ODS dostihla prohra v Praze, Béma střídá náměstek Klega

Kateřina Eliášová
30. 5. 2010 15:00
ODS v Praze poprvé v historii nevyhrála, předstihla ji TOP 09
Bém chce skončit v čele pražské ODS, ta v hlavním městě poprvé v historii nevyhrála
Bém chce skončit v čele pražské ODS, ta v hlavním městě poprvé v historii nevyhrála | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský primátor a šéf pražské ODS Pavel Bém dal v neděli na grémiu pražské organizace k dispozici svoji funkci.

Vedením pražské buňky občanských demokratů byl pověřen Pavel Klega, jinak náměstek primátora.

Těsně, ale nevyšlo to

Aktuálně.cz už v neděli dopoledne zveřejnilo Bémovo rezignační prohlášení.

"Před volbami jsem řekl, že definičním znakem úspěchu pražské ODS v letošních volbách je volební vítězství a zisk 9 poslaneckých mandátů. S ohledem na skutečnost, že byť těsně, přesto ani jednoho z těchto cílů se mi nepodařilo docílit, rozhodl jsem se dát k dispozici funkci předsedy pražského regionu Občanské demokratické strany," napsal Bém straníkům.

Bém je dalším v řadě známých lídrů, který byl nucen zareagovat na špatný výsledek voleb a pustit funkci. ODS v Praze poprvé v historii nevyhrála, předstihla ji TOP 09 v čele s jejím předsedou Karlem Schwarzenbergem.

Opencard, Jančík a silný kníže

Dokonce už v den vyhlašování výsledků voleb členové pražské ODS připouštěli, že budou chtít Bémův odchod.

"My jsme sice udělali změny v tom pražském vedení. Ukázalo se ale, že to bylo pozdě. Ty změny budou muset být mnohem hlubší," připustil už v sobotu odpoledne Bémův odchod 1. místopředseda ODS a člen pražské ODS David Vodrážka.

Většina oslovených se shodla na tom, že porážka pražské ODS byla kombinací hned několika faktorů. Nejčastěji zmiňovali kauzy kolem pražského magistrátu, jako Opencard, problémy se smíchovským starostou Milanem Jančíkem a prohru omlouvali taky "silným soupeřem v podobě Karla Schwarzenberga".

"Kdyby například kandidoval ve Středočeském kraji, možná i tam by měli problém," myslí si starostka Prahy 2 a čerstvá poslankyně Jana Černochová.

Přijde Praha o primátora?

Pražská ODS musí do konce června sestavit kandidátky do komunálních voleb, které se konají na podzim.

"Ta prohra je jasným signálem pro obrovskou sebereflexi v pražské ODS. Protože kdyby měly takto na podzim dopadnout komunální volby, tak zcela evidentně nestavíme primátora," varuje pražský poslanec Marek Benda.

TOP 09, která v Praze vyhrála, zatím svého kandidáta na post pražského primátora tají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy