Jak se závodilo před 110 lety? Škodovky vítězily ve Francii i Rusku a zajely rychlostní rekord

Eva Srpová Eva Srpová
24. 7. 2018 12:53
Zajímá vás závodnická minulost škodovek? V mladoboleslavském muzeu je k vidění výstava. Připomíná rok 1908, který byl pro speciály Laurin & Klement mimořádně úspěšný.
Speciál Laurin & Klement FC se zúčastnil vytrvalostního závodu Petrohrad-Moskva, ve své třídě vyhrál.
Speciál Laurin & Klement FC se zúčastnil vytrvalostního závodu Petrohrad-Moskva, ve své třídě vyhrál. | Foto: Škoda Auto

Rok 1908 se pro automobilku Laurin & Klement proměnil v období úspěchu. Automobilka, která na území tehdejšího Rakouska-Uherska postavila několik závodních speciálů, se účastnila mnoha závodů a téměř ze všech si domů přivezla vavříny.

Získala i světové rychlostní rekordy a desítky zlatých věnců ze závodních okruhů i jízd spolehlivosti. Renomé značky se tak rapidně zvedlo.

Při této příležitosti mladoboleslavské muzeum Škody připravilo výstavu nazvanou Vítězství plná prachu, která mimo jiné i mapuje, jak se úspěchy na závodních tratích promítaly do hospodaření mladoboleslavské firmy.

Výstava se věnuje úspěchům na závodu do vrchu na Semmeringpassu, ale i  závodu v Dieppe a také tehdejšímu rychlostnímu rekordu. O ten se zasadila výjimečná osobnost v historii značky, Otto Hieronimus.

Hieronimus také řídil speciál Laurin & Klement FC na trati Petrohrad-Moskva. Vytrvalostní závod byl dlouhý 686 kilometrů a Otto ho zajel za 13 hodin a 3 minuty, díky čemuž byl ve své třídě první.

Závod do vrchu v Gaillonu v říjnu 1908 byl pro L&K triumfální.
Závod do vrchu v Gaillonu v říjnu 1908 byl pro L&K triumfální. | Foto: Škoda Auto

A nejen to. Otto Hieronimus usedl za volant speciálu Laurin Klement FCS a rozjel se rychlostí 118,72 km/h. V roce 1908 tak stanovil na vůbec prvním oficiálním závodnickém okruhu na světě v Brooklands rychlostní rekord. Od roku 1909 pak pracoval jako konstruktér a ředitel automobilky Laurin Klement. Hieronimus také navrhl letecký motor, první let s letadlem L&K se uskutečnil v roce 1910.

Výstava Vítězství plná prachu je v Muzeu Škoda k vidění od začátku července do 12. října.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy