Co s rekordním přebytkem? Nerozdávejte dary, snižte daně, radí ekonomové vládě

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 1. 2017 6:30
Anketa: Ekonomové doporučují jako investici do budoucna třeba vyšší platy pro učitele nebo nižší daně.
Foto: Aktuálně.cz

Česká republika v loňském roce hospodařila s rekordním přebytkem ve výši 62 miliard korun. Ekonomové se v anketě online deníku Aktuálně.cz shodují, že by měl vláda měla využít výhodných podmínek k zásadním změnám.

Nabízí se třeba snížení sociálního pojištění, které Češi v porovnání s dalšími vyspělými státy platí nadprůměrně vysoké. Nebo penzijní reforma, na jejíž start by teď mohly být peníze. Pomohly by i investice třeba do nových dálnic - ty ale musí být dobře připravené, zdůrazňují ekonomové.

Zároveň se ale obávají, že kvůli blížícím se volbám budou politici místo promyšlených kroků rozdávat dary, které ekonomice nepomohou.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy