Svíčky, hrstka lidí a pak dav z ptačího pohledu. Jak Praha vzpomínala na Palacha

Podívejte se, jak to dnes vypadalo na místech událostí padesát let starých.
Začněme večerním shromážděním.
Lidé se shromáždili ve vrchní části náměstí, aby uctili památku Jana Palacha.
Jako jeden z mála řečníků večerního pietního programu vystoupil i signatář Charty 77 a biskup Václav Malý.
Dalším ctěným hostem byla Dana Němcová, zavřená během Palachova týdne za to, že k místu jeho činu položila květiny. Kromě toho také signatářka Charty 77. Mimo jiné řekla a vzpomínala, jak tehdy Václavské náměstí plné komunistických policistů vypadalo o dost jinak.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
16. 1. 2019 18:27
Česko si připomíná čin Jana Palacha, který se přesně před půl stoletím upálil na protest proti komunistickému režimu, sovětské okupaci a pasivní občanské společnosti. Podívejte se, jak to vypadalo na místech událostí padesát let starých. Galerie je aktualizovaná o fotky z večerního pochodu několika tisíc lidí centrem hlavního města.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy