Mercedes přidal model do své "A" řady. Novinka je kombi

Radek Pecák Radek Pecák
27. 11. 2014 7:59
Tvary nového vozu se inspirovaly u většího a luxusnějšího sourozence CLS Shooting Brake.
Všechny verze nového modelu mají maximální rychlost alespoň 210 km/hod.
Všechny verze nového modelu mají maximální rychlost alespoň 210 km/hod. | Foto: Mercedes-Benz

Dalším přírůstkem mezi modely, které spadají do nejmenší, takzvané "A" řady značky Mercedes-Benz, je sportovní kombi. Oficiální označení modelu zní CLA Shooting Brake. Již před ním německý prémiový výrobce vozů označených třícípou hvězdou začal nabízet hatchback, sedan a SUV.

Ceny zatím značka neodtajnila, téměř všechny technické údaje však ano. Automobil na délku měří 4 630 milimetrů, vysoký je pouze 1 435 milimetrů a jeho šířka činí 1 777 milimetrů.

V zadních partiích se snoubí sportovnost i elegance.
V zadních partiích se snoubí sportovnost i elegance. | Foto: Mercedes-Benz

Inženýři zodpovědní za vývoj vozu si opět pohráli s aerodynamikou. Výsledkem je skvělý koeficient odporu vzduchu 0,26.

Auto nabízí i solidní užitné vlastnosti. Například objem zavazadlového prostoru je minimálně 495 litrů. Lze ho ale zvětšit změnou sklonu opěradel zadních sedaček, případně jejich sklopením. V takovém případě lze do vozu naložit předměty o objemu až 1354 litrů.

Interiér se shoduje s ostatními vozy této řady.
Interiér se shoduje s ostatními vozy této řady. | Foto: Mercedes-Benz

V tiskové zprávě značka informuje, že díky tvaru střechy budou mít lidé na zadních sedadlech více prostoru. Konkrétně jde o místo nad hlavou, kde oproti kupé přibyly čtyři centimetry.

Vůz má standardně poháněna přední kola, ale během příštího roku se začne nabízet i varianta s pohonem obou náprav.

Pod kapotu se bude montovat šestice motorů. Dva z nich spalují naftu, čtyři naopak benzin.

Kufr pojme téměř 500 litrů zavazadel.
Kufr pojme téměř 500 litrů zavazadel. | Foto: Mercedes-Benz

Nejúspornější bude CLA Shooting Brake se vznětovým motorem 220 CDi, kterému stačí na ujetí stokilometrové vzdálenosti pouze 4 litry nafty. Přitom tento agregát disponuje maximálním výkonem 130 kW a lze s ním (samozřejmě po německé dálnici) uhánět až rychlostí 228 kilometrů v hodině.

Benzinové verze mají výkony od  90 do 155 kW (122-210 koňských sil). Ještě nad nimi je ale CLA 45 AMG s ohromujícím výkonem 265 kW (360 koňských sil). Tento vůz dokáže z nuly na stokilometrovou rychlost zrychlit za 4,7 sekundy.

Prodeje CLA Shooting Brake zahájí dealeři Mercedesu na konci března příštího roku.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy