Elektromobil od Mazdy parkuje u pražského dealera. Objede Evropu a pak se sešrotuje

Elektromobil od Mazdy parkuje u pražského dealera. Objede Evropu a pak se sešrotuje
Mazda MX-30 je menší SUV s délkou 4,4 metru. Vyniká designem a má na sobě některé ne příliš časté detaily masově vyráběných aut...
... například boční dveře ve druhé řadě s panty proti směru jízdy. Takové mají například modely značky Rolls-Royce.
Baterie jsou umístěné v podlaze, aby v kabině zůstal co největší prostor pro posádku.
Ačkoli typická městská elektroauta bývají menší, Mazda očekává, že MX-30 je rovněž druhým autem do rodiny, nikoli rodinným univerzálem.
Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
17. 6. 2020 6:02
MX-30 je prvním sériově vyráběným elektromobilem od Mazdy, který se bude prodávat také v Evropě. Objednaná auta dorazí k dealerům v září, do Prahy ale přijely první dva vozy, které se začátkem července oficiálně ukážou novinářům a zákazníkům. Po pár týdnech se sešrotují. Na dealerství Mazda Car Star v Dolních Počernicích bude červený vůz stát minimálně dva týdny a je možné si ho zde prohlédnout.

MX-30 je pro Mazdu důležitou novinkou, jde o první čistě elektrický vůz, který se bude prodávat také v Evropě (Mazda před sedmi lety představila elektrickou verzi Mazdy 2). Do světa se dováží z továrny v Hirošimě.

Objednávat lze auto už nyní, avšak první sériové modely dorazí do Česka až v září. Do Prahy, konkrétně do dealerství Car Star v Dolních Počernicích, v červnu přijely dva předprodukční exempláře, jeden šedý a jeden pro Mazdu typicky červený. Auta tu značka chystá na premiéru pro novináře a také zákazníky v celé střední a také jihovýchodní Evropě.

První štací je právě Praha, poté budou celé léto cestovat na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a Polska. Protože nemají homologaci pro sériové vozy, až v předvádění doslouží, musí se sešrotovat.

U pražského dealera bude červený model stát dva týdny a je možné si ho zde prohlédnout naživo. Detailněji se na elektrické Mazdy můžete podívat po kliknutí do galerie výše, kde se také dozvíte více informací.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy