Čerpací stanice jako umělecké dílo: Láhev sodovky, létající talíře i obrazárna

Jiří Kaloč
20. 1. 2018 8:12
Čerpací stanice je ryze účelová stavba. Při její stavbě je třeba pečlivě dodržovat bezpečnostní normy, zároveň by však měla nabídnout zákazníkům příjemné prostředí k odpočinku a načerpání sil pro další kilometry na cestách. A neposlední řadě by měla okolo jedoucí posádky automobilů něčím přilákat. Myšlenka postavit čerpací stanici, která by byla něco více než jen místem pro tankování automobilů, napadla pumpaře napříč celou zeměkoulí. V naší galerii si můžete prohlédnout desítku nejzajímavějších čerpacích stanic z celého světa, které posbíraly mnohá ocenění za netradiční přístup a propojení s okolím.

GAS, Galanta – Slovensko (2011)

Když napíšete do vyhledávače na internetu slogan "designové čerpací stanice", zcela určitě se na první straně ukáže pumpa řetězce Gas ve slovenské Galantě. Úkolem autorů z pražského ateliéru SAD bylo vymyslet pro slovenskou síť čerpacích stanic styl, který by byl výjimečný a zapamatovatelný. A to se jim povedlo dokonale. Při tankování jakoby se vám nad hlavou množily kosmické lodi buněčným dělením. Čísla čerpacích míst jsou zobrazena žlutě na betonovém povrchu zastřešení jakoby to bylo označení kosmických plavidel nejmenované galaxie ze série Star Wars. Geometricky čisté zázemí pumpy s dřevěným obložením je k organickým křivkám zastřešení tankovací plochy v přímém kontrastu. Mimochodem, stažením jediné široké rolety se celá stanice i zavře včetně venkovních polic se sezónním zbožím.

Architekt: SAD

 

Právě se děje

před 37 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy