10 nejzajímavějších modelů za padesát let AMG. Některé jsou legendami, na jiné se zapomnělo

Jan Matoušek Jan Matoušek
23. 12. 2017 7:25
Písmena AMG jsou napevno spojena se sportovními modely Mercedes-Benz. Nebylo tomu ale hned od založení v roce 1967, o které se postarali dva zaměstnanci trojcípé hvězdy. Ti zároveň stavěli také závodní speciály. Mimo jiné i proto, že značka AMG byla nejprve úpravcem mohou nosit její loga také dva modely od Mitsubishi. Přímá spolupráce mezi Mercedesem a AMG začala v roce 1990, o devět let později ve Stuttgartu zakoupili v AMG většinový podíl. Od roku 2005 pak výrobce závodních a sportovních vozů patří plně do koncernu Daimler. V následující grafice si můžete prohlédnout deset nejzajímavějších modelů AMG za uplynulé půlstoletí.
Foto: Výrobci

AMG 300 CE 6.0

Z Mercedesu řady W124/C124 odvodili u AMG jeden ze svých nejultimativnějších modelů. Vůz AMG 300 E 6.0 (na snímku kupé CE z roku 1986) má pod kapotou šestilitrový osmiválec naladěný na 286 kW a 566 Nm a spadá do éry, kdy spolupráce mezi dvěma značkami na oficiální úrovni neexistovala a AMG fungovalo jako klasický úpravce. Toto kupé (či obecně upravená W124 s objemem motoru 5.0 až 6.0 litru) si vysloužilo přezdívku The Hammer, v překladu kladivo. Není se co divit, ve své době šlo o nejsilnější vůz ve vyšší střední třídě, přičemž zrychlit z 0 na 100 km/h mu zabere pět sekund. To je teritorium tehdejších supersportů. 300 CE 6.0 přitom vypadá, až na široké pneumatiky, poměrně nenápadně. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy