Až skončí pandemie, nebudou nová auta. Ojetiny ale kvůli kurzu koruny mizí v cizině

Martin Frei Martin Frei
20. 3. 2020 6:02
Oslabující měna zlevňuje české zboží. Patří k němu i ojetá auta, a jelikož trh nezná hranice, cizí obchodníci u nás začínají nakupovat ve velkém. Ke škodě českých zákazníků, jimž se podstatně zúží výběr, až krize skončí.
Foto: Shutterstock

Oslabení české měny míchá kartami v obchodu s automobily. Léta hospodářského růstu a optimismu vedla k dobrým prodejům nových vozů, které po třech letech leasingu skončily v bazarech. Poptávku po ojetinách však stále poháněli hlavně lidé z oborů, kde k růstu platů nebyla příležitost a jejich příjmy reálně klesaly. Tak se na jedné straně tvořil přetlak dražších aut a zároveň rostl dovoz podstatně starších vozů ze zahraničí.

Teď se karta obrací. Oslabení koruny z 26,2 na 27,6 eura znamená, že ojetá Octavia za 400 000 Kč už nestojí 15 627, ale jen 14 492 eur. A obchodníci z celé Evropy žhaví telefony do Čech. "Zatímco do minulého pátku jsme vyváželi deset vozů týdně, ve středu to bylo padesát," potvrdila Karolína Topolová z AAA Auto. Největší zájem je o hezká roční a předváděcí auta.

Co nám to připomíná? Dobu před pěti či šesti lety, kdy se evropský hospodářský růst střetl s uměle oslabeným kurzem koruny po intervencích ČNB. Koncem roku 2015 Svět motorů popisoval, jak z českých bazarů právě hezká zánovní auta úplně mizí a řada nejžádanějších modelů není k sehnání. Mezinárodní obchodníci jako AAA Auto tehdy připustili, že exportují 70 % ročních Octavií a 80 % Fabií. Škody Yeti nebo Hyundaie i40 vykoupené v ČR míří do zahraničí úplně všechny.

V západních zemích byl tehdy po mladých ojetinách velký hlad. Za předchozího hospodářského útlumu z let 2009 až 2012 se aut prodávalo málo, a tak trh negeneroval dost ojetin. Mimochodem kombinace hospodářské konjunktury, levné měny a nízkých českých platů tehdy vedla k paradoxu, že i v časech hojnosti stárnul vozový park. Roční či dvouletá auta jsme expedovali po celých kamionech a domů si vozili šesti- nebo devítileté ojetiny.

Zdá se, že teď se bude stejná situace opakovat. Koronavirus zastavil soukolí automobilového průmyslu v celé Evropě a po odeznění pandemie nebude jednoduché ho znova rozběhnout. Někteří dodavatelé výpadek neustojí, obnovit se musí dodávky materiálů a komponent ze zámoří, které plují po lodích šest týdnů.

Těžko předvídat i to, jak rychle se vzhledem k hospodářskému otřesu obnoví poptávka. V prvních okamžicích ale budou nová auta chybět a zásoby mladých ojetin mohly posloužit jako rychle dostupná náhrada. U nás k tomu nicméně nejspíš nedojde, většina perspektivních vozů do té doby odteče do zahraničí.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy