Účet za intervence proti koruně: Nejsou lidi, firmy je nemohou zaplatit, Česko zůstává montovnou

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 6. 2017 7:17
Během měnových intervencí od listopadu 2013 do dubna 2017 nakoupila ČNB eura za více než dva biliony korun. Konečnou bilanci včera zveřejnila centrální banka. Pomohlo umělé oslabování koruny české ekonomice, nebo bylo zbytečné, případně příliš dlouhé? Projděte si čerstvou anketu mezi ekonomy.

David Marek, hlavní ekonom Deloitte

David Marek, ekonom Deloitte
David Marek, ekonom Deloitte | Foto: Deloitte

Jak s odstupem dvou měsíců od jejich konce hodnotíte intervence? Pomohly podle vás české ekonomice, nebo ne?

Kurzový závazek ČNB pomohl zabránit deflaci a přispěl k oživení české ekonomiky. Byli bychom opravdu zvláštní ekonomikou, kdyby nám slabší kurz nepomohl. Bodem kritiky může být načasování. Kurzový závazek mohl začít o rok dříve a skončit o rok dříve.

ČNB díky nákupu eur během intervencí zvýšila devizové rezervy až na 70 procent HDP. Jak velký problém to podle vás je - zejména ztráty ČNB, které z nich do budoucna mohou vznikat?

Potenciální ztráty z přecenění devizových rezerv při posílení kurzu koruny jsou pro centrální banky jen účetním zápisem. Nikdo tuto ztrátu nemusí hradit. Rizikem však je, že se tyto ztráty mohou stát pro některého populistického politika záminkou ke snaze o omezení nezávislosti centrální banky.

 

Právě se děje

Další zprávy