Pochod světel optikou fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala.
Staroměstské náměstí se kvůli Palachovi tentokrát nezaplnilo až po okraj. Ale i tak přišlo v pietním tichém průvodu hodně lidí. Posuďte sami.#palach @Aktualnecz pic.twitter.com/vNsZ8ASDtI
— Jakub Plíhal (@jakub_plihal) January 16, 2019
Palacha si lidé připomněli na řadě vzpomínkových akcí i v dalších městech - v Brně, Plzni, Liberci, Ústí nad Labem, Uherském Hradišti nebo v Mělníce, kde rodák ze Všetat studoval gymnázium. Nedlouho po pádu komunismu byla škola přejmenována na Gymnázium Jana Palacha. Žáci ústecké Základní školy Palachova vytvořili zase na zahradě ze svých těl nápis Jan Palach, jejich spolužáci ztvárnili z alobalu masky po vzoru sochaře Olbrama Zoubka, který Palachovitajně sejmul posmrtnou masku.
Na Jana Palacha vzpomínala dnes v podvečer před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze asi padesátka lidí. Na pietním aktu u Palachovy pamětní desky vystoupil například rektor fakulty Tomáš Zima, rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková nebo rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Podle odhadu přihlížejících policistů na Staroměstské náměstí dorazily zhruba čtyři tisíce lidí. Odpůrci premiéra Andreje Babiše (ANO), kteří akci svolali, na ni označili za největší nebezpečí současnosti devalvaci slov a lhostejnost.
"Mnozí dnes prorokují, že začíná nová normalizace. Možná je to naopak (…) na nás záleží, zda to dopadne dobře, či špatně," uvedl předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář.
V souvislosti s padesátým výročím smrti Jana Palacha vyvěsila organizace Junák - český skaut prosbu o pomoc s hledáním neznámého chlapce na fotografii z Palachova pohřbu. Mezi skauty totiž byla hodně populární, protože na ní ten hledaný kluk vzdává čest třemi zdviženými prsty, tedy skautským pozdravem.
"Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí," stojí ve vzkazu.
Vzkaz pro Palachovy dědice - v krabičce, převázaný trikolórou a u domu, kde zemřel #JanPalach pic.twitter.com/fGM130n3Ug
— Radka Zitkova (@RadkaZitkova) January 16, 2019
Z Václavského náměstí mizí technika, výstava ale zůstane.
Ted uz shromazdeni na Vaclavskem namesti pripominaji jen svicky (nejen) u sochy sv. Vaclava, podium a technika se odvazeji. Vystava venovana J. P. vsak bude ke zhlednuti az do konce ledna... pic.twitter.com/4tfmp7Dnmu
— Michal Hron (@michal_hron) January 16, 2019
V Hradci Králové na Masarykově náměstí si Palachův čin připomněla více než stovka lidí. U pomníku TGM lidé zapálili svíčky a dali tam ceduli s nápisem: Jan Palach, hořící pochodeň, nezapomeneme!
Akci k uctění Palacha svolala iniciativa pod heslem "Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí", transparent s tímto nápisem nesli lidé v čele průvodu spolu s velkou svící. Na druhém byl další Palachův citát "Velké myšlenky je třeba nejen mít, ale také je umět vyslovit a prosadit".
Tisice lidi se vydaly v tichosti na pochod svetel... pic.twitter.com/7Ge8hwHznE
— Michal Hron (@michal_hron) January 16, 2019
Tiše, se svíčkami v ruce se dnes v podvečer lidé vzpomínající na Václavském náměstí na čin Jana Palacha, který se před 50 lety zapálil, aby vyburcoval společnost proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy, vydali centrem Prahy k Staroměstskému náměstí. Víc než tisícovka jich předtím vyslechla vzpomínku chartistky Dany Němcové či kázání z Palachova pohřbu 25. ledna 1969, které shromáždění svolanému spolkem Milion chvilek, poskytl farář a chartista Jakub Trojan.
Předseda sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO:
Jan Palach se stal spouštěčem a symbolem změn v průběhu roku 1989. Naše svoboda - 30 let po sametové revoluci - je také jeho zásluha.
— Radek Vondráček (@vondraczech) January 16, 2019
Na Jana Palacha vzpomínala dnes v podvečer před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze asi padesátka lidí. Na pietním aktu u Palachovy pamětní desky vystoupil například rektor fakulty Tomáš Zima, rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková nebo rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
Začíná promítání krátkého filmu Ticho. Záběry z pohřebu Jana Palacha doprovází stejnojměnná píseň Bohdana Mikoláška.
Zatimco si lide zapaluji svicky, na platne bezi film Ticho venujici se Palachove cinu doprovazeny stejnojmennou pisni... Pak se v tichosti vyda na cestu. pic.twitter.com/EbgcrEBj7i
— Michal Hron (@michal_hron) January 16, 2019
Zaznělo také kázání Jakuba Schwarze Trojana z pohřbu Jana Palacha. V 18:45 se průvodem se svíčkami lidé vydají na Staroměstské náměstí.
Jen drobna ukazka z kazani. Za chvili se dav vyda se svickami v rukou na nedaleke Staromestske namesti. pic.twitter.com/NmuwIHtrAk
— Michal Hron (@michal_hron) January 16, 2019
Pod heslem "Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí" svolala dnes na Václavské náměstí akci k uctění Jana Palacha iniciativa Milion chvilek známá demonstracemi proti trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Chce, aby dnešní protest byl tichý a mluvil řečí symbolů.
V 18:00 přišly na shromáždění k místu, kde se Palach přesně před 50 lety zapálil, aby vyburcoval spoluobčany z letargie po srpnové okupaci, několik stovek lidí. Další se přidávají. V 18:45 se průvodem se svíčkami vydají na Staroměstské náměstí.
Po hymne vystoupil exministr kultury Daniel Herman a nyni za organizatory Mikulas Minar z Milion chvilek pro demokracii... Drzime minutu ticha nejen za Palachovu obet. pic.twitter.com/4wGNQN7zCU
— Michal Hron (@michal_hron) January 16, 2019
Organizátoři rozdávají svíčky přímo na místě.
Organizatori na miste rozdavaji lidem svicky. Kdo si na pochod svetel neprinesl vlastni, nemusi si zoufat. Mmchd., v Rossmanovi na Muzeu se svicky vyparily vcelku brzy. Vystupuje exmluvci Charty 77 Dana Nemcova.
— Michal Hron (@michal_hron) January 16, 2019
Dnes si Česko připomíná čin Jana Palacha, který se přesně před půl stoletím upálil na protest proti komunistickému režimu, sovětské okupaci a pasivní občanské společnosti. Podívejte se, jak to vypadalo na místech událostí padesát let starých.
Oběť Jana Palacha který se před 50 lety sebeupálil si dnes u radnice v Liberci připomněly desítky lidí. Lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny k památníku obětí srpnové okupace 1968. K symbolickému tankovému pásu se jmény tehdejších devíti obětí přibyl dnes portrét studenta Jana Palacha. Od památníku pak průvod lidí se svíčkami v rukou vyrazil symbolicky přes Palachovu ulici k Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici.
Vzpomínkovou akci na Václavském náměstí zahájily hymny Česka a Slovenska.
Akci na Vaclavskem namesti zahajila ceska (a slovenska, sorry za brzke zastaveni) hymna... pic.twitter.com/kTrdbh85Nc
— Michal Hron (@michal_hron) January 16, 2019
Na Václavském náměstí promluvil historik Petr Blažek, který představil některé další "živé pochodně".
Historik Blazek z USTR zabyvajici se zivymi pochodnemi priblizuje Palachovy pohnutky. "Palach se podepsal jako pochoden c. 1 a ze je clenem skupiny, ktera se zacne postupne upalovat, dokud nebudou splneny dva pozadavky..." pic.twitter.com/rHzyCKUxu0
— Michal Hron (@michal_hron) January 16, 2019
Stovky lidí přišly dnes v Brně uctít památku Jana Palacha, který se před 50 lety upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968. Spolek společné Brno uspořádal u morového sloupu na náměstí Svobody akci Světlo pro Jana Palacha, průběžně se zde zastavily desítky až stovky lidí, mnozí z nich zapálili svíčku.
Památku Jana Palacha uctila i Vysoká škola ekonomická v Praze, kde Jan Palach dva roky studoval. Na vnější straně Staré budovy byla odhalena pamětní deska, která připomíná odkaz Jana Palacha jako pochodeň č. 1. Bude součástí nového Atria Jana Palacha.
"Vyhlásili jsem soutěž pro sochařské ateliéry a sešlo se šest návrhů. My jsme si vybrali tento, protože se nám zdál nejpříhodnější a že se hodí sem do
tohoto prostoru. Myslím, že ta studentka vytvořila něco krásného, co se k nám hodí," říká o díle Dagmar Morové rektorka školy Hana Machková.
Sama vzpomínala, že si coby studenti Palacha i v době normalizace připomínali, byť třeba jen v hospodě u piva. "Kdysi dávno byly takové červené občanské průkazy a řada lidí si natrhávala stránku číslo šestnáct jako památku na Jana Palacha. To byl možná takový dětinský vzdor, ale dělalo se to," uvedla pro Aktuálně.cz Machková.
"Domníváme se, že je třeba dnešním studentům připomínat hodnoty, které jsou pro demokratickou společnost důležité. Jsme hrdí na to, že většinu svého studentského života prožil Jan Palach na VŠE,“ řekla u příležitosti odhalení pamětní desky připomínající osud Jana Palacha rektorka VŠE Hana Machková. Více se o slavnostní události dočtete zde https://www.vse.cz/zpravodaj/6137/
Zveřejnil(a) Vysoká škola ekonomická v Praze /VŠE/ dne 16. January 2019
"Nikoliv," odpověděl Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na dotaz, zda se dnes prezident vyjádří k výročí upálení Jana Palacha. Věncem prezident republiky Palacha uctí až 19. ledna, kdy je výročí jeho úmrtí.
K pomníku Jana Palacha přicházejí lidé pokládat květiny i zapalovat svíčky.
Pomník Jana Palacha je dnes pochopitelně v centru zájmu. Lidé zde pokládají květiny a také, ano, zapalují svíčky.#palach @Aktualnecz pic.twitter.com/9VhrGDHm6r
— Jakub Plíhal (@jakub_plihal) January 16, 2019
"Kytice od Andreje Babiše je na tomto místě výsměchem a neměla by tu být," stojí v textu, který někdo položil k premiérově kytici.
Kytici od Andreje Babiše tentokrát nikdo zpod pamětní desky na budově Filozofické fakulty UK nevyhodil. Jen ji opatřil komentářem. pic.twitter.com/orsA4yIygo
— KTweetuje (@KTweetuje) January 16, 2019
Jak vnímá odkaz Jana Palacha mladší generace, nastínila studentka Marta Poulová. Podle ní je jeho odkaz důležitý, ale nevyvolává v ní takové emoce jako například u jejích rodičů. To přisuzuje tomu, že sama tuto dobu nezažila. "Pokud se připomíná nějaká událost, sama si o ní najdu informace na internetu nebo se zeptám rodičů. Doma se samovolně o historii nebavíme, i když rodiče třeba události roku 89 prožili na vlastní kůži." Na Václavské náměstí ji přivedla návštěva kamarádky z Francie, kterou seznámila s Palachovým osudem. Spolu si pak přišly prohlédnout novou venkovní výstavu na Václavském náměstí. "Škoda, že výstava není také v angličtině. To by si pak mohli cizinci a moje kamarádka číst sami. Pro mě je docela těžké jí vše vysvětlit a shrnout," dodala k výstavě k výročí sebeupálení Jana Palacha Poulová.
