reklama
 
 

Státní dluh klesne o 60 miliard korun. Česko dluží 1,6 bilionu, třetinu HDP

22. 12. 2016
Ministerstvo financí zveřejnilo Strategii řízení státního dluhu, podle které zadlužení Česka kleslo meziročně o 60 miliard korun a dělá zhruba třetinu HDP.

Praha - Státní dluh České republiky za letošní rok meziročně klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu korun. Loni byl dluh 1,673 bilionu korun. "Za dobu našeho vládnutí se státní dluh snížil o 70 miliard korun," řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Podíl státního dluhu na hrubém domácím produktu (HDP) by tak měl za letošní rok klesnout z loňských 36,7 procenta na 34,3 procenta, stojí ve Strategii řízení státního dluhu, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo financí.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Státní dluh 1,613 bilionu korun je nejnižší hodnota od roku 2011, řekl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Důvodem poklesu je podle něj hlavně nižší výpůjční potřeba, tedy přebytek rozpočtu, a nikoliv schodek, což umožnilo ministerstvu financí snížit prodeje nového státního dluhu a další zapojení přebytku likvidity státní pokladny, tedy opětovné čerpání zůstatků na účtech veřejných institucí.

"V příštím roce se státní dluh mírně zvýší, a to o asi 25 miliard korun," odhadl Dřímal.

autor: ČTK | 22. 12. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama