Doktoru Bartákovi trik s obhajobou zdarma nevyšel, stát chce peníze za advokáty zpět

Jan Horák Jan Horák
14. 11. 2020 8:07
Lékař Jaroslav Barták vstoupil do širšího povědomí veřejnosti sexuálním trýzněním svých asistentek. Následně ve vězení plánoval vraždu několika lidí, kteří mu měli svými výpověďmi uškodit. Pravomocný trest dostal i v této druhé kauze. Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, obhajoba se mu v případě plánování vražd prodraží. Nevyšla mu sázka na to, že mu advokáty proplatí stát.
Jaroslav Barták
Jaroslav Barták | Foto: Vojtěch Marek

Když v roce 2013 čekal lékař Jaroslav Barták ve vazbě na rozsudek za sexuální útoky na své asistentky, začal plánovat pomstu. Chtěl nechat zavraždit tři svědky, kteří vypovídali proti němu. Další tři se chystal vydírat. Bartákův scénář se však dostal k policii. Lékař kvůli tomu skončil u soudu podruhé. Letos v březnu si vyslechl pravomocný verdikt, dostal trest šesti let vězení.

Proti rozsudku podal dovolání. Jak Aktuálně.cz informovalo v srpnu, podání k Nejvyššímu soudu učinil dvě. Jedno mu vypracoval advokát ex offo, jehož služby platí stát. Následně si Barták za své peníze najal dalšího právního zástupce, který mu napsal druhé dovolání. V důsledku platil lékař za dvojí obhajobu jednou. Podle zjištění Aktuálně.cz mu však tento trik nevyšel.

"Soudem bylo rozhodnuto, že odsouzený nemá právo na bezplatnou obhajobu ani na obhajobu za sníženou odměnu, a současně mu bylo uloženo, aby státu nahradil odměnu, kterou stát vyplatil ustanovenému obhájci odsouzeného za právní služby," sdělila Aktuálně.cz Karolina Francová, mluvčí liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem, jenž Bartákovu kauzu vyřizoval v prvním stupni a doručoval dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nevěrohodné vysvětlení nemajetnosti

Soud vždy zpětně ověřuje, zda má pachatel skutečný nárok na bezplatnou obhajobu nebo na obhajobu za sníženou taxu. Musí dosvědčit, že trpí dlouhodobou finanční tísní, ať už kvůli nepříznivé sociální situaci, nebo nezaměstnanosti. "V dané věci odsouzený nedosvědčil, že jsou u něj takové závažné důvody dány, a samotné tvrzení o jeho nemajetnosti soud nepovažoval za věrohodné," vysvětlila Francová.

Barták přitom nechtěl zaplatit od státu jen advokáta, který pro něj sepsal první dovolání. Lékaře do října 2015 při vyšetřování vražedného plánu a na počátku projednávání kauzy u soudu zastupovali další čtyři advokáti ex offo. Podle informací Aktuálně.cz má Barták vracet státu za jejich služby několik set tisíc korun. Lékař proti tomu podal stížnost, již bude vyřizovat Vrchní soud v Praze.

Sexuální zneužívání asistentek

Někdejší spolumajitel polikliniky Modřany, dlouholetý sekretář pražského Lions Clubu a lékař Jaroslav Barták je za mřížemi od srpna 2011, kde si odpykává dvanáctiletý trest za trýznění jedenácti asistentek s výrazným sexuálním podtextem. Své podřízené na služebních cestách bil, znásilňoval a zastrašoval svými známostmi. Matce jedné z nich vyhrožoval. Ženám ubližoval v letech 2006 až 2011.

Samotná dovolání měl Nejvyšší soud na stole od srpna, instance ho však kvůli formálním chybám vrátila do Liberce. Po korekci putovalo podání zpět. "Věc k nám znovu napadla 16. října. Zatím o ní nebylo rozhodnuto," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. V průměru zabere nejvyšší instanci 46 dní, než vyřídí dovolání v trestním případu.

Neobjasněná tajná nahrávka

První pravomocný verdikt v kauze plánování vražd padl v listopadu 2016, Barták dostal 8 let vězení. Už tehdy se bránil dovoláním, u Nejvyššího soudu napoprvé uspěl. Rozsudek se opíral o nahrávku lékařova spoluvězně Miloše Levka. Bartákovým řečem o pomstě zprvu nevěřil. Později v nich ale spatřil hrozbu. Sehnal si proto nahrávací zařízení, jímž Bartákovy úmysly zachytil.

Nejvyšší soud rozsudek zrušil. Nižším instancím vytkl, že nezjistily, jak Levko za mřížemi nahrávací zařízení sehnal. "Okolnost, že odmítl vypovídat o tom, kdo mu hodinky s nahrávacím zařízením do věznice dodal, na čí popud si toto zařízení opatřil, jakým způsobem a za čí pomoci se zařízení dostalo do věznice, čí byl nápad dodat zařízení policistovi, motivace tohoto úkonu není v rozsudku náležitě objasněna a vysvětlena."

Napodruhé dostal Barták zmíněných šest let. Ani tentokrát však soudy neobjasnily, za jakých okolností si Levko zařízení opatřil. Nevyslechly ani samotného Levka. "Dovolání se týká tohoto všeho. Pokud ten příběh znáte, naše argumenty jsou stejné," řekl Aktuálně.cz už dříve advokát Martin Goldstein, který Bartáka zastupoval krátce z ustanovení státem a který sepsal první dovolání.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy