Zlatá éra solárních elektráren končí, teď tratí všichni

Pavel Baroch
28. 2. 2011 20:08
Od 1. března končí zvýhodněná výkupní cena z fotovoltaických panelů na zemi
Takhle už ne!
Takhle už ne! | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obrat je dokonán. V Česku začíná od března nová doba pro solární elektrárny. Éra bez jakékoli podpory státu.

Dobře to ukazuje příklad dvou imaginárních postav, říkejme jim Novák a Horák.

Pan Novák by si chtěl postavit malou solární elektrárnu na zahradě. Jeho soused, pan Horák, si chce úplně stejně velkou elektrárnu namontovat na střechu svého rodinného domu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Teoreticky by na tom měl být lépe pan Horák, protože od 1. března končí zvýhodněné výkupní ceny solární elektřiny z panelů na polích, loukách nebo skládkách. Vyšší cenou budou podporované pouze systémy o výkonu do 30 kilowatt na střechách.

Prakticky jsou na tom ovšem oba stejně.

Stát totiž před rokem vyhlásil stop-stav pro připojování všech nových solárních elektráren bez rozdílu jejich výkonu a umístění. Připojit se mohly jen ty, co už měly schválenou žádost.

"Protože v současnosti nelze kvůli trvajícímu stop-stavu připojit ani střešní instalaci na rodinném domě, začíná v České republice éra fotovoltaiky bez podpory," konstatoval Bronislav Bechník z Czech RE Agency.

Velcí investoři budou bankrotovat

První březen je zároveň černým dnem pro všechny větší investory, kteří do fotovoltaických parků investovali desítky milionů korun a z různých důvodů je nepřipojili ještě v loňském roce, kdy byly výkupní ceny nejvýhodnější, anebo aspoň do konce února.

"Pošle je to do krachu," konstatoval Eduard Sequens ze sdružení Calla a člen někdejší Pačesovy energetické komise. Prakticky všichni si na solární projekty půjčili, ale z běžné výkupní ceny nebudou schopni bankovní úroky splácet.

"O všechny naše peníze, co jsme do toho vložili, přijdeme," řekl Aktuálně.cz jeden ze solárních podnikatelů, který si nepřál být jmenován, protože ho mnozí lidé kvůli jeho fotovoltaickému parku urážejí.

Foto: Jan Langer

"Jen jsme plnili objednávku státu, který pro fotovoltaiku nastavil určité podmínky, ale pak je radikálně změnil. Je to pro nás ponaučení, že se státu už nedá věřit," konstatoval podnikatel.

Žádný nápor se nekonal

Mluvčí Českého energetického úřadu Jarmila Lehnerová uvedla, že se v uplynulých dnech neopakovala situace z konce roku.

Tehdy úřad zavalili všichni zájemci, kteří chtěli stihnout loňské výhodné výkupní ceny a připojit své elektrárny nejpozději 31. prosince. Od ledna totiž výkupní ceny klesly až o více než polovinu.

Nové, letošní ceny pro podnikatele znamenaly, že dostanou aspoň něco. To ovšem od března také končí.

Naděje pro malé solární elektrárny

Česká průmyslová fotovoltaická asociace teď doufá, že stát v co nejkratší době aspoň zruší stop-stav pro připojování malých střešních elektráren. Bez toho se nemůže připojit jediný panel.

"U nás už nikdy nebudou žádné velké fotovoltaické parky na polích. Nepřijde žádná politická garnitura, která je tam pustí. To, co je budoucnost, jsou právě střechy," řekl Aktuálně.cz Aleš Spáčil z představenstva asociace. Podle Spáčila střešní instalace mohou pomoci k tomu, že rodinný dům si může pokrýt 30 až 50 procent spotřeby elektřiny.

Ministr průmyslu Martin Kocourek ani správce distribuční soustavy ČEPS zatím ovšem neoznámili, kdy loňský stop-stav zruší a začnou povolovat aspoň fotovoltaické panely na střechách.

 

Právě se děje

Další zprávy