Živě: Mluvil o právech zvířat a pak si dal svíčkovou. Agenty jsme testovali, řekl soudu anarchista

Přenos skončil
Městský soud v Praze začal projednávat případ, ve kterém je trojice anarchistů obžalována z plánování teroristického útoku, další dvě ženy policie podezřívá, že plánu nezabránily. V případě prokázání viny může soud rozdat i výjimečné tresty. První den soudu s pěticí anarchistů jsme sledovali v online zpravodajství.
Obžalovaní anarchisté Martin Ignačák a Petr Sova (vpravo).
Obžalovaní anarchisté Martin Ignačák a Petr Sova (vpravo). | Foto: Ludvík Hradilek
Přenos skončil
14:20

Dnešní online přenos z prvního dne soudního líčení s pěticí, která je podezřelá z přípravy teroristického útoku, končí. Děkujeme za pozornost a přejeme příjemný zbytek dne.

14:10 Soudce. Ilustrační foto

Soudkyně prohlašuje, že líčení bude pokračovat zítra. Mimo jiné se projedná i možnost propuštění Martina Ignačáka z vazby. Při jeho odchodu ze soudní síně hlasitě tleskají jeho podporovatelé.

14.08

Všichni obvinění se vyjadřují, že si přejí výslech všech policejních agentů, včetně agenta VO0149. 

14:05

Státní zástupce Vladimír Pazourek upozorňuje, že v jednom ze zabavených telefonů byly nalezeny fotografie zápalných lahví. Soudkyně hledá v tlustých modrých štosech papírů. Nakonec poznámku schválí a přechází.

14:00

Soudkyně Hana Hrnčířová v tichosti a dlouze listuje posudky.

13:56

Další posudek se zaměřuje na zkoumanou elektroniku. Soudkyně vyjmenovává typy mobilních telefonů, počítačů nebo disků, které experti a policisté prozkoumávali. "Znalcem byla provedena základní prohlídka, v obsahu pevných disků byly prohledány veškeré grafické, textové a audiovizuální soubory. Dále zpracovány a vykopírovány soubory obsahující online komunikaci," říká soudkyně.

Žalovaný Sova se ozývá: "Zadržený server nebyl zadržen nám, ale lidem, kteří byli stíhaní v rámci operace Fénix. Rád bych také upozornil, že znalec označil můj osobní počítač jako zašifrovaný. Přitom ho normálně používali, zašifrovaných bylo pár složek," nechal se před soudem slyšet.

13:45

Soudkyně předčítá posudek psychologa. Petr Sova podle něj netrpí duševní chorobou ani závislostmi, jedná se o osobnost s nestabilní emocionalitou. Psycholog nezjistil ani agresivní rysy nebo předpoklady k agresivitě. Duševní choroby nebo závislosti neobjevili experti ani u Ignačáka.

13:20

Po přestávce pokračuje líčení, na řadě je čtení znaleckých posudků. 

12:44

Soudkyně vyhlásila půlhodinovou přestávku.

12:25

"Od začátku jsme agenty testovali, nechovali se jako normální lidé. Když vám někdo vypráví o zvířecích právech a pak si dá na motorestu svíčkovou, není to normální. A těch paradoxů byla celá řada," říká Sova. "Abychom získali jejich důvěru, nabídli nám, ať označíme neonacisty a že jim půjdeme zlámat nohy. To je naprosto nepřípustné," hovoří o roli agentů hlavní obviněný. Celá akce je podle něj jen vyústěním toho, že policie do akcí vložila čas a prostředky a potřebovala výsledky.

12:11

"Pro nás téměř neexistoval způsob, jak eliminovat policisty, novináře nebo lidi, kteří k tomu nepřistupují s dobrým úmyslem, nebo lidi, kteří mají psychický problém a chtějí se realizovat. Jedna z mála metod, které se nám osvědčily, byla jakási cílená dezinformace. Když to zjednoduším, spočívalo to v tom, že lidi posloucháte, na oko jim přizvukujete a čekáte, kam to může zajít," popisuje s tím, že akce agenti vyvolali. Aktivně například začali hledat místo útoku na vlak. "Jak si policie mohla myslet, že když dělám na dráze a ví se o mně, že jsem anarchista, že jsem mohl provést útok na kolej nedaleko mého zaměstnání?" diví se rozrušeně Sova. A vysvětluje, že má blízko k anarchopacifismu a člověku ani zvířeti by neublížil.

12:03

Petr Sova pokračuje: "Provokatéři nebyli jen dva, nebyli to jediní lidé, kteří přišli do našeho kolektivu. Rok dva zpátky se daleko intenzivněji snažili infiltrovat do veškerých aktivit. To, že přicházeli lidi a snažili se mezi nás vetřít, aby získali informace, byla dennodenní věc." říká.

Foto: Ludvík Hradilek
11:48

Začal vypovídat hlavní obviněný, Petr Sova. "Nedokážete si představit situaci, kdy se za vás policie vydává, zneužívá vaši mailovou adresu, komunikuje s vaším zaměstnavatelem... Nečekal jsem, že v této době jsou to standardní postupy," popisuje rozčilený Sova.

11:30

Před soud přistupuje Martin Ignačák, hlídají ho ozbrojenci vězeňské služby. Ignačák mluví o provokacích ze strany agentů. „Říkali, že vylepováním plakátů se nic nezmění. Dohodli jsme se, že budeme nějakou chvilku jejich hru hrát.“ A popisuje, že agenti vždy rozhodovali o tom, kdy se někam jelo, a zajišťovali potřebné věci. "Cítím se nevinně, nacházím se ve vazební věznici bez jediného důkazu," říká. Stejně jako ostatní se rozhodl nevypovídat.

Foto: Ludvík Hradilek
11:15

Státní zástupce Vladimír Pazourek řekl novinářům, že přestože agenti u soudu nebyli zatím přítomni, oba ještě budou vypovídat. Právě míra jejich zapojení je jedním z největších otazníků.

11:10

Soudkyně vyhlásila desetiminutovou pauzu. Všechny tři ženy, které zatím předstoupily před soud, pronesly vlastní řeč a dál využily možnosti nevypovídat. Mluvily o odporu k násilí, nedůvěře v agenty a o tom, že žádný útok nepřipravovaly ani o něm nevěděly.

10:55

Vypovídá Alexandra Ščambová. Policie ji viní z toho, že se s Ignačákem a se Sovou do příprav zapojila - dohodli se s ní podle obžaloby na tom, že má pomoct s přípravou zápalných lahví a účastnit se útoku. Soudkyně ji napomíná, aby mluvila nahlas a nečetla řeč z papíru. "Jeli jsme na výlet se psem a nikdo mi neřekl, že se v autě vezou nějaké lahve s chemikáliemi," namítá na tvrzení obžaloby, že byla v autě, kde se materiál na přípravu zápalných lahví převážel. 

10:40

Před soudkyni předstoupila Katarína Zezulová, která čelí stejnému obvinění jako Radka Pavlovská. A stejně jako ona také požádala soud o to, aby mohla pronést svou řeč a využila svého práva víc nevypovídat. "Scházeli jsme se, abychom řešili demonstrace, nikdy v životě jsme neřešili zapalování aut. Petra Sovu znám jako největšího pacifistu, který by nikomu neublížil," říká Katarína Zezulová s tím, že jí je pacifismus velmi blízký. "Nikdy jsem žádnou lahev nepřipravila ani nezakopala. Ani jsem o tom nevěděla," říká. Byla si prý stoprocentně jistá, že agenti jsou policisté. Například proto, že ji podezřele sledovali. 

Foto: Ludvík Hradilek
10:35

Obžalovaná Radka Pavlovská se snaží vyvrátit, že by byl její byt klubovnou, kde se její přátelé scházeli, aby naplánovali teroristický útok. "Nikdy jsem nezaregistrovala, že to, o čem mluvíte, by mohlo mít nějaký reálný základ," snaží se popřít celou obžalobu.

10:15

Jako první dostala slovo Radka Pavlovská, kterou soud viní z toho, že plánování útoku přihlížela a nepřekazila  jej. "S agenty jsem se seznámila na slavnosti koncem roku 2014," popisuje začátky ve své připravené řeči a vysvětluje, že k agentům obžalovaní nikdy neměli zvláštní důvěru. "Zaslechla jsem, že se baví o zapalování aut, ale opravdu si nevybavuji, že by někdy mluvili o zapálení vlaku," hájí se s tím, že věděla, že k ničemu takovému se její přátelé neuchýlí. 

Foto: Ludvík Hradilek
10:05

Státní zástupce pokračuje v předčítání patnáctistránkové obžaloby: "Petr Sova, Martin Ignačák a Alexandra Ščambová se dopustili jednání, které záleží v úmyslném vytváření podmínek pro spáchání zvlášť závažného zločinu v úmyslu narušit základní politickou, hospodářskou nebo sociální strukturu České republiky a závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo, a to zničením nebo poškozením ve větší míře veřejného zařízení, dopravního systému, veřejného prostranství nebo majetku s cílem ohrozit tím lidské životy, bezpečnost uvedeného zařízení, systému nebo prostranství, anebo vydat majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu..."

Foto: Ludvík Hradilek
9:55

Dozorující státní zástupce Vladimír Pazourek přednáší obžalobu: "Petr Sova jako hlavní organizátor a iniciátor připravovaného útoku vytvořil pod záštitou Sítě revolučních buněk, která je členem mezinárodní aliance anarchistických militantních (teroristických) uskupení, označujících se jako CCF/IRF, afinitní skupinu, kterou tvořil právě Petr Sova a dále Martin Ignačák a posléze i Alexandra Ščambová a osoby agentů PČR s označením VO0101 a VO0105..." Pasáž přítomné v sále rozesmála, soudkyně Hana Hrnčířová je napomíná.

9:50

Ozbrojenci se samopaly právě do soudní síně přivedli žalovaného Martina Ignačáka. Jeho podporovatelé tleskají a vítají ho. Přítomní jsou všichni obžalovaní anarchisté. Začíná soud.

9:38

Anarchisty přišla k soudu podpořit řada lidí. Je mezi nimi i Igor Ševcov, který byl souzen pro podezření z útoku zápalnou lahví na dům ministra obrany Martina Stropnického. Soud jej ale nakonec zprostil obžaloby.

9:11

Soud začne v 9:30. Na chodbě před soudní síní již čekají novináři.

8:58

Martin Ignačák jako jediný ze zadržených dál zůstává ve vazbě. Kde si jako vegan stěžuje na místní stravu a na protest plánoval hladovku. Na jeho stranu se postavili lidé z organizace Síť revolučních buněk, kteří na protest zapálili několik policejních aut.

8:48

Policejní razie proti extremistům začala loni 28. dubna, tedy několik dní po ukrytí zápalných lahví. Celkem bylo zatčeno deset lidí, obviněno jich bylo šest. Případ šestého člověka, stíhaného pro nedovolené ozbrojování a přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě, byl z pražské části vyčleněn. Zabývají se jím justiční orgány v Brně.

8:37

Další obviněnou je Radka Pavlovská, která se účastnila schůzek organizované skupiny a jejich plány neoznámila policii. Za nepřekažení trestného činu jí hrozí až tři roky vězení. Poslední obviněnou je Katarína Zezulová, která také byla na některých schůzkách. Navíc byla obviněna z přípravy zločinu násilí proti úřední osobě, za což jí hrozí až 12 let vězení. Podle obžaloby se totiž s Ignačákem a Sovou dohodli, že vyrobí zápalné láhve, které ukryli poblíž squatu na Cibulce. Sloužit měly proti policii či pracovníkům bezpečnostní agentury při vyklízení objektu.

8:23

Útok plánovali provést na výjezdu z chuchelského železničního tunelu, na nákladní vlak převážející vojenskou techniku, neboť "představuje především symbol současné státní moci, proti které bojují a proti které směřuje teroristický útok," píše v obžalobě dozorující státní zástupce Vladimír Pazourek. Místo si předem obhlédli a při tom určili, že k útoku použijí dva pětilitrové skleněné demižony naplnění zápalnou směsí.

8:18

Petr Sova společně s Martinem Ignačákem a dvojicí agentů měl loni v prosinci koupit v pražském Hornbachu kanystr s petrolejem, lepidlo, polystyrenové a pěnové desky a izolace a další materiál, ze něhož později vytvořili zápalné lahve. Ty pak loni v dubnu testovali v lomu Mramorka u Chýnic - hořlavinu zkoušeli zapalovat plynovou pistolí, dělobuchy nebo prskavkami. 

8:12

Při plánování akce sehráli důležitou roli také infiltrovaní policejní agenti pod označením VO0101  s VO0105. A právě jejich účast byla podle anarchistů i jejich advokátů tak významná, že přípravu na útok de facto vyprovokovali. Na tom chtějí svou obhajobu založit. "Jsou to dva lidé, kteří skrývají svou identitu a záměrně provokují. A protože toto klienti znají už z minulosti, hráli s nimi tu hru s tím, že uvidí, co z toho vzejde," vysvětluje Petr Šťastný, obhájce Petra Sovy, který je označovaný za hlavního strůjce příprav.

8:08

Obžaloba za hlavního organizátora útoku označuje Petra Sovu, který vytvořil skupinu, kde působili další obvinění Martin Ignačák a Alexandra Ščambová.

8:05

Detektivové a státní zástupce viní pětici anarchistů z toho, že chtěli zapálit nákladní vlak, který mířil s armádní technikou na každoroční vojenskou akci Bahna, případně vlaku převážejícího auta Hyundai. Podle obžaloby, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, skupina činem zamýšlela "narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu České republiky." Třem lidem kvůli tomu hrozí 12 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Další dva lidé před soudem stanou kvůli tomu, že trestný čin nepřekazili.

8:00

Dobrý den vítáme vás u online přenosu, ve kterém budeme sledovat soudní proces s pěticí anarchistů, kteří jsou obžalováni v případu plánování teroristického útoku na vlak.

Adéla Skoupá Michal Štůsek Adéla Skoupá, Michal Štůsek
Aktualizováno 2. 8. 2016 14:24
 

Právě se děje

Další zprávy