Anarchisté kvůli vězni-veganovi zapalují policejní auta. Škodíte mi, vzkazuje jim

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Lenka Havelková
Aktualizováno 18. 2. 2016 9:56
Martin I., který je posledním vazebně stíhaným v případu plánování teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem, se přes svého advokáta razantně distancoval od nedělního útoku na policejní auta. Anarchisté v neděli v Praze zapálili dva policejní vozy, aby vyjádřili solidaritu s vězněm a protestovali proti tomu, že za mřížemi nedostává veganskou stravu. „Nechápeme, jak si někdo dovoluje dopouštět se jménem mého klienta trestné činnosti. Tohle rozhodně není způsob, jakým by si můj klient chtěl prosazovat jakékoliv zájmy,“ řekl Aktuálně.cz Ondřej Štefánik.
Policejní auto, které v minulosti Síť revolučních buněk zapálila
Policejní auto, které v minulosti Síť revolučních buněk zapálila | Foto: Síť revolučních buněk

Praha - Extremistická skupina Síť revolučních buněk (SRB) se o víkendu rozhodla vyjádřit solidaritu s Martinem I., který je posledním vazebně stíhaným v případu plánování teroristického útoku na vlakvojenským materiálem.

K tomu si však vybrala značně nestandardní způsob – na pražských Hájích anarchisté zapálili dvě policejní auta. Martin I. se teď přes svého advokáta Ondřeje Štefánika od útoků distancoval.

„Můj klient rozhodně není členem Sítě revolučních buněk a od jejich aktivit se striktně distancuje a jakékoliv násilí odsuzuje,“ řekl Aktuálně.cz právník. Podle Štefánika jednání revolučních buněk jeho klientovi značně škodí. Sami anarchisté si mají uvědomit, že Martinovi I. tímto jednáním vůbec nepomáhají.

Levicová Síť revolučních buněk k útoku na auta použila časované zápalné zařízení, ke kterému dokonce zveřejnila výrobní postup. K útoku se přihlásila ve svém komuniké. „Auta byla zapálena v solidaritě s anarchistou Martinem I. Ten je držen v zajetí ve vazební věznici,“ napsali extremisté, kteří tvrdí, že Martin I. je ve vazbě mučen a šikanován.

Věznice potírá veganova práva, tvrdí anarchisté

Celý problém se však točí okolo odepírání veganské stravy. „Martin je vegan a má k tomu pochopitelné důvody. Vězeňská správa jeho právo potírá,“ tvrdí extremisté. Jednání vězeňské služby označili za šikanu a mučení. Anarchisté se dokonce domnívají, že v důsledku odpírání veganské stravy hrozí Martinovi I. zdravotní komplikace, či dokonce smrt.

Advokát Štefánik se také dlouhodobě snaží, aby zadržený muž veganskou stravu dostával, násilné akce ale rezolutně odmítá. „Nechápeme, jak si někdo dovoluje dopouštět se jménem mého klienta trestné činnosti. Vedeme korespondenci s vedením vazební věznice Pankrác. Bojujeme legálními prostředky, aby mu byla poskytnuta veganská strava, na kterou má dle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva nárok,“ vysvětlil advokát.

Podle Štefánika má na tuto stravu nárok, jelikož se jedná o jeho filozofické přesvědčení, které lze postavit na roveň s náboženstvím. "Zapalování aut ale není způsob, jakým by si můj klient chtěl prosazovat jakékoliv zájmy,“ zdůraznil Štefánik.

Vězeňská služba na přímou otázku neodpověděla. Mluvčí Petra Kučerová ale redakci vzkázala, že obviněným se strava poskytuje podle normy a v rámci stanového peněžního limitu. "Obviněným, kteří vzhledem ke svému založení nebo přesvědčení nechtějí akceptovat běžné stravovací zvyklosti, umožňujeme pořizování doplňkové stravy v přijatelném rozsahu na vlastní náklady, pokud to podmínky ve věznici dovolují. Mohou si tedy nakoupit potraviny, které jim vyhovují, ve vězeňské prodejně," řekla Kučerová.  

Dlouhé mlčení a žádný útok

Sít revolučních buněk je známá hlavně útoky na policejní vozy. Přes půl roku se však k žádné takové akci nepřihlásila. V minulém roce skupina ovšem zaútočila celkem čtyřikrát, naposledy hořelo policejní auto v červenci u nádraží v Praze-Bubny. Extremisté stojí také za vydíráním majitele restaurace Řízkárna a zapálením několika jeho aut.

Policistům se ale zatím nepodařilo nikoho z extremistické skupiny dopadnout.

Pětici lidí, které policisté podezřívají z plánování teroristického útoku na vlak, dlouho spojovali právě se Sítí revolučních buněk. Nakonec ale skupinu a chystaný útok vyšetřují odděleně.

Vyšetřovatelé se však obviněné anarchisty zjevně znovu snaží se Sítí revolučních buněk spojit. Některým stíhaným totiž nedávno přibylo obvinění, že kromě příprav útoku na vlak měli chystat útok na policejní auto.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy