Zeman si na Vysočinu odváží přes 22 milionů korun

Domácí Domácí
30. 5. 2010 19:15
Kolik si rozdělí strany za získané hlasy? Desítky milionů
Výdělek? 22 milionů
Výdělek? 22 milionů | Foto: Michal Štůsek

Praha - Miloš Zeman se sice vrací na Vysočinu, protože svou stranu nedostal do sněmovny, ale Strana práv občanů nemusí účasti ve volbách litovat.

Vydělá díky ní 22,65 milionu korun a roční apanáž osm milionů k tomu.

Zemanovci získali spolu s lidovci nejvíc hlasů z těch stran, které nepřekročily práh sněmovny, ale měly víc než 1,5 procenta hlasů. Takové strany získávají ze státního rozpočtu stokorunu za každý hlas, který jim lidé ve volbách věnovali.

A pokud partaj dostane přes 3 procenta hlasů, čeká ji navíc několikamilionový příspěvek na činnost.

Lidovci si tak polepší o 23 milionů (a zmíněný roční příspěvek na činnost), Suverenita Jany Bobošíkové získá 19,2 milionu korun, Strana zelených 12,78 milionu.

Kampaň za stamiliony

Vůbec nejvíc za hlasy získá sociální demokracie: přes 115 milionů korun. Tato strana stejně jako další čtyři, které se do sněmovny dostaly, navíc obdrží ještě příspěvek za získané mandáty.

Kampaň před letošními volbami byla rekordně drahá. Oficiálně přiznané výdaje se pohybují kolem půl miliardy korun, neoficiální odhady ale mluví až o jedné miliardě.

Jen sociální demokraté přiznali, že utratili 200 milionů korun.

Aktuálně.cz už před volbami vypočítalo, že za sněmovní volby by politickým stranám, které překročí tříprocentní hranici, mohlo do prázdných stranických kas přibýt až 737 milionů, respektive miliarda a půl, pokud počítáme příspěvky za celé čtyřleté volební období.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy