Živě: ODS promluvila: Naším jediným kandidátem je Nečas

Domácí Domácí
30. 5. 2010 20:50
Minutu po minutě sledujeme, jak se vyvíjí povolební vyjednávání
Petr Nečas odpočívá na půdě Malostranské besedy. Byl to dlouhý den...
Petr Nečas odpočívá na půdě Malostranské besedy. Byl to dlouhý den... | Foto: Jan Langer

Praha - Česká republika má za sebou nečekaný průběh a výsledek sněmovních voleb.

Hlavní předvolební favorit Jiří Paroubek už nebude předsedou ČSSD, protože jeho partaj sice zvítězila, avšak nezískala 30 procent, jak se čekalo, ale jen málo přes dvacet. Končí šéfové Strany zelených Ondřej Liška (ex-vládní strana dostala jen 2 %) i KDU-ČSL Cyril Svoboda, jehož lidovci se po dlouhých desetiletích účasti vůbec nedostali do sněmovny.

Ihned v sobotu večer se rozjela za zavřenými dveřmi povolební vyjednávání. Hraje se především o to, zda vznikne pravo-středová koalice ODS - TOP 09 - Věci Veřejné, anebo se nějakým způsobem vrátí do hry i "poražený vítěz" voleb ČSSD.

Povolební situaci i v neděli sledujeme online.

20:20 - Výkonná rada rovněž potvrdila rozhodnutí volebního lídra ODS Petra Nečase o svolání volebního kongresu strany na víkend 19. a 20. června 2010.

Dokument: Usnesení Výkonné rady ODS

20:15 - Výkonná rada ODS už má jasno. Jediným, kdo může vést vládu je podle ní Petr Nečas. Vyjednávači nové vlády jsou Nečas, Tluchoř, Vodrážka, shodla se výkonná rada. Odmítla jednat o koalici a posvětila jednání s Věcmi veřejnými a TOP 09.

19:20Miloš Zeman se sice vrací na Vysočinu, protože svou stranu nedostal do sněmovny, ale Strana práv občanů nemusí účasti ve volbách litovat. Vydělá díky ní 22,65 milionu korun a roční apanáž osm milionů k tomu. (více čtěte zde)

18:08 - Zástupci Věcí veřejných se dnes rovněž setkali v rámci neformálního jednání s představiteli ČSSD. Na setkání zástupci Věcí veřejných ujistili ČSSD, že pro stranu je prioritou středopravá vládní koalice

17:52 - Po Sobotkovi má za prezidentem na jedenáctou dopoledne dorazit lídr ODS Petr Nečas. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je zván na 13:30, hodinu po něm komunista Vojtěch Filip. Radek John z Věcí Veřejných jde na řadu jako poslední v 15:30.

17:46 - Prezident Václav Klaus zveřejnil, v jakém pořadí si pozve v pondělí na Pražský hrad lídry sněmovních stran. Jako první - v 10:00 - má přijít zastupující šéf vítězné ČSSD Bohuslav Sobotka.

17:38 - Reportér Martin Novák si vzal stranou lídra pražské kandidátky komunistů Jiřího Dolejše, aby s ním probral, jak se strana po nečekaném oslabení levice bude ve sněmovně chovat. "Nová vláda nebude jednoznačně pravicová, budou se dělat různé kompromisy i pod tlakem doby. Ta doba nebude jednoduchá a dokonce i ODS slibuje, že nebude dělat taková opatření, která by narušila sociální smír," tvrdí Dolejš v rozhovoru, do kterého se můžete začíst zde

16:52 - Komentátory Aktuálně.cz začíná viditelně mrzet, že si od včerejška nezačali dělat čárky, kolikrát od Petra Nečase uslyší spojení Koalice rozpočtové odpovědnosti: "Ne že by nebylo potřeba být rozpočtově odpovědný, právě naopak. Ale tato nálepka má dvě nevýhody". (po prokliknutí v materiálu najeďte na čas 16:25 - pozn.red)

16:23 - Lídr ODS Petr Nečas zároveň oznámil, že občanští demokraté budou usilovat o snížení počtu placených funkcionářů sněmovny a mají od své strany mandát vyjednat, aby žádný z vedoucích postů ve Sněmovně nedostala KSČM.

16:19 - Za ODS bude vládu vyjednávat očekávatelná trojice Petr Nečas, David Vodrážka, Petr Tluchoř, přeje si to sám Nečas a posvětil mu to poslanecký klub. Večer to ještě musí udělat grémium a výkonná rada.

16:11 - TOP 09, pražský vítěz nad ODS, by měla ve vlastním zájmu co nejdřív oznámit, kdo je její kandidát na pražského primátora, zní z Komentářů Aktuálně.cz. Troufáme si soudit, že to bude pravděpodobně někdo zvenčí, protože mezi pražskými straníky se žádná těžká váha zatím nerýsuje, nebo se o ní neví / Karel Schwarzenberg se nemůže rozkrájet a předpokládáme, že primátorem být nehodlá /. (po prokliknutí v materiálu najeďte na čas 16:00 - pozn.red)

15:33 - Náš fotoreportér Jan Langer nahlédl do zákulisí první televizní debaty lídrů sněmovních stran. Podívejte se na pár momentek.

15:33 - Odcházející šéf lidovců už ví, co bude dělat. Po historickém krachu KDU-ČSL složil Cyril Svoboda funkci přesedy. V rozhovoru pro Aktuálně.cz však odmítá, že by mohl za pád lidovců. Může za to podle něj spíše odklon společnosti od křesťanskodemokratických hodnot a nedostatek financí na kampaň. Svoboda končí nejen jako předseda, ale také po 14 letech jako poslanec. Už pár hodin po volebním debaklu má jasno, kde bude působit. "Mám smlouvu na dobu neurčitou s ministerstvem zahraničí," řekl Aktuálně.cz. "Mám tedy výhodu jistoty a na 99% nastoupím tam." (celý rozhovor si můžete přečíst zde)

14:59 - Jak už jsme upozorňovali dopoledne, pražský primátor Pavel Bém složil funkci předsedy pražské ODS. Občanské demokraty v metropoli porazila TOP 09. Pražská ODS se dohodla, že ji nyní povede regionální 1. místopředseda Pavel Klega, jinak náměstek primátora. Více o personálních změnách v pražské ODS najdete v tomto článku Kateřiny Eliášové.

14:49 - Neúspěch sociální demokracie ve volbách může mít dopad i na odpouštění poplatků pacientům v krajských nemocnicích. Poplatky tam za lidi, kteří o to projeví zájem, hradí ČSSD ovládané kraje. Praxe by však mohla skončit. "Bohužel většina voličů si nemyslí podle volebního výsledku, že zdravotnictví nemá být byznys," napsal v neděli ČTK v textové zprávě na dotaz k poplatkům jihomoravský hejtman a sociálnědemokratický předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Dodal, že osud poplatků bude zřejmý po ustavení vlády.

14:32 - Zaznamenali jsme pro vás, co se odehrálo při první televizní debatě nových šéfů parlamentních stran. Do budovy ČT dorazil místo Jiřího Paroubka Bohuslav Sobotka. Toho zjevně popudilo, když Nečas otevřeně přiznal: Ano, chci být premiérem. Referát z televizní debaty najdete ve článku s titulkem Strany spěchají do vlády. Chtějí ovlivnit rozpočet - zde

14:21 - Bohuslav Sobotka navzdory situaci očekává od prezidenta Václava Klause, že právě jeho ČSSD jakožto vítěz voleb dostane týden na jednání o vládě. Pozvání na Hrad zatím Lidový dům nedostal, uvedl Sobotka v televizi Prima. A přiznal zároveň, že výsledek vyjednávání sám nevidí moc optimisticky. Nicméně: "Uvítali bychom, kdyby byly dodrženy ústavní zvyklosti a pan prezident pověřil zástupce vítězné politické strany a tou je sociální demokracie," uvedl 1. místopředseda ČSSD.

14:12 - A další pád. Reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková hlásí, že dny volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka jsou sečteny. Jeho krok podle informací Aktuálně.cz souvisí s výsledkem voleb, v nichž ČSSD i přes finančně náročnou a masivní kampaň nezískala takovou podporu, aby mohla bezproblémově sestavit vládní kabinet. Více si můžete přečíst zde

14:01 - Lídr ODS dal v televizní debatě jasně najevo, že pokud vznikne vláda ODS, TOP 09 a VV, chce být ministerským předsedou. Mám ambici být premiérem, prohlásil Petr Nečas. Zároveň potvrdil i dřívější záměr usilovat na blížícím se kongresu ODS o post předsedy strany. Tentýž záměr potvrdil v ČT i zastupující lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

13:23 - Komentátoři Aktuálně.cz si povšimli poznámky Karla Schwarzenberga, který v televizi zmínil jakousi "vesnici u Tábora, respektive u Votic", kam všichni míříme, pokud nezačneme šetřit a neseškrtáme státní rozpočet. Víte, co jsme zjistili pohledem do mapy? (po prokliknutí v materiálu najeďte na čas 13:05 - pozn.red)

13:05 - A další "oběť" voleb: Pražský primátor Pavel Bém nabídne v neděli grémiu pražské ODS svůj post předsedy. Aktuálně.cz má k dispozici jeho prohlášení. "Před volbami jsem řekl, že definičním znakem úspěchu pražské ODS v letošních volbách je volební vítězství a zisk 9 poslaneckých mandátů. S ohledem na skutečnost, že byť těsně, přesto ani jednoho z těchto cílů se mi nepodařilo docílit, rozhodl jsem se dát k dispozici funkci předsedy pražského regionu Občanské demokratické strany," napsal Bém straníkům. Další podrobnosti si přečtěte zde

12:47 - Reportérka Aktuálně.cz Kateřina Eliášová od sociálně demokratického šéfa asociace krajů Michala Haška zjistila, že zvažuje kandidovat na nového šéfa ČSSD: "Ano, uvažuji o své kandidatuře. Budu o ní ještě komunikovat s mými kolegy uvnitř ČSSD, jsem připraven pomoci ČSSD v její nynější složité situaci, kterou česká politika po r . 1989 zatím nepoznala. Rád se budu podíle na práci nového týmu ve vedení ČSSD, které musí přijít s novým konceptem i stylem politiky soc.dem. Svoji prací chci uplatnit nejsilnější mandát od voličů čssd v ČR, který jsem ve volbách získal."

12:35 - Pro Sobotku Nečasův postoj znamená, že jeho strana v podstatě nemá moc s kým jednat: "My bychom si jako ČSSD přáli, aby byla dodržena ústavní zvyklost. Sociální demokracie v těchto volbách zvítězila, byť těsně. Naším cílem je uplatnit naše programové priority. Pokud to nebude možné v rámci sestavení příští vlády, tak je budeme prosazovat v rámci opozice na půdě Poslanecké sněmovny. Pokud naše snaha vytvořit vládu skončí neúspěchem, odejdeme do opozice."

12:20 - Petr Nečas odmítl jakoukoli formu vládní spolupráce s ČSSD. "Kvůli programu sociální demokracie toto naprosto odmítáme." Nečas se chce domluvit s TOP 09 a VV: "Což mohu doložit podle skutečnosti, že jsem se včera večer sešel s Karlem Schwarzenbergem a dnes s Radkem Johnem. Mohu potvrdit vůli našich stran začít pracovat na konceptu vlády rozpočtové odpovědnosti. A je skutečností, že od pondělka začne vyjednávání vyjednavacích týmů. Neříkám, že nemá být veden dialog s demokratickou opozicí. Mohou tam být otevřeny komunikační kanály, které se týkají společných zájmů - ať už jde o zahraničně politické otázky, nebo důchodovou reformu."

12:15 - A konečně Radek John, lídr VV. Bývalý televizní moderátor se přihlásil k tomu, že "ho 11% občanů najalo jako krizového manažera a tak se hodlá chovat."

12:12 - Karel Schwarzenberg, lídr TOP 09, naznačil, co pro něj bude prioritou při jednání o nové vládě. "My do toho půjdeme s tím, že chceme vládu práva a chceme dát do pořádku veřejné rozpočty."

12:10 - Vojtěch Filip, šéf KSČM, v televizní debatě připomíná, že ve volbách komunisté ztratili oproti ostatním parlamentním stranám nejméně. "Jsme připraveni být jedinou levicovou silou v parlamentu," řekl. Sám si totiž myslí, že nejspíš bude vládnout velká koalice. "Slyšeli jste předsedu Sobotku, že požádá o prezidenta o pokus sestavit vládu."

12:02 - Petr Nečas věří, že vládu poskládá on z pravicových stran - ODS, TOP 09 a VV. "Jsem pevně přesvědčený, že vzkaz od voličů je natolik jasný a čitelný, že se všichni zachovají zodpovědně."

12:02 - Bohuslav Sobotka, po okamžité rezignaci Jiřího Paroubka nový lídr ČSSD prozatím v České televizi nechtěl mluvit o přímém odchodu do opozice: "Je potřeba udělat dva kroky. Za prvé sejít se s prezidentem, který bude mít hlavní slovo. A sejít se se všemi stranami, které budou v poslanecké sněmovně, a mluvit o případných programových průnicích".

12:01 - Začíná online přenos Aktuálně.cz z prvního dne po oznámení volebních výsledků. Startujeme televizní debatou lídrů stran, které se dostaly do sněmovny. Vítejte.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záplavy v Číně si vyžádaly už 58 mrtvých. Východu země hrozí tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58. K východní Číně teď míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře. Informovala o tom agentura AP. 

Další zprávy