Co s rekordním přebytkem? Nerozdávejte dary, snižte daně, radí ekonomové vládě

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 1. 2017 6:30
Anketa: Ekonomové doporučují jako investici do budoucna třeba vyšší platy pro učitele nebo nižší daně.
Foto: Aktuálně.cz

Česká republika v loňském roce hospodařila s rekordním přebytkem ve výši 62 miliard korun. Ekonomové se v anketě online deníku Aktuálně.cz shodují, že by měl vláda měla využít výhodných podmínek k zásadním změnám.

Nabízí se třeba snížení sociálního pojištění, které Češi v porovnání s dalšími vyspělými státy platí nadprůměrně vysoké. Nebo penzijní reforma, na jejíž start by teď mohly být peníze. Pomohly by i investice třeba do nových dálnic - ty ale musí být dobře připravené, zdůrazňují ekonomové.

Zároveň se ale obávají, že kvůli blížícím se volbám budou politici místo promyšlených kroků rozdávat dary, které ekonomice nepomohou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy