Zuzana Hronová
2. 3. 2021 14:23
Poslanci v zemědělském výboru sněmovny schválili přílepek k zákonu o ochraně přírody a krajiny. Údajně proto, aby se dalo lépe bojovat s hraboši či kůrovcem, zemědělci prostřednictvím poslance Josefa Kotta (ANO) zrušili v tomto zákoně více než třicet let zakotvenou ochranu silně ohrožených druhů. Zemědělci tvrdí, že nechtějí ohrozit chráněné druhy, podle odborníků by ale přesně k tomu návrh vedl.
Jed zabije nejen hraboše, ale i chráněné živočichy
A co by to znamenalo v boji s hraboší kalamitou? "Prakticky půjdou použít otrávené granule proti hrabošům i v místech, kde žijí nebo loví silně ohrožené chráněné druhy. Tedy žádný veřejný zájem, pouze podnikatelský zájem," upozorňuje Karel Kříž.
Takže například na místě s výskytem přemnožených hrabošů a silně ohrožených křečků bude snadnější získat souhlas s použitím jedu Stutox. "Zabije spolehlivě oba. Takže s každou další zničenou lokalitou křečka posíláme tento druh do kategorie kriticky ohrožení nebo k vyhubení," dodává Kříž. Zvířata se nemusí otrávit jen jedovatou návnadou, ale v případě dravců a dalších predátorů i sekundárně - pozřením otráveného hraboše.
Na obrázku křeček polní, podle Mezinárodního svazu ochrany přírody patří k roku 2020 křeček polní mezi kriticky ohrožené druhy a hrozí, že do třiceti let vyhyne. Ve střední a východní Evropě se jeho oblast výskytu zmenšila až o 75 procent. Nesvědčí mu rozšiřování monokultur, průmysl ani globální oteplování.