Srovnání: Po rozpadu Československa se i na levná auta vydělávalo roky. Dnes stačí několik měsíců

Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 1. 2018 7:14
Před pětadvaceti lety došlo k rozpadu Československa a trh s novými automobily tak byl poprvé jenom český. Nabídka však tehdy nebyla ani zdaleka tak široká jako dnes a o přeplňovaných maloobjemových motorech, autonomním řízení, hybridním pohonu nebo bezpečnostních asistentech si drtivá většina značek mohla nechat jen zdát. I tak ale byla k dostání řada zajímavých automobilů. Ukázku, jak moc se trh s novými auty v České republice za čtvrtstoletí změnil, najdete v následující galerii.

Do galerie jsme vybrali celkem 20 automobilů. Vždy se jedná o vůz z roku 1993 a jeho nástupce ze současnosti. Vedle ceny u každého automobilu uvádíme také kolik průměrných měsíčních platů bylo nebo je potřeba k pořízení daného modelu. Vycházeli jsme přitom z dat Českého statistického úřadu. Ten říká, že v roce 1993 byla průměrná mzda 5904 korun, nejnovější údaj za třetí čtvrtletí roku 2017 pak tvrdí, že průměrná mzda je v současnosti 29 050 korun.

Z dat v galerie mimo jiné vyplývá, že zatímco před čtvrt stoletím se i na Škodu Favorit šetřilo déle než dva roky, dnes na městské auto stačí i osm průměrných platů. Nejlevnější vůz na trhu, Dacia Logan 1.0 SCe Access za 169 900 korun, stojí ani ne šest průměrných měsíčních platů. To na jedno z nejlevnějších aut v roce 1993, Ladu 21053, bylo potřeba přes 25 měsíčních platů. A to stál ruský vůz 149 920 korun.

Ceny automobilů z roku 1993 vycházejí z údajů, dostupných v Auto katalogu pro modelový rok 1994, který vyšel ve druhé polovině roku 1993. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy