Zeman si na Vysočinu odváží přes 22 milionů korun

Domácí Domácí
30. 5. 2010 19:15
Kolik si rozdělí strany za získané hlasy? Desítky milionů
Výdělek? 22 milionů
Výdělek? 22 milionů | Foto: Michal Štůsek

Praha - Miloš Zeman se sice vrací na Vysočinu, protože svou stranu nedostal do sněmovny, ale Strana práv občanů nemusí účasti ve volbách litovat.

Vydělá díky ní 22,65 milionu korun a roční apanáž osm milionů k tomu.

Zemanovci získali spolu s lidovci nejvíc hlasů z těch stran, které nepřekročily práh sněmovny, ale měly víc než 1,5 procenta hlasů. Takové strany získávají ze státního rozpočtu stokorunu za každý hlas, který jim lidé ve volbách věnovali.

A pokud partaj dostane přes 3 procenta hlasů, čeká ji navíc několikamilionový příspěvek na činnost.

Lidovci si tak polepší o 23 milionů (a zmíněný roční příspěvek na činnost), Suverenita Jany Bobošíkové získá 19,2 milionu korun, Strana zelených 12,78 milionu.

Kampaň za stamiliony

Vůbec nejvíc za hlasy získá sociální demokracie: přes 115 milionů korun. Tato strana stejně jako další čtyři, které se do sněmovny dostaly, navíc obdrží ještě příspěvek za získané mandáty.

Kampaň před letošními volbami byla rekordně drahá. Oficiálně přiznané výdaje se pohybují kolem půl miliardy korun, neoficiální odhady ale mluví až o jedné miliardě.

Jen sociální demokraté přiznali, že utratili 200 milionů korun.

Aktuálně.cz už před volbami vypočítalo, že za sněmovní volby by politickým stranám, které překročí tříprocentní hranici, mohlo do prázdných stranických kas přibýt až 737 milionů, respektive miliarda a půl, pokud počítáme příspěvky za celé čtyřleté volební období.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy