dovolání

Státní zástupce neuspěl s dovoláním v případu stíhání soudkyně Zhoufové. Srážka z platu byla dostačující trest, tvrdí soud

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neuspěl s dovoláním v případu liberecké soudkyně Lenky Zhoufové. Domníval se, že její trestní stíhání kvůli nezákonném prodloužení vazby drogovému dealerovi nemělo být zastaveno a chtěl nové projednání kauzy. Podle Nejvyššího soudu ale byla dostačující srážka z platu, kterou jí jako trest udělil kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS). O rozhodnutí Nejvyššího soudu informoval web ceska-justice.cz.

Zhoufová byla obžalovaná, neboť nejprve opomenula včas rozhodnout o prodloužení vazby muže stíhaného za distribuci drog. Poté rozhodnutí označila dřívějším datem, aby formálně vyhověla zákonným lhůtám. U soudu prvního stupně poukazovala na velký tlak a vysoké pracovní vytížení. Kvůli nezákonnému postupu při prodloužení vazby čelila obžalobě ze zbavení osobní svobody a zneužití pravomoci. Okresní soud v Mělníku stíhání zastavil i s ohledem na to, že Zhoufovou už potrestal kárný senát.

Snížil soudkyni plat na jeden rok o čtvrtinu. Přišla tak celkem o víc než 250.000 korun na výplatní pásce. Zhoufová rozhodnutí Nejvyššího soudu nekomentovala. "Stejně jako doposud se nebudu k celé věci nikterak vyjadřovat," uvedla pro web soudkyně.

Uprchlý Rus, který loni v Praze zabil chodkyni, podal dovolání

Uprchlý Rus Oleg Gubin, který si má odpykat devět let vězení za smrtelnou nehodu v centru Prahy, podal dovolání. Případem se tak bude ještě zabývat Nejvyšší soud.

Muž v noci na 1. ledna 2018 řídil opilý, alkohol předtím zkombinoval s antidepresivy, navíc byl podrážděný po hádce s manželkou. Mezi davy slavícími Silvestra se pohyboval rychlostí 116 až 129 kilometrů za hodinu. Svým mercedesem vjel do skupinky turistů, kteří přecházeli po přechodu ve Spálené ulici. Šestadvacetiletá architektka z Kolumbie nestihla před jeho vozem uskočit a na místě zemřela.

Pokračovat