Duka zváží ústavní stížnost. Násilný výjev Krista je podle Nejvyššího soudu legální

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 11. 5. 2021 10:14
Pražský arcibiskup Dominik Duka prohrál spor kvůli divadelním inscenacím, v nichž se kontroverzně nakládalo s křesťanskými motivy. Primas český se kvůli tomu domáhal omluvy. Nejvyšší soud však rozhodl, že hry do jeho práv nezasáhly. Arcibiskup Aktuálně.cz potvrdil, že zváží ústavní stížnost. Konstituční soud by posuzoval, zda nižší instance při rozhodování pře respektovaly Dukova ústavní práva.
Kardinál Dominik Duka.
Kardinál Dominik Duka. | Foto: Jakub Plíhal

"Daná představení měla vyjadřovat určitou myšlenku, kladla si za cíl
obracet pozornost publika k palčivým tématům současné společnosti, k projevům násilí mezi různými kulturami a náboženstvími, tedy jejich cílem nebylo zasáhnout žalobce ani širší skupinu obyvatelstva (křesťanskou), k níž se žalobci hlásí. Nešlo o samoúčelné, urážlivé a nesnášenlivé jednání," stojí ve verdiktu, jejž Aktuálně prostudovalo.

Nejvyšší soud tak potvrdil závěr dvou nižších instancí, které Dukovu žalobu zamítly. Nejprve jí nevyhověl Městský soud v Brně, v listopadu 2019 pak totožným způsobem rozhodl brněnský krajský soud. Dukovo dovolání měl Nejvyšší soud na stole od dubna loňského roku. Vyřizoval ho senát soudce Roberta Waltra. Rozhodnutí vyhlásil v úterý.

Pražského arcibiskupa a prvního muže české katolické církve urazily dvě divadelní inscenace bosensko-chorvatského autora Olivera Frljiče, které uvedl festival Divadelní svět Brno 2018. Jedna z nich pracuje s výjevem, v němž postava zobrazující Ježíše Krista ubližuje muslimské ženě. Součástí druhé z nich byla felace figuríny představující papeže Jana Pavla II., kterou tvůrci nechají následně oběsit.

Rozumný člověk to musí pochopit

Žalobu podal Duka se svým advokátem Ronaldem Němcem, který se rovněž hlásí ke katolické víře. Inscenace prý nepřípustně zasáhly do jejich svobody náboženského vyznání a důstojnosti. Extrémní divadelní obrazy měly také ublížit dobrému jménu Duky coby primase českého. Omluvu žádali po Národním divadlu Brno, jež zmíněný festival pořádalo. Chtěli ji i po Centru experimentálního divadla, kde inscenace proběhly.

"Nebyl prokázán zásah do práv nějakého přímého poškozeného, jenž by zprostředkovaně mohl zasáhnout žalobce. Mohl-li by za takový zásah být pokládán útok na čest Ježíše Krista a Jana Pavla II., nebyl by objektivně způsobilý způsobit průměrnému občanu České republiky pocity osobního neštěstí," píše dál Nejvyšší soud.

První instance zamítla žalobu na jaře 2019. Mimo jiné uvedla, že k inscenacím se muselo přistupovat se zdravým rozumem. "Divadelní hra netvrdí, že Ježíš znásilnil ženu, tudíž tak nemůže být namístě tvrzení, že jsou žalobci označeni jako věřící náboženství, jež uctívá muže, který znásilňuje ženu. Důstojnost tak nemůže být narušena již z povahy věci. Jde o alegorii, což rozumně uvažující člověk musí pochopit," uvedla.

Na podzim téhož roku podobně argumentoval Krajský soud v Brně. Senát soudce Michala Ryšky mimo jiné dospěl k závěru, že i pro věřící bolestivé scény na divadelní prkna patří. "Víra a tolerance věřících by měly být v rámci demokratické společnosti natolik pevné, aby toto unesli," zmínil předseda odvolacího senátu.

Diskriminace se nekonala

V dovolání Duka namítal třeba to, že tvůrci inscenací jsou muslimové. Nižší soudy tak prý nechránily křesťanskou víru. "Tím jedna skupina obyvatel jednoho náboženství vyvolává ostrý střet s jiným náboženstvím. Muslimové kvůli karikaturám proroka Mohameda v Paříži zabili desítky lidí. Takovéto zobrazení Krista je mnohem vážnější než karikatura proroka Mohameda," psal arcibiskup neúspěšně Nejvyššímu soudu.

"Argumentace nestejnou možností žalobců projevit se urážlivě ve vztahu k islámskému náboženství je nedůvodná - pokud by o to žalobci skutečně měli zájem, nikdo v demokratické společnosti založené na respektu k lidským právům by jim v obdobně pojednané kritice či znevážení symbolů islámu neměl bránit," reagoval soud.

Výjev z inscenace Naše násilí, vaše násilí.
Výjev z inscenace Naše násilí, vaše násilí. | Foto: Divadelní svět Brno 2018

Nejvyšší instance odmítla i výklad obou mužů, že kvůli hrám nemohli vyznávat svou víru. Hlásit se k náboženství muže znásilňujícího ženu prý nebylo možné. "Žalobcům (…) v projevech příslušnosti k jejich náboženství nikdo nebrání, a i kdyby žalovaní mohli v souvislosti s uvedením divadelních her zasáhnout do náboženského cítění žalobců, rozhodně by je tím nemohli vystavit diskriminujícímu zacházení."

Inscenace neurazila všechny věřící

Nejvyšší soud poznamenal, že obsah inscenací zdaleka nevnímali všichni věřící urážlivě jako arcibiskup Duka a jeho advokát. Odkázal třeba na dřívější ohlas teologa a akademika Tomáš Halíka, který je vyhodnotil coby inspirující, jakkoliv provokující podle něj byly. V této souvislosti soud připomněl, že Halík obě hry na rozdíl od arcibiskupa s Němcem viděl. 

"Nejúčinnějším nástrojem pro vyjádření rozhořčení žalobce (Duky, pozn. aut.) nad obsahem předmětných her a pro přesvědčení veřejnosti o jejich nevhodnosti by bylo aktivní vyjadřování ve veřejném prostoru, zejména při využití přirozené autority jeho úřadu. I ke skutečně zasvěcené a přesvědčivé roli v takové diskusi by ovšem byla zapotřebí znalost celého obsahu a vyznění her, kterou žalobci nedisponují," uzavřel Nejvyšší soud.

Duka i jeho právní zástupce Ronald Němec společně uvedli, že s verdiktem nesouzní, byť ho respektují. Nadále odmítají údajné znevážení symbolů v inscenacích. "Naše společnost potřebuje jasné mantinely morálky a práva. Žalobci nebrání jen Krista a víru, ale předně společnost jako takovou, kdy žádají, aby zde byl nejen respekt k menšinám, ale k i většinám. Ústavní stížnost žalobci zváží," řekli Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy