Hlad živnostníků po ojetých dodávkách z dovozu roste. Stáčejí se častěji než osobáky

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
3. 12. 2019 11:33
Dovoz ojetých dodávek do Česka za deset měsíců letošního roku meziročně vzrostl o devět procent na 10 954 vozidel. Nejvíce se dovážely značky Ford, Volkswagen a Fiat. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
Foto: Shutterstock

Průměrné stáří dovážených ojetých lehkých užitkových aut bylo 10,1 roku, což je o desetinu roku více než ve stejném období loni. Je to zároveň o 1,5 roku více, než je nejčastěji uváděné stáří v tuzemské inzerci.

V českých autobazarech nebo na inzerát bylo jen v listopadu k mání 10 319 dodávek s cenou nejčastěji okolo 190 000 korun. Jejich udávaný nájezd se pohyboval okolo 185 000 kilometrů, vyplývá z monitoringu skupiny AAA Auto.

Mezi nejčastěji nabízené modely patří Ford Transit následovaný Volkswagenem Transporter a menším modelem VW Caddy. Na dalších místech jsou Peugeot Boxer a Fiat Ducato.

"Transit si zaslouženě vydobyl celosvětově neutuchající popularitu, o čemž svědčí i fakt, že se jeho jméno stalo mezi lidmi běžným označením pro jakoukoli dodávku. V listopadu mohli čeští zájemci o Ford Transit vybírat celkem z 1310 kusů za nejčastější cenu 145 100 Kč, s nájezdem přes 200 000 kilometrů a ve stáří 9,6 roku," uvedla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Během listopadu se v nabídce ojetých vozů objevilo celkem 119.189 vozů za nejčastější průměrnou cenu 150 000 Kč, jejichž stáří se obvykle pohybovalo kolem 9,5 roku.

Společnost Cebia, která se zabývá prověřováním stavu ojetin, minulý rok uvedla, že nákup ojeté dodávky, zejména té dovezené, nemusí být bez rizika. V případě lehkých užitkových vozů se častěji než u osobáků manipuluje s ukazatelem počtu najetých kilometrů.

Na trhu tak není nouze o dodávky, které byly stočeny o sta tisíce kilometrů. "Podle našich dat přitom odhadujeme, že dodávky jsou průměrně stočené o 300 000 kilometrů," komentovala stav Barbora Minksová ze společnosti Cebia. U osobních aut byl tachometr upraven v průměru o sto tisíc kilometrů.

Dodávky běžně jezdí na delších trasách a nejsou tedy tak opotřebované. Skutečný počet najetých kilometrů se u nich tak snadněji maskuje.

Připomeňme, že od loňského roku platí zákaz stáčení aut. Pokud se u auta prokáže, že má najeto méně kilometrů než při poslední technické prohlídce, může mu být odebrána způsobilost k provozu.

U dovozových ojetin, u nichž se komplikovaněji ověřuje servisní historie, je pochopitelně riziko manipulace s tachometrem větší a trvá i po zavedení nového předpisu. Auta stočená ještě před dovozem mohou legálně projít na české STK, protože u nich není záznam o předchozím stavu kilometrů.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy