V tuzemsku jezdí milion aut nekvalitně opravených po havárii. Další nehoda už je kritická

ČTK Radek Pecák ČTK, Radek Pecák
11. 3. 2016 11:23
Při koupi ojetého vozu prostřednictvím soukromé inzerce nebo v malých autobazarech podle průzkumu hrozí, že zákazník získá automobil, který byl po havárii nekvalitně opraven. Bezpečnost takových vozů je pak až o sedmdesát procent nižší v porovnání s auty, která nehodu nikdy nezažila.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: VW

Téměř pětina aut na českých silnicích má za sebou nekvalitní opravu po havárii. Jejich bezpečnost je až o 70 procent nižší proti nehavarovaným automobilům. Vyplývá to z údajů Asociace autobazarů (APPAA). Vzhledem počtu registrovaných osobních vozů (přes pět milionů) to znamená, že jich je kolem milionu.  

"Zhruba 18 procent vozidel v Česku nesplňuje současné bezpečnostní nároky. Podle zjištěných údajů naprostá většina takových vozidel se prodává prostřednictvím soukromé inzerce nebo v malých autodílnách. Prodávající totiž spoléhají nejenom na to, že nabídnou atraktivní cenu, ale především na to, že na ulici nemá zájemce o vozidlo v podstatě žádnou možnost zjistit reálný technický stav vozidla," uvedl předseda APPAA Petr Přikryl.

U bouraného a nekvalitně opraveného vozu jsou podle Přikryla v případě dopravní nehody důsledky střetu daleko fatálnější. V průměru dochází k vyššímu rozsahu zranění, a to až o 70 procent ve srovnání s vozem, který žádnou vážnou havárii v minulosti neprodělal.

Podle mluvčího společnosti Cebia Jana Dryáka jsou individuálně dovážená ojetá vozidla rizikovější než ojetiny tuzemského původu. "Je u nich obtížnější doložení jejich historie, přes 60 procent aut má stočený tachometr a padělají se u nich servisní knihy. Dochází u nich častěji i k falšování jejich původu a k předělávání identifikátorů," dodal.

Jeden z velkých tuzemských autobazarů Auto ESA za první dva měsíce letošního roku odmítl vykoupit přibližně 750 vozidel kvůli špatnému technickému stavu. "Z tohoto čísla lze odvodit, že jenom tento bazar odmítá ročně 5000 vozidel, jejichž technický stav neodpovídá současným standardům. Zůstává proto otázkou, kde takové vozy končí a jakou cestou se nakonec dostanou na trh," podotkl Přikryl.

Vinou špatného technického stavu bylo podle statistik dopravní policie v roce 2015 způsobeno téměř 500 dopravních nehod.

 

Právě se děje

Další zprávy