Vojtěch Thon, imunolog z Masarykovy univerzity
Reprodukční číslo v úterý poprvé od srpna kleslo pod hodnotu 1, přírůstek z tohoto dne je menší než minulé úterý. Znamená to, že epidemie zpomaluje? Pokud ano, co k tomu přispělo?
Ke zpomalení a zvládnutí epidemie přispívají především ti lidé, kteří se s virem již dříve setkali a získali slizniční imunitní ochranu. Ti podstatným způsobem brání množení viru na sliznicích, brání šíření viru a epidemii účinně zpomalují.
Lze očekávat v příštích týdnech, že budou čísla nakažených dále klesat? Lze předpovědět, jaká bude situace například během Vánoc?
To záleží na vzájemných úzkých kontaktech a na tom, zda budou infikovaní lidé skutečně léčeni zavčas.
Měla by nyní vláda přijmout nějaká další opatření, nebo naopak od některých opustit?
Měla by přijmout opatření směrem k léčbě. Východiskem z krize je včasnost léčby. Onemocnění covid-19 je urgentním stavem. Léčba musí být u infikovaných zahájena ihned, když se zjistí infekce. Nesnese odkladu. Je imunoregulační. Tyto běžně dostupné léky máme. Podáváme je mimo jiné u pacientů s bronchiálním astmatem. Jejich léčba je současně proticovidová. Ihned takto zavčas lékařem správně a důsledně léčení pacienti neumírají a v nemocnici nekončí. Je potřeba sledovat jejich stav, včetně poruch krevního srážení (tzv. D-dimery) a léčit od začátku komplexně. Zde může být i protisrážlivá léčba podávaná ve formě tablet, nemusí být podávána injekcemi.