Kde všude musí v Německu zakázat diesely? Někde jen na pár ulicích

Martin Přibyl Martin Přibyl
23. 11. 2018 6:05
Dlouhodobě překračované limity oxidů dusíku mají v Německu následky. Ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe se kvůli nim začala u místních soudů domáhat omezení vjezdů naftových aut do center měst. A u řady z nich uspěla. V současné době je tak již rozhodnuto o devíti městech, která musí zavést opatření k zamezení vjezdu starších dieselových aut. Další zákazy byly zatím odsunuty, jinde ještě rozsudek nepadl. Podívejte se, kam stará naftová auta nesmí a na co byste se při cestě do těchto měst měli připravit.
Policie před Berlínským dómem
Policie před Berlínským dómem | Foto: Reuters

Jak bude probíhat kontrola?

Otázkou zůstává, jak bude policie emisní normy kontrolovat. V Hamburku ji bude dohledávat v technickém průkazu auta. Němci ale nemají průkazy dva, vozí s sebou jeden se všemi informacemi. V Českém malém "techničáku" není emisní norma uvedena. Samotná německá policie nemá z kontrol radost - přijdou jí příliš komplikované. Ve hře je proto zavedení nové modré ekologické plakety pro vozy splňující emisní předpis Euro 6. Spolková vláda jedná také o povolení automatické kontroly značek, podle nich by se pak emisní norma vozidla kontrolovala v centrální databázi.

Nedořešenou stranou věci jsou i pokuty. Ty byly zatím stanoveny jen v Hamburku a Stuttgartu. V Hamburku podle všeho ani policie nebude zpočátku řidiče trestat, jen je upozorní na to, že zákaz porušují.

Na následujících stranách najdete přehled měst, v nichž budou zákazy vjezdu zavedeny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy