Svíčky, hrstka lidí a pak dav z ptačího pohledu. Jak Praha vzpomínala na Palacha

Podívejte se, jak to dnes vypadalo na místech událostí padesát let starých.
Začněme večerním shromážděním.
Lidé se shromáždili ve vrchní části náměstí, aby uctili památku Jana Palacha.
Jako jeden z mála řečníků večerního pietního programu vystoupil i signatář Charty 77 a biskup Václav Malý.
Dalším ctěným hostem byla Dana Němcová, zavřená během Palachova týdne za to, že k místu jeho činu položila květiny. Kromě toho také signatářka Charty 77. Mimo jiné řekla a vzpomínala, jak tehdy Václavské náměstí plné komunistických policistů vypadalo o dost jinak.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
16. 1. 2019 18:27
Česko si připomíná čin Jana Palacha, který se přesně před půl stoletím upálil na protest proti komunistickému režimu, sovětské okupaci a pasivní občanské společnosti. Podívejte se, jak to vypadalo na místech událostí padesát let starých. Galerie je aktualizovaná o fotky z večerního pochodu několika tisíc lidí centrem hlavního města.
 

Právě se děje

před 25 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy