Radši zničit, než aby se "kachny" zmocnili Němci. Legendární Citroën 2CV slaví 70 let

Ve většině světových jazyků se mu říká "kachna" nebo "kačena". To proto, že se v zatáčkách zvláštně naklání.
Tak jako je synonymem expanze automobilismu v Německu Volkswagen Brouk, je pro Francouze tím samým Citroën 2CV neboli "kachna". Ta letos slaví 70. výročí.
Její příběh je pozoruhodný. Poté co zkrachovala automobilka Andrého Citroëna, spadla do klína rodině Michelinů.
Tehdejší ředitel firmy Pierre Jules Boulanger se i díky vlivu Pierra Michelina rozhodl navrhnout velmi jednoduché auto s malým motorem pro chudší vrstvy.
Základními rysy konceptu bylo, aby s do něj vešli čtyři rolníci a cestou přes pole dokázalo převézt také pytle brambor a aby se při cestě nerozbilo jediné vejce v ošatce.
Foto: Citroën
Eva Srpová Eva Srpová
7. 10. 2018 7:16
Kachna slaví sedmdesátiny. Připomeňte si příběh legendárního auta, které ze svých nedostatků udělalo přednost. Citroën 2CV se stal ikonou a po světě se prodalo zhruba 3,8 milionu aut, i s různými deriváty je to dokonce přes 5 milionů.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Rada Evropy požaduje urychlené nezávislé vyšetřování smrti Roma v Teplicích

Rada Evropy vyzývá (RE) k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí generální tajemnice organizace. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

"Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu," uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

"Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti," zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.

Policejní zásah prošetři také zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům, věc podle něj vyšetřuje odbor vnitřní kontroly. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy