu u bohatých lidí ze zemí, kde není asfalt naprostou samozřejmostí, nebo kde je potřeba dát jasně najevo svou dominanci na silnici.

Kabina vozu se inspirovala Mercedesem třídy S, tedy topmanažerským sedanem z nabídky německé značky. Palubní desku bude možné koupit ve dvou provedeních, tedy s klasickými ručičkovými ukazateli rychlosti a otáček nebo s displejem, který je bude simulovat. Samozřejmostí je informační systém Comand a možnost připlatit si za celou řadu luxusních prvků včetně špičkové hi-fi soustavy Burmester.

Auto by také mělo předvést ještě lepší jízdní vlastnosti. Protože jde o pravověrný vůz do terénu, zachová si svůj klasický žebřinový rám, ale zároveň dostane novou přední nápravu, tak aby se lépe choval na silnici. Mimo asfalt má zase pomoci lepší světlá výška (podvozek bude od země 241 mm vysoko). I díky tomu nové G zvládne brod hluboký až 70 centimetrů.

Samozřejmostí je stálý pohon všech kol. V běžném režimu pošle 60 procent síly na zadní kola. Jen pomocí stisku tlačítka pak řidič aktivuje nápravový nebo mezinápravový diferenciál. Zvolit půjde i redukční převodovku, bude k dispozici do 40 km/h. Chytrá elektronika pak spustí jízdní režim, který se bude starat o ideální nastavení auta pro daný terén.

Řadit se bude pomocí nové devítistupňové automatické převodovky a pod kapotou se objeví šestiválcové i osmiválcové motory. Vrcholem pak jako dosud zůstane i dvanáctiválcová verze, která se líbí právě na trzích, jako je Rusko nebo Spojené arabské emiráty. Více automobilka prozradí až při oficiálním odhalení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy