Srovnání: Po rozpadu Československa se i na levná auta vydělávalo roky. Dnes stačí několik měsíců

Na takovéto Porsche 911 Carrera 4 bylo v roce 1993 potřeba šetřit průměrný měsíční plat 42 let.
Alfa Romeo 155 se šestiválec o objemu 2.5 litru s výkonem 121 kW stála v roce 1993 927 tisíc korun. To znamená, že z průměrného platu se na vůz šetřilo 157 měsíců.
Moderní Alfa Romeo Giulia nabízí šestiválec pouze ve vrcholném provedení Q. Výkonově bližší je 155 čtyřválcový přeplňovaný dvoulitr o výkonu 147 kW, který stojí nejméně 949 600 korun. To je necelých 33 měsíčních platů.
Audi 100 se zážehovým motorem o objemu 2.8 litru, výkonem 128 kW a automatickou převodovkou přišlo na 1 259 639 korun. To je těžko uvěřitelných 213 průměrných platů.
Audi A6 s přeplňovanou 1.8 TFSI nabízí 140 kW, verze s automatem pak přijde na 1 145 900 korun. To je přes 39 měsíčních průměrných platů.
Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 1. 2018 7:14
Před pětadvaceti lety došlo k rozpadu Československa a trh s novými automobily tak byl poprvé jenom český. Nabídka však tehdy nebyla ani zdaleka tak široká jako dnes a o přeplňovaných maloobjemových motorech, autonomním řízení, hybridním pohonu nebo bezpečnostních asistentech si drtivá většina značek mohla nechat jen zdát. I tak ale byla k dostání řada zajímavých automobilů. Ukázku, jak moc se trh s novými auty v České republice za čtvrtstoletí změnil, najdete v následující galerii.

Do galerie jsme vybrali celkem 20 automobilů. Vždy se jedná o vůz z roku 1993 a jeho nástupce ze současnosti. Vedle ceny u každého automobilu uvádíme také kolik průměrných měsíčních platů bylo nebo je potřeba k pořízení daného modelu. Vycházeli jsme přitom z dat Českého statistického úřadu. Ten říká, že v roce 1993 byla průměrná mzda 5904 korun, nejnovější údaj za třetí čtvrtletí roku 2017 pak tvrdí, že průměrná mzda je v současnosti 29 050 korun.

Z dat v galerie mimo jiné vyplývá, že zatímco před čtvrt stoletím se i na Škodu Favorit šetřilo déle než dva roky, dnes na městské auto stačí i osm průměrných platů. Nejlevnější vůz na trhu, Dacia Logan 1.0 SCe Access za 169 900 korun, stojí ani ne šest průměrných měsíčních platů. To na jedno z nejlevnějších aut v roce 1993, Ladu 21053, bylo potřeba přes 25 měsíčních platů. A to stál ruský vůz 149 920 korun.

Ceny automobilů z roku 1993 vycházejí z údajů, dostupných v Auto katalogu pro modelový rok 1994, který vyšel ve druhé polovině roku 1993. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy