Poražený šéf KDU-ČSL nastoupí na ministerstvo zahraničí

Eliška Bártová Eliška Bártová
30. 5. 2010 15:05
Lidovci se nedostali do sněmovny, Cyril Svoboda ale nepřipouští zásadní chybu
KDU-ČSL propadla, přesto fatální chybu Svoboda prý neudělal
KDU-ČSL propadla, přesto fatální chybu Svoboda prý neudělal | Foto: Jan Langer

Praha - Historicky jedna z nejstarších politických stran KDU-ČSL neuspěla ve volbách a poprvé tak neobsadí žádný mandát v Poslanecké sněmovně.

Předseda strany Cyril Svoboda společně s celým vedením již oznámil, že nabídnou své posty k dispozici.

Po historickém krachu strany, kdy nezískala potřebných pět procent, poskytl Svoboda rozhovor Aktuálně.cz. Podle jeho vyjádření může za neúspěch strany nikoliv chyba v jejím vedení, ale odklon společnosti od křesťanskodemokratických hodnot a nedostatek financí na kampaň.

Svoboda končí nejen jako předseda, ale také po 14 letech jako poslanec. Už pár hodin po volebním debaklu má jasno, kde bude působit.

"Mám smlouvu na dobu neurčitou s ministerstvem zahraničí," řekl Aktuálně.cz. "Mám tedy výhodu jistoty a na 99% nastoupím tam."

Po Svobodovi a neúspěšném předvolebním tažení zůstává straně dluh 30 milionů korun. S ním se má podle rezignovaného předsedy vyrovnat už nové vedení.

Zásadní chybu jsme neudělali

A.cz: Před pár hodinami jste utrpěli největší volební propad v historii vaší strany. Stalo se tak pod Vaším vedením, jak byste popsal své pocity?

Cítím největší zklamání z toho, že společnost nechce křesťanskodemokratickou politiku. Přemýšlím teď nad společností. To neznamená, že jsme nabídli nejlepší způsob, ale jsme jediná strana, která tuto politiku nabízela a společnost řekla: my ji nechceme.

Například v Praze chodí do kostela 44 tisíc lidí, a Jana Hybášková dostala jenom 10 tisíc hlasů. Nemyslím si, že musí naši stranu volit jen věřící, ale tímto dali najevo, že nechtějí tento druh politiky.

A.cz: Myslíte si, že to je pouze ve změně postoji společnosti, nebo i připouštíte chybu ve vedení strany?

Myslím, že zásadní chybu jsme neudělali. Proti převaze peněz ostatních stran se to nedalo zvládnout.

Společnost nezná naše návrhy, náš program, protože na to potřebujete peníze a ty jsme my neměli. Takový Karel Schwarzenberg, nemyslím to ve zlém, když ho máte v pozitivním vyobrazení na každém serveru, v novinách, na každém kilometru, a když se k tomu vytvoří pozitivní příběh, to má velký vliv na společnost.

Volební krach lidovce zaskočil
Volební krach lidovce zaskočil | Foto: Jan Langer

A.cz: Znamená to, že podle Vás voliči KDU odtekli hlavně k TOP 09, nebo ještě máte jiné vysvětlení?

To ano, vytvořila se poptávka po něčem, co je nové. Lidé chtěli změnu za každou cenu a sáhli po první, která se nabídla. Ale už je tak rozhodnuto, a ať nyní předvedou svůj výkon. 

A.cz: Nevnímáte, že byste Vy osobně, coby předseda udělal nějakou chybu, kvůli které by strana přišla o voliče?

Ta otázka nemá být položena mě, ale lidem, kteří nás nevolili. Jsem si jist, že jsme udělali maximum možného, já jsem najezdil 28 tisíc kilometrů. Nasadili jsme se na hranici lidských sil, a nevyšlo to. Asi se mohlo něco udělat lépe, ale nejsem si vědom fatální chyby.

Negativní roli sehrála také média: jak je možné, že jsem neměl za celou dobu, co jsem byl předsedou jediný rozhovor v Mladé frontě? České noviny se těžko prodávají a jsou pod tlakem inzerentů, kteří zároveň podporují určité strany. Takže se špatně sdělovalo, co je v našem programu.

A.cz: Přeci jenom jste měli vždy stabilní voličskou základnu, nemáte ještě jiné vysvětlení, proč i z ní vám ubylo voličů?

Může to být i tím, v jakém stavu jsem stranu zdědil. Poté, co se Miroslav Kalousek dohodl na koalici s ČSSD za podpory KSČM, tak jsme získali nálepku, že KDU-ČSL kopuluje s kýmkoliv a kdykoliv.

Potom nás naprosto nespravedlivě poškodil Čunkův příběh. Řada vzdělanějších lidí nebyla schopna překročit tento stín a dát znovu hlas naší straně. Možná jsem už také hodně okoukaná tvář, ale jak říkám, žádná fatální chyba se nestala.

Strana s 30 milionovým dluhem

A.cz: Kolik peněz strana v současné době dluží?

Půjčili jsme si 30 milionů korun, jsme proto v těžké situaci. Budeme muset vytvořit krizový managment. Ale to už má být úkol nového vedení, které bude mít představu jak dál.

A.cz: Vás nenapadá, jak to řešit?

Cesta ven je skrz obdobu Čtyřkoalice. To byla podle mě hrubá chyba, že se tak nestalo, nabízel jsem před volbami dohodu se zelenými, protože bylo jasné, že to nám dá šanci se spolehlivě dostat do sněmovny.

A.cz: Z čeho ten dluh ale zaplatíte?

Dostaneme peníze za volební hlasy. Udělá se restrukturalizace, pak musíme napnout síly do voleb komunálních a senátních a pokračovat dál. V úterý zasedne předsednictvo a tam chceme představit plán řešení.

Jistota na ministerstvu

A.cz: Po dlouhých letech končíte coby poslanec, víte už, čím se budete živit?

Jsem stále zaměstnanec ministerstva zahraničních věcí od roku 1996, takže mám výhodu, že zaměstnavatele již mám.

A.cz: Jakou pozici tam budete zastávat?

To není jasné, ale mám smlouvu na dobu neurčitou. Tuto jistotu mám a na 99% na ministerstvo zahraničních věcí nastoupím. Nevím, co tam budu dělat, to mi musí navrhnout ministr.

A.cz: Jak jste tuto možnost získal?

Byl jsem zvolen poslancem jako zaměstnanec ministerstva, takže po celou dobu výkonu veřejné funkce mi tam trvá pracovní poměr. Mám nárok na neplacené volno, a po skončení výkonu funkce mám právo se vrátit zpět na své místo. Obdobně to měl například Karel Kühnl.

A.cz: Uvažujete o tom, že byste kandidoval na senátora?

Teď o žádných volbách určitě nepřemýšlím.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy