Radši zničit, než aby se "kachny" zmocnili Němci. Legendární Citroën 2CV slaví 70 let

Ve většině světových jazyků se mu říká "kachna" nebo "kačena". To proto, že se v zatáčkách zvláštně naklání.
Tak jako je synonymem expanze automobilismu v Německu Volkswagen Brouk, je pro Francouze tím samým Citroën 2CV neboli "kachna". Ta letos slaví 70. výročí.
Její příběh je pozoruhodný. Poté co zkrachovala automobilka Andrého Citroëna, spadla do klína rodině Michelinů.
Tehdejší ředitel firmy Pierre Jules Boulanger se i díky vlivu Pierra Michelina rozhodl navrhnout velmi jednoduché auto s malým motorem pro chudší vrstvy.
Základními rysy konceptu bylo, aby s do něj vešli čtyři rolníci a cestou přes pole dokázalo převézt také pytle brambor a aby se při cestě nerozbilo jediné vejce v ošatce.
Foto: Citroën
Eva Srpová Eva Srpová
7. 10. 2018 7:16
Kachna slaví sedmdesátiny. Připomeňte si příběh legendárního auta, které ze svých nedostatků udělalo přednost. Citroën 2CV se stal ikonou a po světě se prodalo zhruba 3,8 milionu aut, i s různými deriváty je to dokonce přes 5 milionů.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy