Levná a úsporná: 12 SUV, která nadělají spoustu parády a nevyluxují vám účet

Jan Matoušek Jan Matoušek
31. 7. 2019 6:02
Nejpopulárnější kategorií nových aut v České republice jsou SUV. Ta mívají vyšší stavbu karoserie, vyšší světlou výšku a robustnější techniku a s tím i předpoklad vyšší spotřeby i pořizovací ceny. Našli jsme však modely populárního segmentu, které jsou dostupné a zároveň úsporné. V galerii tak najdete přehled modelů, jejichž cena nepřesahuje půl milionu korun a spotřeba se spalovacím motorem je zároveň nejvýše pět litrů na 100 kilometrů.
Foto: Citroën

Citroën C3 Aircross PureTech - od 334 900 Kč

Citroën C3 Aircross, zajímavý například svou variabilitou podobnou někdejšímu MPV C3 Picasso, se do přehledu dostane dvakrát. Požadavky totiž splní nejen s naftovým, ale i benzinovým motorem.

Jedná se o tříválec 1.2 PureTech. Nejslabší verze má 61 kW a v kombinaci s manuální pětistupňovou převodovkou si nárokuje rovných pět litrů na 100 km. Nejnižší částka, za kterou lze tuto jednotku získat je přitom 334 900 korun. Nutno podotknout, že Francouzi v případě nejslabšího motoru již jen vyprodávají sklady.

Podmínkám vyhoví i silnější verze téhož motoru vybavená turbodmychadlem. Ta má výkon 81 kW a v kombinaci s manuální šestistupňovou převodovkou spotřebuje 4,8 l / 100 km. Ptáte se, proč jde s vyšším výkonem ruku v ruce nižší spotřeba? Například proto, že motor má ve standardu systém stop & start. Nejméně pak tato jednotka stojí 404 900 korun.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy