Levná a úsporná: 12 SUV, která nadělají spoustu parády a nevyluxují vám účet

Jan Matoušek Jan Matoušek
31. 7. 2019 6:02
Nejpopulárnější kategorií nových aut v České republice jsou SUV. Ta mívají vyšší stavbu karoserie, vyšší světlou výšku a robustnější techniku a s tím i předpoklad vyšší spotřeby i pořizovací ceny. Našli jsme však modely populárního segmentu, které jsou dostupné a zároveň úsporné. V galerii tak najdete přehled modelů, jejichž cena nepřesahuje půl milionu korun a spotřeba se spalovacím motorem je zároveň nejvýše pět litrů na 100 kilometrů.
Foto: Citroën

Citroën C3 Aircross PureTech - od 334 900 Kč

Citroën C3 Aircross, zajímavý například svou variabilitou podobnou někdejšímu MPV C3 Picasso, se do přehledu dostane dvakrát. Požadavky totiž splní nejen s naftovým, ale i benzinovým motorem.

Jedná se o tříválec 1.2 PureTech. Nejslabší verze má 61 kW a v kombinaci s manuální pětistupňovou převodovkou si nárokuje rovných pět litrů na 100 km. Nejnižší částka, za kterou lze tuto jednotku získat je přitom 334 900 korun. Nutno podotknout, že Francouzi v případě nejslabšího motoru již jen vyprodávají sklady.

Podmínkám vyhoví i silnější verze téhož motoru vybavená turbodmychadlem. Ta má výkon 81 kW a v kombinaci s manuální šestistupňovou převodovkou spotřebuje 4,8 l / 100 km. Ptáte se, proč jde s vyšším výkonem ruku v ruce nižší spotřeba? Například proto, že motor má ve standardu systém stop & start. Nejméně pak tato jednotka stojí 404 900 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy