Strany spěchají do vlády. Chtějí ovlivnit rozpočet

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
30. 5. 2010 14:25
Oficiální jednání o budoucí vládě začnou v pondělí
Foto: Jan Langer

Praha - Ať už se prezident Václav Klaus rozhodne dát první šanci sestavit vládu vítězi voleb či někomu jinému, měl by postupovat rychle a nenechávat možným premiérům nekonečný prostor k hledání vládních partnerů. Politici chtějí, aby nová vláda mohla podle svých představ ovlivnit rozpočet na rok 2011, který se bude schvalovat na podzim.

V první povolební televizní debatě se na tom shodli lídři politických stran, které budou příští čtyři roky zastoupeny v poslanecké sněmovně.

Za ČSSD už nevystupoval odstoupivší Jiří Paroubek, ale místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Ten čeká, že právě jeho prezident jako úřadujícího šéfa vítězné strany pověří prvním pokusem o sestavení vlády. "Očekávám, že prezident tuto zvyklost zachová," řekl Sobotka v debatě České televize.

"Termíny by ale měly být krátké. V zájmu republiky je, aby se jednalo rychle," domnívá se Sobotka.

Jmenování Sobotky by uvítali šéfové nových sněmovních stran - Karel Schwarzenberg a Radek John i předseda KSČM Vojtěch Filip. "Myslím, že by bylo lépe, kdyby pověření dostal vítěz voleb, aby nevznikly pochybnosti, že prezident někomu straní," řekl předseda TOP 09.

Komunista Filip ale chce jasnou lhůtu. "Pověření bez lhůt jaké dostal minule Mirek Topolánek uškodilo zemi," myslí si Filip.

Nečas: Chci být premiérem

Jiný vzkaz prezidentu Klausovi vyslal jen místopředseda druhé ODS Petr Nečas. "ČSSD sice vyhrála volby, ale není vítězem voleb v tom smyslu, že nemá koaliční potenciál," zapochyboval Nečas o tom, jestli by pověření Sobotky mělo smysl. Nečas neřekl, že by si přál, aby prezident oslovil rovnou jeho, ale na otevřenou otázku odpověděl.

"Ano, mám ambici stát se premiérem," řekl Petr Nečas.

"Nevadí mi to," reagoval v zápětí vstřícně možný Nečasův koaliční partner Radek John. Naopak Bohuslava Sobotku Nečasovo vyjádření popudilo.

"Zdá se mi, že se vracíme do roku 2006. ODS mluví za malé strany a podívejte se, kde teď jsou koaliční partneři ODS - lidovci a zelení, voliči jim vyslali nejjasnější vzkaz a nepustili je do sněmovny," uvedl Sobotka.

ODS, TOP 09, VV: Chceme šetřit

Z debaty bylo zřejmé, že možná budoucí koalice ODS, TOP 09, VV se shodne hlavně v ekonomických tématech. Mluví o vytvoření vlády rozpočtové odpovědnosti. Už v následujících čtyřech letech by tyto strany chtěly rozpočtový schodek stlačit podle takzvaných maastrichtských kritérií.

Ale najdou se i rozdíly. "Na můj vkus chce TOP 09 až moc šetřit na lidech, my chceme radši šetřit na státu," řekl Radek John.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka sice deklaroval, že se chce pokusit sestavit vládu, v debatě o rozpočtu ale zůstával trochu stranou. "Rozpočtová odpovědnost je krásný obecný pojem, ale když čtu programy ODS a TOP 09, tak o tom pochybuji."

 

Právě se děje

před 45 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy