Žalobce o útoku anarchistů: Hecování agenty i kritika razie je plán obhajoby, policie nechybovala

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
25. 3. 2016 22:10
Vladimír Pazourek, který dozoruje případ připravovaného útoku anarchistů na vlak, se v rozhovoru s Aktuálně.cz vyjadřuje k vyšetřování případu, které nyní skončilo. Odmítá mimo jiné nařčení, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu přistoupil k celostátnímu zásahu a zatýkání anarchistů proto, že jeden z nich chtěl dát od příprav ruce pryč. Ve vyšetřovacím spise, s nímž se nyní obvinění a jejich advokáti seznámili, chybí podle obhájců odposlechy toho, kdy se o útoku na vlak začalo uvažovat. První nápad přišel podle advokátů od nasazených tajných agentů. Pazourek ale tvrdí, že jde o součást obhajoby a posoudit to musí soud.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vyšetřování je u konce, nyní budete rozhodovat o podání obžaloby…

Vím, na co se chcete zeptat, ale nebudu odpovídat na to, jestli jsem přesvědčený, že podám obžalobu. Vím, že od začátku vyšetřování uběhl už rok, ale na tu otázku nemůžu odpovědět. Vůbec se k tomu nechci v tomhle ohledu vyjadřovat.

V povolení o nasazení agentů pro vrchní soud tvrdíte, že jde o šestičlennou skupinu. Součást Sítě revolučních buněk (SRB) ale byla z případu vydělena. Auta dál hoří, na Řízkárnu se útočí a obvinili jste pouze tři lidi z přípravy útoku na vlak a dva z neohlášení trestného činu. Jak byste to vysvětlili? Nenadsadili jste tu hrozbu?

Takhle bych to neviděl. Prověřování a vyšetřování spadá pod jedno přípravné řízení. Zajišťují se důkazy a celé to je značně dynamický proces a v rámci toho se zjišťují nějaké skutečnosti a důkazy. Ty můžou potvrzovat skutkové okolnosti, které už jsou známé, ale můžou je také vyvracet. Ten proces není statický, takže když něco nedopadne, vyloučí se to k samostatnému projednání.

Takže si za postupem policistů stojíte?

Za tím postupem si stojím. Pakliže by tam byly nějaké nezákonnosti, obhajoba by na ně jistě poukazovala.

Oni ale například dlouhodobě upozorňují na problém s tajnými agenty. Tvrdí, že s nápadem o útoku na vlak přišli jako první právě agenti…

Tohle je součást obhajoby a posoudit to musí soud.

Já chápu, že je to součást obhajoby, ale součástí spisu nejsou odposlechy, kdy se o útoku prvně začne mluvit. Odposlechy začínají tím, kdy je příprava v plném proudu.

Tu otázku chápu, ale odpovídat na ni zatím nebudu. Počkám až na hlavní líčení, pakliže bude. Zatím není záhodno vám na to odpovídat.

Existují ještě nějaké odposlechy, které nejsou zařazeny do spisu?

Dokazování a trestní řízení se povede o skutcích a důkazech, které máme nějakým způsobem ve spisovém materiálu, který policie shromáždila a který předložila obhájcům a obviněným k seznámení. A který také policejní orgán pošle mně. A z tohoto spisového materiálu, když bude podána obžaloba, se bude vycházet a na základě toho se bude rozhodovat.

Tak ještě jinak. Je možné, že se později objeví nové odposlechy? Řekněme třeba, že někdo přijde a přinese nové odposlechy, které nejsou zařazeny do spisu v tuto chvíli.

To bychom krátili obviněné na právech na obhajobu. To nejde. Ale nerad bych, aby zazněla odpověď, že už nikdy nemůže zaznít nic jiného, než je ve vyšetřovacím spisu. Protože je to dynamický proces a ty strany i v rámci řízení před soudem mohou navrhovat další důkazy, které nebyly prováděny v přípravném řízení. To není rigidita v tom, že by to bylo uzavřeno – jakože padne opona a soud může vycházet už pouze z toho, co je seznatelné z přípravného řízení. Takhle bych to nebral.

Tu akci jste spustili velmi krátce poté, co pan Martin I. začal od té přípravy možného útoku dávat ruce pryč. Souvisí policejní zátah s tím, že se Martin I. začal od plánů odvracet?

Tím myslíte, že jsme si uvědomili, že on chce jít od toho pryč, a tak se to muselo celé zrealizovat, aby se ti lidé zadrželi? To vůbec, takhle bychom to zásadně nemohli stavět. Takto by to trestní řízení nemohlo stát, je vedeno a řízeno na nějakých zásadách, které se nesmí překračovat.

Jaké jsou vaše hlavní důkazy proti obviněným?

Také tuto otázku musím nechat bez komentáře. Je to moje know-how, které si nechám pro případné sepsání obžaloby a podání obžaloby soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy