Nákup auta: Někdy je důležitější barva než spotřeba

Petr Kučera Petr Kučera
7. 6. 2010 14:11
Průzkum: Co je rozhodující při výběru nového auta
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejdůležitějšími kritérii při výběru nového auta jsou spotřeba a značka vozu. Vyplývá to z ankety GE Money Auto mezi 500 obyvateli České republiky.

Nízkou spotřebu uvedlo jako nejdůležitější hledisko 18 procent lidí, značku vozu 16 procent. Pro 13 procent lidí je hlavní poměr mezi cenou a výkonem, pro dalších 12 procent pak prostornost vozu a pro 11 procent lidí jeho vzhled.

Kritéria se významně liší mezi muži a ženami. "Zatímco pro ženy je nejdůležitější značka vozu, případně vzhled a design, muži myslí ekonomicky a rozhodují se podle spotřeby automobilu," říká Markéta Dvořáčková, mluvčí GE Money Auto.

Pro pět procent dotázaných žen je dokonce nejdůležitějším parametrem barva vozu.

Každý desátý muž se rozhoduje podle výkonu a rychlosti automobilu. Rychlosti přikládají největší význam muži ve věku 18 až 29 let, kteří také podle dlouhodobých statistik patří mezi nejnebezpečnější řidiče. "Někteří mladí řidiči vybírají také podle toho, jak by se vůz líbil ženám," dodává Dvořáčková.

Do garáže, nebo hned za kamarády?

Co Češi udělají hned po koupi nového auta jako první? Podle ankety to závisí hlavně na věku řidiče.

Zatímco každý třetí řidič ve věku 56 a více let by jel auto rychle schovat do garáže, lidé ve věku 18 až 29 let by se nejprve jeli s novým autem pochlubit kamarádům a známým.

Foto: škoda
Čtěte také:
Special končí po 50 letech. Lidé už ho nekupují
ČOI hledá novou firmu na rozbory pohonných hmot
Daňové úniky: Obchod s pohonnými hmotami zpřísní

"Celá čtvrtina řidičů chce nové auto ihned po zakoupení prověřit nějakou delší vyjížďkou," říká Dvořáčková.

Anketa také zjišťovala, koho by čeští řidiči v novém autě svezli jako prvního. Nejčastěji by to byl partner (36 %), rodina (29 %) či kamarád (23 %). Zajímavé je, že každý sedmý muž by v novém autě nesvezl nikoho a raději by si vychutnal jízdu sám.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy