V zákulisí: ČSSD řeší další osud, ODS už jedná o vládě

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
30. 5. 2010 10:55
Hned ze soboty na neděli začaly špičky hlavních stran řešit, co bude dál
Foto: Ludvík Hradilek

* Lídr ODS Nečas se v neděli dopoledne sešel s šéfem VV Johnem * Nečas už také - v sobotu v noci - hovořil se Schwarzenbergem (TOP 09). Tomu ovšem volal i Sobotka (ČSSD)

Praha - I když ČSSD v sobotu zvítězila, zatímco ODS zaznamenala historicky největší odliv hlasů, měly špičky obou hlavních stran zcela opačné starosti, než by naznačovaly výsledky voleb.

Vítězství ČSSD se změnilo v hořké ve chvíli, kdy se původně očekávaný náskok deseti procent smrskl na dvě a do té doby nezpochybňovaný lídr Jiří Paroubek v reakci na dvaadvaceti procentní výsledek okamžitě rezignoval.

Petru Nečasovi, který před pár týdny převzal rozvrácenou ODS po odchodu mediálními skandály udolaného Mirka Topolánka, zachránily politickou kariéru dvě nové strany.

ODS sice sebraly stovky tisíc hlasů, avšak zároveň občanští demokraté spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými disponují v součtu pohodlnou sněmovní většinou.

Nečas se proto obratem setkal s Karlem Schwarzenbergem, ikonou TOP 09, aby ho ujistil, že ODS se chce bavit o "vládě rozpočtové odpovědnosti". A vzápětí se o tomtéž volal s Radkem Johnem, televizní tváří Věcí Veřejných.

S Johnem se podle informací Aktuálně.cz sešel osobně v neděli dopoledne.

Zároveň se však ukázalo, že "šedé eminence" v pozadí pravicových stran - podnikatelé Vít Bárta (VV), Roman Janoušek (ODS) či Richard Háva (TOP 09) se už nedlouho předtím setkali na soukromé "oslavě", střežené neprodyšně bodyguardy.

Sociální demokraté, náhle zosobnění 1. místopředsedou Bohuslavem Sobotkou, se zavřeli v Lidovém domě, aby probrali strategii, jak dál. V sobotu večer se nejprve reálně probírala varianta, že ČSSD začne s ODS jednat o širší koalici.>

Po půlnoci však z kuloárů dorazila zpráva, že Sobotkův tým nyní vidí jako nejschůdnější cestu odchod do opozice.

V následujících materiálech najdete detailní popis toho, co se odehrálo v Lidovém domě a na Malé straně od sobotního večera do brzkého nedělního rána.

SLEDUJTE S NÁMI ZÁKULISÍ POLITICKÝCH STRAN

Krize v ČSSD: V tomto článku najdete popis nočního dění z ČSSD od Sabiny Slonkové a Markéty Chaloupské
Vývoj v ODS: Tady je reportáž ze štábu ODS, kde do noci zjišťovala informace Kateřina Eliášová
 

Právě se děje

před 18 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záplavy v Číně si vyžádaly už 58 mrtvých. Východu země hrozí tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58. K východní Číně teď míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře. Informovala o tom agentura AP. 

Další zprávy