Představitelé jihomoravské a brněnské TOP 09 uctili památku Jana Palacha u pamětní desky politických vězňů v prostorách bývalé věznice na Cejlu.
Představitelé jihomoravské a brněnské @TOP09cz dnes uctili památku Jana Palacha u pamětní desky politických vězňů v prostorách bývalé věznice na Cejlu. Jan Palach se obětoval za nás všechny. Chovejme se tak, abychom jako národ byli i dál takového činu hodni... pic.twitter.com/mEasMCdn8Q
— TOP 09 Brno a jižní Morava (@TOP09Brno) January 16, 2019
Doktor Jean Pierre Fargette je 73letý rodák z francouzského Nice. Od roku 1990 pravidelně přijíždí uctít památku Jana Palacha. O jeho příběhu se dozvěděl z televize. Každý rok vzpomíná na Palacha prostřednictvím básně. V sobotu se chystá i na pietní akt ve Všetatech.
Pamětní deska Jana Palacha.
Univerzita Karlova odhalila v prostorách Karolina pamětní dlaždici Jana Palacha. Připomíná si jí sebeoběť studenta Filozofické fakulty UK, k níž se rozhodl na protest proti narůstající lhostejnosti národa k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.https://t.co/DqoM4wfVHi pic.twitter.com/h22SCTTqFS
— FF_UK (@FF_CUNI) January 16, 2019
Ministerstvo zahraničních věcí ČR se hlásí k odkazu Jana Palacha. "Jeho oběť nám připomíná, že v boji za svobodu nesmíme rezignovat," zdůraznil ministr Tomáš Petříček.
#PROHLÁŠENÍMZV: Odkaz Jana Palacha je živý i dnes. Stále existují lidé, kteří v nedemokratických zemích burcují proti nesvobodě a porušování lidských práv. Zaslouží si náš respekt a podporu. → https://t.co/j01nEtfP2O pic.twitter.com/IVuW9qAr8V
— MZV ČR (@mzvcr) January 16, 2019
Akci na Václavském náměstí moderuje bývalý ministr Daniel Herman.
Událost na Václavském náměstí moderuje Daniel Herman #Palach2019 #vaclavskenamesti #50let pic.twitter.com/mVECzcqWWO
— Václav Junek (@JunekVaclav) January 16, 2019
Na Václavské náměstí dorazil i Jiří Drahoš.
Senátor Jiří Drahoš si vyslech vzpomínky pamětníka. #Palach2019 #vaclavskenamesti #50let #pametnici pic.twitter.com/ChuVIF8ztO
— Václav Junek (@JunekVaclav) January 16, 2019
Diváky si našla také výstava o Palachově činu.
Dorazil také Tomáš Halík
Momentka z Václavského náměstí v Praze.
Památku Jana Palacha přišla na Václavské náměstí uctít i socioložka Jiřina Šiklová.
Účast na akci k uctění památky Jana Palacha na Václavském náměstí zatím není hojná.
Uctění Jana Palacha na Václavavském náměstí začalo. Dorazila zatím jen hrstka lidí.@Aktualnecz #palach pic.twitter.com/H8KOaOW11J
— Jakub Plíhal (@jakub_plihal) January 16, 2019
Výstava Palach 1969/2019 na Václavském náměstí.
Výstavu Palach 1969/2019 představil Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. #Palach2019 #50let #vaclavskenamesti pic.twitter.com/GM2wjyPumA
— Václav Junek (@JunekVaclav) January 16, 2019
U pamětní desky Jana Palacha umístěné na budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy přibývá svíček a květin.
U pamětní desky Jana Palacha umístěné na naší fakultě přibývá svíček a květin. Přinášejí je jednotliví občané i zástupci orgánů státní správy a politické reprezentace. pic.twitter.com/fyV84GMLz9
— FF_UK (@FF_CUNI) January 16, 2019
Na Václavské náměstí přišel uctít památku Jana Palacha i pamětník a skaut Vladimír Cabalka. "Byl to velký otřes, že tady musel vyšlehnout takový plamen." Podle něj byla Palachova oběť spontánní projev nesouhlasu s vpádem "spřátelených" armád. "Byla to ta největší provokace."
Jak vzpomíná, upálení Jana Palacha vyvolalo skautskou činnost. "Vyšli jsme z podzemí, kam nás bolševici zahnali opět v roce '73. Dělali se různé akce, i v komediálním stylu, aby bylo vidět, že jsme neusnuli na vavřínech."
Dnes se Cabalka, který u skautu působí od svých 7 let, obává o českou společnost a vidí jako velký problém nechuť lidí vyhledávat informace a ověřovat si je. Dle jeho slov to může přivést demokracii k záhubě.
Aktivista Jan Šinágl připomíná, že po vzoru Jana Palacha se pokusilo upálit 26 lidí.
“Všichni vzpomínají na Palacha, ale na těch dalších 26, co se po jeho vzoru pokusili upálit, už nikdo,” říká aktivista Jan Šinágl #Palach2019 #50let #pametnici #vaclavskenamesti pic.twitter.com/x2SSLCgxiY
— Václav Junek (@JunekVaclav) January 16, 2019
Na památku a odkaz Jana Palacha apeluje i senátor a spisovatel Jaromír Štětina.
Památku Jana Palacha uctili i zástupci TOP 09.
Jan Palach položil absolutní oběť touze vyburcovat společnost, aby nebyla pasivní a nenechala se znormalizovat. Jeho přání nebylo splněno, lidé se nechali zastrašit rychle. Jeho oběť měla přesto smysl. I dnes nás nabádá, že nesmíme podlehnout strachu. Slibujeme, že nepodlehneme. pic.twitter.com/XO9wFiCRx2
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) January 15, 2019
Pamětník a bývalý kantor si stěžuje, že ani jedna z jeho vnuček se o Janu Palachovi ve škole neučila.
“Jsme s manželkou bývalí kantoři. Máme dvě třináctileté vnučky a ani jedna se ve škole o Palachovi naučila,” stěžuje si pamětník, který přišel na Václavské náměstí uctít Palachovu památku. #palach #50let #vaclavskenamesti pic.twitter.com/IPI44nDDx3
— Václav Junek (@JunekVaclav) January 16, 2019
Pamětní deska Jana Palacha v pražském Karolinu.
V srdci pražského Karolina, v místech, kde byla před 50 lety umístěna rakev s ostatky Jana Palacha, byla odhalena Palachova pamětní deska.Symbolické je nejen její umístění-vedle sochy Mistra Jana Husa - ale také rozměry a váha: 69cm x 69cm a 89kg. Místo je veřejnosti otevřené.🇨🇿 pic.twitter.com/IfcSQBt2q8
— Martin Ayrer (@MartinAyrer) January 16, 2019
Odhalení pamětní desky na nádvoří Karolina.
„Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.“ J. Palach.
— Univerzita Karlova (@UniKarlova) January 16, 2019
Palach nesmí být zapomenut - svoboda a demokracie, za které položil život, nejsou ani dnes samozřejmostí. Jeho čin bude připomínat bronzová dlaždice v Karolinu. Měří symbolických 69 x 69 cm a váží 89 kg. pic.twitter.com/o9m7aJVB0x
Lidé vzpomínají na Palacha na Václavském náměstí.
Občané přišli na Václavské náměstí uctít památku Jana Palacha #Palach #50let #vaclavskenamesti pic.twitter.com/jhamKfPTO3
— Václav Junek (@JunekVaclav) January 16, 2019
Mladí lidé se častěji domnívají, že je důležité památku Jana Palacha připomínat, vyplývá to z šetření, které pro Post Bellum provedla agentura NMS Market Research.
Čin Jana Palacha po 50 letech oslovuje více mladou generaci. Mladí lidé se také častěji domnívají, že je důležité památku Jana Palacha připomínat, vyplývá to z šetření, které pro Post Bellum provedla agentura @NMS_MrktRsrch: pic.twitter.com/L3XDHCBukk
— Paměť národa (@Pametnaroda) January 16, 2019
Šéf ODS Petr Fiala připomněl památku a odkaz Jana Palacha. "Jeho čin je vzpourou proti lhostejnosti a ztrátě důstojnosti, proti ustupování zlu," napsal.
Jeho čin je vzpourou proti lhostejnosti a ztrátě důstojnosti, proti ustupování zlu. Před jeho obětí se musíme v tichu a úctě sklonit, ale současně přemýšlet nad tím, jak a zda dnes naplňujeme jeho odkaz.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 16, 2019
Dlaždice má symbolický rozměr 69×69 centimetrů jako připomínku roku 1969. Váží 89 kilogramů, což je odkaz na rok 1989. Autorem je sochař Jakub Vlček, žák Akademie výtvarných umění.
Nově odhalená pamětní deska Jana Palacha ♥️🇨🇿 #Palach pic.twitter.com/h0QziXstaX
— Ondřej Hanus (@ondra_hanus) January 16, 2019
"Čin Jana Palacha je výrazem obětování člověka pro principy svobody a demokracie," řekl rektor Univerzity Karlovy na pietním odhalení pamětní desky na nádvoří Karolina a zdůraznil, že svobodu a demokracii bychom měli hájit, aby dalších obětí jako Jan Palach už nebylo třeba.
"Dnes jsme v komfortní situaci, kdy můžeme dělat spoustu věcí (minimálně svobodně informovat a pamatovat si to do voleb). Jan Palach byl v situaci, kdy nemohl dělat absolutně nic," píše ve svém komentáři Luděk Navara.
Vzpomínkové akce k výročí sebeupálení Jana Palacha:
Na nádvoří Univerzity Karlovy v Praze bude v místech, kde stála rakev s ostatky Palacha v den jeho pohřbu, odhalena pamětní dlaždice. Na pietní akci naváže zahájení venkovní výstavy Jan Palach '69, která v horní části Václavského náměstí potrvá do 30. ledna. Akce bude doplněna o příspěvky pamětníků, umělců, osobností kulturního, společenského a politického života. Večer bude pietní akt u pamětní desky na budově Filozofické fakulty UK a panelová diskuse.
Vzpomínkou bude také pietní průvod, který organizuje spolek Milion chvilek. V podvečer projde z Václavského na Staroměstské náměstí. Večer se pak v kostele u Martina ve zdi koná hudebně-liturgický pořad Ticho za Jana Palacha pod vedením Bohdana Mikoláška.
Další vzpomínkové akce se budou ve středu konat i v jiných městech, například v Brně, Plzni, Liberci, Ústí nad Labem, Uherském Hradišti, Opavě či v Králíkách na Orlickoústecku nebo v Mělníce, kde odpoledne na radnici představí publikace Spolužák Jenda a Pocta Janu Palachovi 2009-2019.
V Jihlavě zavzpomínají představitelé radnice u pomníku Evžena Plocka, který se na protest proti okupaci upálil v Jihlavě v dubnu 1969. Olomoucká radnice bude nasvětlena v barvách národní trikolory a připravena je i speciální projekce.
V zahraničí si 50. výročí oběti českého studenta připomenou například česká zastoupení v Bruselu a v Lucemburku.
Slovenka Eva Bednáriková údajně udržovala s Janem Palachem milostný poměr. Přesně před 50 lety se student historie upálil na protest proti okupaci.