Děti v autě nejlépe chrání Seat Leon. České vozy uspěly

Radek Pecák Radek Pecák
13. 7. 2014 16:10
Automobily vyráběné v Česku uspěly. Hyundai i30 z Nošovic skončil na děleném třetím místě.
Foto: EuroNCAP

Praha - Aktuální generace Seatu Leon je ze všech nyní nabízených vozů nejlepší při ochraně dětských pasažérů sedících v automobilu vzadu. Samozřejmě jde o děti připoutané v autosedačkách. 

Pořadí vozů vycházející z hodnocení nezávislé organizace crash testů Euro NCAP, sestavil server Vybermiauto.cz. Z něho také vyplývá, že nejhorší jsou naopak vozy Suzuki Grand Vitara, Nissan Micra, Fiat 500 a Renault Scénic.

Zatímco tyto zmiňované automobily dosáhly pouze na 56-58 procent možných bodů, Seat Leon si připsal hodnocení ve výši 92 procent.

Těsně za ním skončilo japonské SUV Subaru Forester, následuje čtveřice "devadesátiprocentních". Mezi nimi je i v severomoravských Nošovicích vyráběné Hyundai i30. Stejné hodnocení má rovněž Opel Mokka, Subaru XV a Volkswagen Beettle.

Hodně modelů v popředí žebříčku má Subaru, uspěly také značky Hyundai a Volkswagen.

Modely Škoda dopadly nadprůměrně. Octavia získala od EuroNCAP hodnocení 86 procent, Roomster 82, Superb 81, Fabia 80 a Yeti 78 procent.

Euro NCAP testuje vozy při nárazech se dvěma testovacími figurínami s parametry dětí ve věku 1,5 a tři roky. Kromě ochrany před zraněním bere v úvahu i způsob uchycení sedačky a míru obtížnosti při manipulaci.

Kompletní pořadí najdete na webu vybermiauto.cz.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy