Kauza vražedných plánů doktora Bartáka je zpět. Klíčem jsou okolnosti skryté nahrávky

Jan Horák Jan Horák
1. 4. 2021 10:57
Druhá trestní kauza lékaře a podnikatele Jaroslava Bartáka započne u soudu znovu. Původně v ní dostal šest let vězení. Barták však uspěl se svým dovoláním, Nejvyšší soud rozsudek zrušil. Dosud nebylo jasné proč. Deník Aktuálně.cz nyní zjistil důvody, kvůli nimž se kauza vrací na začátek. V jeho známějším případu sexuálního trýznění asistentek mu soud vyměřil 12 let vězení.
Lékař a podnikatel Jaroslav Barták.
Lékař a podnikatel Jaroslav Barták. | Foto: Vojtěch Marek

V roce 2013 byl Jaroslav Barták ve vazbě. Očekával rozsudek v kauze, v níž se zodpovídal ze sexuálních útoků na své asistentky. V cele začal uvažovat o pomstě. Podle obžaloby plánoval objednat vraždu tří svědků, kteří u soudu vystoupili v jeho neprospěch. Další tři měli čelit vydírání. Jeho plán však zaznamenala policie a loni na jaře padl pravomocný rozsudek, Bartákovi soud uložil šest let vězení.

Barták podal v létě dovolání. Nejvyšší soud přesvědčil, pravomocný rozsudek Vrchního soudu v Praze i verdikt nižší instance letos 27. ledna zrušil. Případ znovu projedná liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem. Hlavní líčení započne 22. dubna. Dosud nebyly známé důvody, proč kauzu čeká nový start. 

Deník Aktuálně.cz nyní zjistil, že klíčem je nahrávka, na níž Barták hovoří o vraždách a vydírání svědků. Záznam skrytě pořídil zařízením umístěným v hodinkách jeho spoluvězeň Miloš Levko. Okolnosti vzniku nahrávky se však neobjasnily. Neví se, kde Levko k zařízení přišel. Nikdo také nevysvětlil, kdo a z jakého pověření mu mikrofon donesl. Na těchto pochybnostech se před Nejvyšším soudem rozsudek zhroutil.

Soud musí odlišit slova od přípravy zločinu

"Nejvyšší soud uvedl, že k posouzení zákonnosti a použitelnosti záznamů je třeba nejprve vyslechnout svědka, který je pořídil, a zejména vyjasnit okolnosti získání nahrávacího zařízení a stažení záznamu z nahrávacího zařízení na flash disk, tj. jakým způsobem došlo k přenosu záznamu na flash disk, případně zda nedošlo k manipulaci s ním. Svědek však vypovídat odmítl," sdělila Aktuálně.cz mluvčí soudu prvního stupně Karolina Francová.

Nejvyšší soud také liberecké pobočce ústeckého krajského soudu vytkl, že dostatečně nepromyslel, zda Levko může výpověď odepřít. Pro získání jeho svědectví podle nejvyšší instance nevyvinul dostatečnou aktivitu. "Krajskému soudu proto Nejvyšší soud uložil, aby v dalším řízení tohoto svědka znovu vyslechl a znovu posoudil možnost použití pořízených obrazových a zvukových záznamů v řízení," podotkla mluvčí.

Soud první instance se při novém projednání případu musí soustředit ještě na jednu věc. Měl by znovu zvážit, do jaké míry lze na vyřčené úvahy doktora Bartáka nahlížet coby na zločin. "Nejvyšší soud připomněl též povinnost soudu pečlivě rozlišit nahlas vyslovené myšlenky od přípravy zločinu a toto rozlišení odůvodnit," vysvětlila mluvčí Francová.

Na nahrávce padl případ už jednou

Na zvukovém záznamu přitom kauza ztroskotala už v minulosti. Barták v ní poprvé uslyšel pravomocný verdikt v listopadu 2016. Dostal osm let vězení. Následujícího roku Nejvyšší soud zasáhl do případu poprvé. Jeho vysvětlení bylo zcela totožné s jeho aktuálními argumenty.

"Okolnost, že odmítl vypovídat o tom, kdo mu hodinky s nahrávacím zařízením do věznice dodal, na čí popud si toto zařízení opatřil, jakým způsobem a za čí pomoci se zařízení dostalo do věznice, čí byl nápad dodat zařízení policistovi, motivace tohoto úkonu není v rozsudku náležitě objasněna a vysvětlena," uvedl v prosinci 2017 senát soudkyně Danuše Novotné.

Sexuální zneužívání asistentek

Někdejší spolumajitel polikliniky Modřany, dlouholetý sekretář pražského Lions Clubu a lékař Jaroslav Barták je za mřížemi od srpna 2011, kde si odpykává dvanáctiletý trest za trýznění jedenácti asistentek s výrazným sexuálním podtextem. Své podřízené na služebních cestách bil, znásilňoval a zastrašoval svými známostmi. Matce jedné z nich vyhrožoval. Ženám ubližoval v letech 2006 až 2011.

Nižší instance se proto měly na tento rozměr příběhu zaměřit při novém projednávání kauzy. Závěry Nejvyššího soudu se však neřídily. Levka nechaly, aby si podrobnosti získání nahrávacího zařízení a následného zacházení se záznamem nechal pro sebe.

Pětice advokátů pro Bartáka

Když loni na jaře zazněl pravomocný rozsudek podruhé, Bartákovi advokáti přesně věděli, jak při sepisování dovolání postupovat. "Dovolání se týká tohoto všeho. Pokud ten příběh znáte, naše argumenty jsou stejné," řekl jeden z právních zástupců Martin Goldstein, když Aktuálně.cz na nové dovolání upozornilo. 

Lékař je ve své obhajobě důsledný. Do října 2015 ho v této kauze zastupovali na náklady státu čtyři advokáti. Pátý, Martin Goldstein, mu loni sepsal dovolání. Peníze za jejich služby však nakonec musí Barták zaplatit sám. Dostatečně neprokázal, že má na obhajobu zdarma nárok. Státu musí vrátit několik set tisíc korun.

Odsouzený musí doložit, že trpí dlouhodobou finanční tísní, ať už kvůli nepříznivé sociální situaci, nebo nezaměstnanosti. "V dané věci odsouzený nedosvědčil, že jsou u něj takové závažné důvody dány, a samotné tvrzení o jeho nemajetnosti soud nepovažoval za věrohodné," vysvětlila mluvčí liberecké pobočky ústeckého krajského soudu Francová.

 

Právě se děje

Další zprávy