Která auta si v Česku získala u soukromých osob větší oblibu než u firem? Žebříčku vévodí Suzuki

Eva Srpová Eva Srpová
19. 1. 2018 7:11
Tři čtvrtiny nových aut prodaných v Česku kupují firemní zákazníci, jen čtvrtina lidí si kupuje auto takzvaně na sebe, tedy do soukromého vlastnictví. Také proto přehledy nejprodávanějších aut vyhrávají vozy, které putují do firemních flotil. Například Škoda, automobilka, která tradičně vyhrává statistiky coby nejprodávanější značka v Česku, vloni prodala "jen" 15 procent aut soukromým zákazníkům. Přehled aut soukromníků tedy vyhrávají spíše outsideři.

Samozřejmě existuje skupina zákazníků, kteří koupí auto na firmu, aby si mohli odečíst daňový základ, a přitom ho používají k soukromým účelům. I tak ale tento netradiční žebříček aut vypovídá o tom, že Češi si do soukromého vlastnictví pořizují trochu jiná auta než firmy do flotil. Vedou hlavně Japonci.

Co do počtu prodaných aut na kusy soukromníkům samozřejmě vyhrává Škoda. Tento žebříček porovnává procentuální podíl prodaných aut jednotlivých značek podle toho, kolik jich koupily firmy a kolik soukromé osoby.

Statistika vychází z čísel zveřejněných Svazem dovozců automobilů. Podrobnější údaje a kompletní přehled je zveřejněn tady.

Foto: Kia

10. Kia

V žebříčku deseti značek, které si volí soukromí zákazníci, je například Kia. Z 9231 aut prodaných v loňském roce v Česku si 3752 vozů (40,65 procenta) koupili soukromníci. 

Tradičně velký zájem mají především o model Cee'd, následuje Rio a Sportage.

"Cee´dů jsme vloni prodali 1362. U tohoto modelu soukromí zákazníci preferují shodně dvě výbavy TOP a First Edition. U výbavy First Edition se jedná o karoserii hatchback s motorizací 1,4CVVT v nejdostupnější cenové kategorii za 299 980 korun. Výbava TOP je žádána s karoserií kombi a motorem 1,6GDI," říká Kateřina Jouglíčková, PR manažerka značky Kia.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy