Co s rekordním přebytkem? Nerozdávejte dary, snižte daně, radí ekonomové vládě

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 1. 2017 6:30
Anketa: Ekonomové doporučují jako investici do budoucna třeba vyšší platy pro učitele nebo nižší daně.
Foto: Aktuálně.cz

Česká republika v loňském roce hospodařila s rekordním přebytkem ve výši 62 miliard korun. Ekonomové se v anketě online deníku Aktuálně.cz shodují, že by měl vláda měla využít výhodných podmínek k zásadním změnám.

Nabízí se třeba snížení sociálního pojištění, které Češi v porovnání s dalšími vyspělými státy platí nadprůměrně vysoké. Nebo penzijní reforma, na jejíž start by teď mohly být peníze. Pomohly by i investice třeba do nových dálnic - ty ale musí být dobře připravené, zdůrazňují ekonomové.

Zároveň se ale obávají, že kvůli blížícím se volbám budou politici místo promyšlených kroků rozdávat dary, které ekonomice nepomohou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy