Norsko už není největším trhem pro auta do zásuvky v Evropě. Prodej roste i jinde

Martin Přibyl Martin Přibyl
17. 7. 2019 10:51
Skandinávská země přišla v prvním pololetí letošního roku o status největšího trhu s elektromobily a hybridy do zásuvky v Evropě. Podle studie německého Centra pro management v automotive (CAM) sice stále vede v přepočtu na hlavu a podílu na trhu, v absolutním objemu Norsko ale překonalo Německo.
Plug-in hybridní Škoda Superb iV.
Plug-in hybridní Škoda Superb iV. | Foto: Škoda Auto

CAM vydalo svoji zprávu mapující výsledky trhu s čistými elektromobily a hybridy do zásuvky. "K elektrickému průlomu ještě nedošlo, ten očekáváme v roce 2020, prodeje elektrických aut ale již dnes dokážou vzdorovat klesající tendenci celého trhu," říká Stefan Bratzel, který je za celou zprávu zodpovědný.

Absolutní prodeje elektromobilů na největších celosvětových trzích.
Absolutní prodeje elektromobilů na největších celosvětových trzích. | Foto: CAM

V Norsku tak všechny typy aut do zásuvky (elektromobily i plug-in hybridy) drží více než poloviční podíl na trhu. Na elektřinu tam je schopných jet 56 procent z nových aut (v první polovině roku 2018 jen 47 procent), přičemž v prvním čtvrtletí dokonce zaznamenala rekordních 61 procent.

Prodeje elektromobilů, tržní podíl na největších trzích.
Prodeje elektromobilů, tržní podíl na největších trzích. | Foto: CAM

Co se týče podílu na trhu, Norsko si drží jasné celosvětové prvenství. V celkovém objemu prodejů ale svoje pozice začíná pomalu vyklízet. Zájem o elektromobily roste i na jiných, výrazně větších trzích.

Nejvíce elektroaut se prodá v Číně, za první pololetí to bylo 628 tisíc, o celých 52 procent více než v roce 2018. Čínský trh s novými auty navíc za prvních šest měsíců zaznamenal 12procentní pokles, vozy do zásuvky tak již dnes tvoří více než pět procent celkových prodejů.

Pětinový nárůst prodejů vykazuje i USA, kde 149 tisíc plug-in hybridů a elektromobilů tvoří necelá dvě procenta trhu.

Největším "elektrickým" trhem v Evropě je nově Německo. Za první půlrok se tam prodalo 48 tisíc elektroaut, o čtyři tisíce více než v Norsku. U našich západních sousedů ale zabírají jen 2,6 procenta celého trhu.

Výrazně větší podíl mají elektroauta v Nizozemsku, kde se jich prodalo více než dvakrát tolik než za stejné období v loňském roce. Dohromady mají téměř devítiprocentní podíl. Pozitivní výsledek zaznamenala z velkých trhů i Francie. Jedinou výjimkou je tak Velká Británie, kde podle CAM prodeje aut do zásuvky klesají kvůli obavám z brexitu.

V Česku se za první půlrok prodalo 455 vozidel do zásuvky, což představuje jen 0,35procentní podíl a pětiprocentní nárůst.

Ve všech zemích se nicméně dá vysledovat odliv zákazníků od plug-in hybridů. "Růst určují čisté elektromobily," komentuje závěr studie Stefan Bratzel. Například v Německu vzrostly prodeje čistých elektroaut o 80 procent, plug-in hybridy naopak 0,9 procenta ztratily. CAM upozorňuje také na to, že se tam stabilizoval podíl dieselů (vzrostl o zanedbatelných 0,9 procenta), benzinovým autům naopak klesá (spadl z 63,1 na 59,4 procenta).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy