Nejbezpečnější auta roku podle Američanů? Skvělé je Subaru

Radek Pecák Radek Pecák
24. 12. 2014 7:44
Letošní seznam vozů splňujících kritéria amerického pojišťovacího institutu čítá přes 70 jmen.
Také malé Subaru XV je mezi oceněnými vozy.
Také malé Subaru XV je mezi oceněnými vozy. | Foto: Subaru

Názvy japonských vozů lze velmi často najít v seznamu sedmi desítek aut, která na základě výsledků testů za jejich bezpečnost ocenil americký pojišťovací institut IIHS. Do zprávy zahrnul pouze auta, která podstoupila testování během roku 2014.

Nejvyšší ocenění Top Safety Pick+, na jehož udělení mají nárok auta, která kromě všech dalších požadavků splní i požadavek na přítomnost asistenčního systému pro samočinné nouzové brzdění, získalo jen 34 aut - z nich nejvíce od japonských výrobců.

Mezi nimi pak bodovala například Toyota, ale i Subaru. To posbíralo hodnocení Top Safety Pick + za své vozy impreza, xv, legacy, outback i forester.

Volvo nezklamalo

Z evropských výrobců bodovala značka Volvo.

V kategorii malých vozů byly z těch, které si můžeme koupit i na našem htru, takto ohodnoceny automobily Lexus CT 200h, Mazda 3, Subaru XV a Toyota Prius.

U vozů střední třídy patří k oceněným Mazda 6 a Subaru Outback, v kategorii luxusních vozů střední třídy pak Audi A3, BMW2, Infiniti Q50 a Volva S 60 a V60.

V kategorii velkých luxusních vozů institut ocenil Hyundai Genesis, Mercedes-Benz třídy E a Volvo S80.

Ocenění za bezpečnost v kategorii malých SUV pak za letošek mají Honda CR-V, Mazda CX-5, Mitsubishi Outlander a Subaru Forester, v kategorii luxusních SUV pak Lexus NX, Mercedes-Benz třídy M a Volvo XC60.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy