Cesta k Jadranu bude letos pomalejší. Na I/38 z Jihlavy na Znojmo začnou od pondělí další opravy

ČTK ČTK
26. 5. 2016 16:41
Na hlavním tahu I/38 z Jihlavy na Znojmo bude v pondělí zahájena další část oprav. S tím spojená omezení tam budou dopravu zdržovat i v létě, kdy tudy projíždí rekreanti k Jaderskému moři.
České silnice se letos masivně opravují. Ilustrační foto.
České silnice se letos masivně opravují. Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Od dubna dělníci pracují na třech úsecích silnice I/38 (označuje se i jako mezinárodní komunikace E59) mezi Jihlavou a Stonařovem, od pondělí 30. května začnou práce mezi Hladovem a Želetavou. Také tam bude silnice průjezdná kyvadlově a provoz budou řídit semafory. ČTK to řekla ředitelka jihlavského Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová.

ŘSD letos nechá mezi Jihlavou a Želetavou na Třebíčsku opravit povrch na více než 18 kilometrech státního tahu, po němž denně projíždí tisíce aut. Práce v hodnotě 215 milionů korun bez daně mají být hotové do konce října.

Už teď musí řidiči počítat s tím, že se na I/38 mohou zdržet desítky minut, protože projíždějí přes tři semafory. "Nejhorší je to ráno, když lidi jedou do práce, potom odpoledne, v pátky a neděle. Je otázka, co udělá letní sezona," uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

Vzhledem k bezpečnostní situaci ve světě totiž prý bude letos podle cestovních kanceláří pro Čechy významnou destinací Chorvatsko. A právě přes tuto část silnice I/38 vede jedna z hlavních tepen směrem k Jadranu. Nejčastější alternativu představuje trasa po D1 až do Brna a přes Mikulov na Vídeň, na které je ale také několik dopravních omezení kvůli opravám.

Problémy na spravované části I/38 zatím vznikaly hlavně kvůli neukázněným řidičům. "Už jsme tam museli řešit několik kolizních situací, kdy se najednou proti sobě na úzkém pruhu objevily dva kamiony," uvedla Čírtková. Řidiči se snaží tato místa objíždět například přes Brtnici nebo Telč.

Na téměř deseti kilometrech I/38 mezi Jihlavou a Stonařovem se pracuje od 25. dubna, opravy tam zajišťuje firma Silnice Group. Podle dopravních informací na krajském webu tam budou dělníci do 23. července pracovat v katastru obcí Suchá, Rančířov a Vílanec, poté začnou opravovat zbývající části silnice v tomto úseku.

Také mezi Hladovem a Želetavou bude vozovka opravována po částech. Trasa měřící 8,5 kilometru bude rozdělena do šesti úseků opravovaných "na přeskáčku", aby auta měla šanci zúženými místy projet. Zakázku dostalo sdružení vedené firmou VHS Teplice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy