Čerpací stanice jako umělecké dílo: Láhev sodovky, létající talíře i obrazárna

Jiří Kaloč
20. 1. 2018 8:12
Čerpací stanice je ryze účelová stavba. Při její stavbě je třeba pečlivě dodržovat bezpečnostní normy, zároveň by však měla nabídnout zákazníkům příjemné prostředí k odpočinku a načerpání sil pro další kilometry na cestách. A neposlední řadě by měla okolo jedoucí posádky automobilů něčím přilákat. Myšlenka postavit čerpací stanici, která by byla něco více než jen místem pro tankování automobilů, napadla pumpaře napříč celou zeměkoulí. V naší galerii si můžete prohlédnout desítku nejzajímavějších čerpacích stanic z celého světa, které posbíraly mnohá ocenění za netradiční přístup a propojení s okolím.

GAS, Galanta – Slovensko (2011)

Když napíšete do vyhledávače na internetu slogan "designové čerpací stanice", zcela určitě se na první straně ukáže pumpa řetězce Gas ve slovenské Galantě. Úkolem autorů z pražského ateliéru SAD bylo vymyslet pro slovenskou síť čerpacích stanic styl, který by byl výjimečný a zapamatovatelný. A to se jim povedlo dokonale. Při tankování jakoby se vám nad hlavou množily kosmické lodi buněčným dělením. Čísla čerpacích míst jsou zobrazena žlutě na betonovém povrchu zastřešení jakoby to bylo označení kosmických plavidel nejmenované galaxie ze série Star Wars. Geometricky čisté zázemí pumpy s dřevěným obložením je k organickým křivkám zastřešení tankovací plochy v přímém kontrastu. Mimochodem, stažením jediné široké rolety se celá stanice i zavře včetně venkovních polic se sezónním zbožím.

Architekt: SAD

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy