Česko - V České republice byl v pondělí vyhlášen zákaz plavby na všech tocích a vodních plochách, kde platí druhý či třetí stupeň povodňové aktivity.
Lidé totiž nerespektují na rozvodněných řekách doporučení policistů.
Letošní záplavy mají už jedenáctou oběť, stal se jí padesátiletý Slovák, jehož tělo bylo nalezeno na Otavě v Sušici.
Hladiny řek na většině míst klesají, v Praze byl odvolán stav ohrožení. Hrozba silných dešťů ale platí i pro pondělí.
Ve Středočeském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji platí od pondělních 12:00 povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. V Praze je vyhlášena povodňová pohotovost.
Navečer voda zatopila několik domů v Heřmanově Huti na Plzeňsku. Podle místních přetekla retenční nádrž u nedaleké dálnice D5.
Na většině území s výjimkou Karlovarského kraje má pršet, na mnoha místech vydatně, déšť podle meteorologů ustane až v úterý. V povodňových oblastech akutně hrozí vyvracení stromů.
Vodohospodáři v pondělí škody po povodních vyčíslili na 2,2 miliardy korun, zemědělci na 1,8 miliardy korun. Přívalové deště však v noci na pondělí zvedly hladiny menších toků. Říčky zaplavily několik obcí.
Na přívalové deště doplatili zejména obyvatelé Lužce nad Vltavou na Mělnicku, který byl vytopen už minulý týden. Velká voda se sem v noci na pondělí vrátila a zaplavila asi 30 domů. Do vesnice byli vysláni psychologové.
V Česku bylo ráno na nejvyšším povodňovém stupni pět úseků řek. Kromě Labe v Ústí nad Labem a Děčíně to byla Vltava v Českém Krumlově, Trnava v Hořepníku a Lužnice v Bechyni.
Pondělní dění sledujeme v online reportáži:
Náměstek ministra zemědělství Vilém Žák (ODS) ostře kritizoval rozhodnutí zastupujícího pražského primátora Tomáše Hudečka odvolat v pondělí ráno v metropoli stav ohrožení. "Je to svého druhu hazard," uvedl Žák v pořadu České televize Události, komentáře. Podle něj Hudeček jednal v rozporu se stanoviskem Ústřední povodňové komise. "Pokud by se v horním nebo středním toku Vltavy objevily přívalové deště a byly by rozebrány protipovodňové zábrany, nemusím nikomu vysvětlovat, co by se stalo," dodal. Nicméně protipovodňové zábrany v Praze zůstaly na místě, jejich rozebírání se právě kvůli obavám z lokálních bouřek plánuje až v následujících dnech.
Víc než půl metru vody se navečer zprudka vehnalo do patrového domu v Heřmanově Huti - Vlkýši na Plzeňsku. Po prudkých deštích podle místních lidí přetekla retenční nádrž u nedaleké dálnice D5 nad obcí. Zkalená voda s blátem pak na čas zaplavila dálnici a omezila na ní provoz a nato vtrhla i do Heřmanovy Huti. Silné odpolední srážky se projevily také v dalších obcích v okolí. Příkopy podél silnic jsou plné kalné vody, na polích se objevily laguny a nově vzniklé kalné řeky a lidé vymetají ze dvorů a domů kalnou blátivou vodu.
"Tady v té oblasti máme sedm, osm zatopených domů a pak další v jiné oblasti. Bylo to strašně rychlé, během chvilky tady bylo tři čtvrtě metru vody," popsal starosta Heřmanovy Huti Radek Lukáč.
Od pondělí je otevřená silnice 62 z Děčína do Hřenska. "Průjezdný bude i levý břeh přímo v Hřensku, takže se lidé dostanou i do soutěsek. Komunikace na pravém břehu ale zůstane pro dopravu uzavřená, lidé se tam dostanou jen s propustkou," řekl starosta Jan Havel. Podle mluvčí Děčína Markéty Lakomé vyjede v úterý ráno z Děčína do Hřenska i autobus.
Kvůli záplavám bylo k dnešním 18:00 uzavřeno v celém Česku víc než 60 silnic a dalších pozemních komunikací. Například v centru Prahy je uzavřeno Bubenské nábřeží a Čechův most, uzavřen je i vjezd do Stromovky. Silnice a mosty jsou zavřené i na severu Čech.
V Litoměřicích je uzavřen Tyršův most, v Děčíně v Hankově ulici je zatopený viadukt. Kvůli zaplavené vozovce je uzavřený například úsek silnice číslo 62 mezi Hřenskem a Děčínem v délce asi osmi kilometrů.
V Jihočeském kraji je podemletá a dlouhodobě neprůjezdná silnice třetí třídy v Dobronicích u Bechyně na Táborsku. Uzavřeny jsou další silnice třetích tříd v Soběslavi a u obce Stádlec.
V Kralupech nad Vltavou je kvůli odklízení následků uzavřený most T. G. Masaryka. Strakonická ulice v Praze zůstává uzavřena pro těžká vozidla.
Na likvidaci povodňových škod má stát připraveny další dvě miliardy korun. Jsou z kapitoly státního dluhu. Celkem tak má k dispozici asi 7,3 miliardy Kč. Čtyři miliardy jsou z vládní rozpočtové rezervy a 1,3 miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Rádiu Impuls to řekl náměstek ministra financí Ladislav Minčič.
Peníze nepůjdou na okamžitou pomoc, ale až po vyčíslení skutečných škod jednotlivými kraji a vypracování strategického dokumentu ministerstvem pro místní rozvoj.
V Plzeňském kraji jsou na dvou místech třetí stupně povodňové aktivity. Nově je na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku a druhý stále trvá v Hrádku na Rokycansku na řece Klabavě, kde odpoledne vydali meteorologové výstrahu před extrémním nebezpečím. Řeka ještě bude stoupat, třetí stupeň se na ní udrží nejméně do večera, řekl Jan Bláha z Povodí Vltavy.
"Na Radbuze byl nyní dosažen hraniční průtok pro třetí stupeň povodňové aktivity, tedy 220 centimetrů. Průtok bude dále stoupat někam k 280 centimetrům, což je až 80 metrů za vteřinu. Kulminace se očekává až během zítřejšího rána nebo dopoledne," uvedl.
Přívalové deště zaměstnaly hasiče na celém území republiky. Od půlnoci do 18. hodiny vyjížděli k více než 550 událostem. Jen během posledních dvou hodin zasahovali u asi 200 případů v souvislosti s bouřkami a přívalovými dešti.
Během posledních tří hodin evakuovali 238 lidí a 33 jich zachránili, oznámila mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.
Hasiči nejčastěji odstraňovali popadané stromy, stromy hrozící pádem a ulámané větve. Také odčerpávali zatopené sklepy, šachty a garáže, uvedla mluvčí. Přívalový déšť zasáhl například Karlovarsko, Domažlicko, Lounsko, Mělnicko nebo například Turnovsko.
Druhý stupeň povodňové aktivity vyžadující pohotovost platí na Vysočině řece Trnavě v Červené Řečici na Pelhřimovsku. První stupeň, bdělost, je na Želivce v Poříčí.
Hasiči během odpoledne podle krajské mluvčí Petry Musilové zaznamenali pět událostí souvisejících se zvýšenou hladinou vodních toků na Pelhřimovsku. V noci na dnešek zasahovali hasiči na Pelhřimovsku u téměř čtyř desítek událostí.
V Berouně se obávají lokálních srážek, které by v noci mohly zvednout především hladinu Litavky. Řeku proto budou pravidelně kontrolovat strážníci. Ve městě jsou nadále připravena protipovodňová opatření a rozmístěny bariéry z pytlů s pískem, které tam jsou už od záplav z minulého týdne. Berounka by podle předpovědi mohla překonat druhý povodňový stupeň a hranici dvou metrů.
Záplavy výrazně zasáhly zelináře - voda zaplavila takřka 1000 hektarů polí se zeleninou a předběžný odhad škod na zelenině činí 190 milionů Kč. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se dá očekávat, že v důsledku toho vzroste cena zeleniny - VÍCE ZDE.
Na 90 milionů korun odhaduje Svaz pěstitelů chmele škody, které napáchala povodeň na chmelnicích na Litoměřicku, Žatecku a Rakovnicku. Velká voda zničila porosty na ploše asi 530 hektarů.
Hasiči v Olomouckém kraji kvůli silným bouřkám a přívalovým dešťům vyjížděli zejména na Jesenicku, Šumpersku a Olomoucku k zatopeným sklepům a pomáhali lidem s odklizením nánosů bahna. Předpověď meteorologů zatím není příznivá, takže vývoj počasí a vodní toky bedlivě sledují i další obce v kraji, v Olomouci hlídají rizikové lokality. Vydatně tam pršelo od nedělního odpoledne do pondělního rána.
"V současné době nejvíce prší na Jesenicku, kde spadlo 33 milimetrů za hodinu. V Jindřichově na Šumpersku prudce stoupla hladina řeky Branné a už je zde dosažen druhý stupeň povodňové aktivity," řekla před mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. V Jindřichově za posledních 24 hodin spadlo 70 milimetrů dešťových srážek.
"První stupeň povodňové aktivity platí na řece Moravě v Raškově (na Šumpersku), kde vzhledem k vývoji počasí očekáváme dosažení druhého stupně," upozornila Tomíčková.
Do ústecké čtvrti Střekov, kterou minulý týden zalila voda, dorazila stovka vojáků. Místním pomůžou s úklidem. "Předpokládáme, že se zdrží tři až čtyři dny, zkrátka než všechno uklidí," řekl radní Jan Eichler (nezařazený).
Obojživelné pásové vozidlo poslali liberečtí hasiči na Mělnicko, do míst postižených záplavami. Podle krajské mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové je pro pomoc za současných podmínek ideální.
"Již několikrát se nám velmi osvědčil, dokáže projet jakýkoliv bahnitý terén, a dokonce i plavat. A právě v místech, kde voda již pomalu opadává a nelze jezdit na člunech, stává se pásové vozidlo jedním a leckdy jediným z dopravních prostředků pro zajištění zásobení a humanitární pomoci," uvedla Štrauchová. Obojživelné vozidlo Hägglunds podle ní mají od neděle v oblasti Vrbno - Zelčín.
Na zvláštní záplavová konta humanitárních organizací přibylo i o víkendu několik milionů korun. Celkem již lidé a firmy přispěli přinejmenším 28,6 milionu. Kromě peněžní podpory žádají některé organizace také materiální dary. Samy vedle materiální pomoci poskytují například i psychologickou a duchovní podporu. Nejvíce - téměř čtyři miliony korun - poslali za poslední dny lidé společnosti Člověk v tísni, která tak vybrala již 15,5 milionu korun.
Magistrát hlavního města rozhodl o deratizaci území zasažených povodněmi, nástrahy budou položeny pravděpodobně i na dalších místech. Má se tím zabránit množení potkanů a dalších hlodavců. O deratizacích v konkrétních územích bude rozhodovat krizový štáb po dohodě s městskými částmi. Deratizace začne kolem Botiče od ulice U Vršovického nádraží v Praze 10 až po Výtoň v Podskalí. Přesný harmonogram magistrát uveřejní v úterý.
Dálnice D5 je na Plzeňsku mezi 100. a 107. kilometrem uzavřena v obou směrech. Komunikaci zaplavila voda a zavalilo bahno. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic na místo míří silničáři, aby povrch dálnice uklidili.
Auta mají zaplavené místo objíždět po vedlejších komunikacích mezi sjezdy Heřmanova Huť na 100. a Stříbro na 107. kilometru.
Povodňové škody za 22,5 milionu korun zatím nahlásilo v Plzeňském kraji prvních 16 obcí. Současné povodně ale zasáhly už 123 měst a obcí v regionu. Dosud 13 obcí také poslalo na kraj žádost o příspěvek na prvotní likvidaci následků záplav, dohromady za 1,1 milionu korun.
Zatím o největší příspěvek na odstraňování následků požádal Chotěšov na Plzeňsku, který chce 443 000 korun, Zvíkovec na Berounce na Rokycansku požaduje 162 000 korun. "Požadavky budou hrazeny z krizové rezervy Plzeňského kraje. Současně bude kraj posílat žádost na ministerstvo financí o poskytnutí finančních prostředků určených na likvidaci prvotních nákladů," řekla mluvčí kraje Šárka Stará.
Oblasti zasažené povodní hlídá v Ústeckém kraji přes 430 policistů, včetně pořádkových jednotek jiných krajů. Na Litoměřicku mají dvě termovize. Další policisté vykonávají standardní výkon služby
Škody v řádu desítek milionů korun způsobily letošní záplavy na pražských komunikacích. Předběžně to odhadla Technická správa komunikací (TSK). Částka bude v následujících dnech stoupat.
"Nelze to vztahovat jen na komunikace, ale i na další majetek svěřený do správy TSK, tedy mosty, nábřežní zdi, signalizace, dopravní značení, tunely nebo zeleň," uvedl mluvčí TSK Tomáš Mrázek.
Pražský magistrát zřídil pro lidi postižené povodní, kteří potřebují odbornou psychologickou pomoc, speciální tým krizové pomoci. Je složen z psychologů, psychoterapeutů a sociálních pracovníků. Lidé ho mohou kontaktovat už nyní na čísle krizového call-centra 1234 nebo na tísňových linkách policie, hasičů či záchranné služby. "Tým krizové pomoci pracuje na několika úrovních. První je aktuální pomoc přímo v oblastech postižených povodněmi nebo v evakuačních centrech. Druhá je pomoc krizovým případům," uvedl koordinátor projektu a zastupitel Ondřej Počarovský (TOP 09).
Blesková povodeň v Lubenci u Podbořan na Lounsku vytopila několik sklepů a domů i jeden pavilon mateřské školky. Hráz místního rybníka nápor vody vydržela. Na místě jsou hasiči. Do soboty lidé v Lubenci koukali na povodně jen v televizi, v neděli měli záplavu přímo před očima. "Přišla bouřka, kroupy velké jak holubí vejce a za chvilku jsme měli vodu v domě," vylíčila paní Semerádová z Řepan u Lubence. "Lidé nestihli ani přeparkovat auta, jedno spadlo do potůčku, z něhož se během půl hodiny stala řeka," popsal Peterka.
Ve středních Čechách se kvůli velké vodě stále nemůže vrátit do svých domovů 1450 lidí. Celkem bylo během záplav evakuováno 8316 lidí, nejvíce na Mělnicku. Kraji se přihlásilo 153 obcí poškozených záplavami, hejtman ale očekává, že konečný počet přesáhne 180. Uzavřeno je dosud 55 silnic a na 111 je omezen provoz, stále je zatopena asi dvacítka trafostanic.
Domů se postupně vracejí i evakuovaní lidé v Ústeckém kraji. V Děčíně jich zůstává mimo domov jen 12, v Ústí nad Labem je stále v evakuačních centrech 102 osob. Mimo domovy jsou stále obyvatelé například Terezína, Křešic či části Lovosic. Celkem červnové povodně včetně nedělních přívalových dešťů postihly 68 obcí regionu.
Škody na vodárenské infrastruktuře a kanalizaci v hlavním městě podle prvního odhadu Pražských vodovodů a kanalizací přesáhnou jednu miliardu korun. Nejvíce velká voda poškodila stokovou síť. Pražská Ústřední čistírna odpadních vod po týdnu od neděle opět naplno funguje. V neděli byly otevřeny poslední stoky a od té doby na čistírnu přitékají všechny odpadní vody z hlavního města.
Počet uzavřených pošt kvůli záplavám se od minulého týdne snížil na polovičních sedm poboček. Ve Středočeském kraji jsou to už jen dvě pošty. V severních Čechách zůstávají mimo provoz pošty v Hřensku, Křešicích, Terezíně a pobočky Děčín 1 a 2.
V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku začínají po záplavách sčítat škody. Voda už se drží jen v několika místech u řeky, všichni evakuovaní lidé se už vrátili domů. Město dnes čeká poslední noc, která by mohla obyvatele ohrozit.
S klesající vodou pokračují energetici, dodavatelé plynu i vody na severu Čech v obnovování dodávek. Bez elektrické energie však v Ústeckém kraji stále zůstává přes 4000 odběratelů, bez plynu je jich bezmála 1300. Bleskové povodně v neděli situaci výrazně nezhoršily, bez proudu ale zůstali odběratelé několika obcí na Lounsku, většině z nich se podařilo dodávky obnovit ještě večer.
Za posledních bezmála 20 let ztratilo přirozenou schopnost zadržovat vodu zhruba 620 000 hektarů orné půdy. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila Agrární komora. Výrazně se podle ní snížila plocha, na níž se pěstují pícniny, luskoviny a len, tedy plodiny s vysokou retenční schopností.
Silná průtrž mračen zaměstnala dnes hasiče v Mohelnici na Šumpersku, kde zaznamenali po 13:00 pět výjezdů. "V jednom případě uvízl muž uprostřed křižovatky ve velké laguně s osobním vozidlem, další události se týkaly zatopených sklepů a garáží," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.
Na druhý a místy až třetí povodňový stupeň mohou po současných vydatných srážkách opět stoupnout některé řeky v Plzeňském kraji. Třetí stupeň hrozí podle prognóz na Radbuze. Řeky by se však neměly dostat na úroveň, na jaké byly v uplynulých dnech, maximálně mluví hydrometeorologové o dvouleté až pětileté vodě. Vodohospodáři udržují na nádržích neškodný odtok. Podle meteorologů může na Šumavě a v Českém lese do dnešního večera spadnout 40 až 50 milimetrů srážek.
Z hlediska epidemie je nyní situace klidná. Hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta řekl, že plošné očkování dobrovolníků se zatím neplánuje. "Je důležité upozornit na to, aby lidé nespoléhali jen na očkování. Hepatitida typu A je doslova nemocí špinavýh rukou, lidé proto nesmějí zapomínat na důkladnou hygienu," dodal.
Zatopené oblasti se podle něj nyní potýkají především s komáry, a to jak s dospělými jedinci, kteří kvůli povodním přišli o svůj přirozený biotop, tak i s přemnoženými larvami.
V Putimi se voda držela několik dní. Podívejte se, kam se lidé vrátili
"Policie nyní vyšetřuje v souvislosti s povodněmi 16 trestných činů," řekl policejní prezident Martin Červíček.
Stát chce co nejvíce zjednodušit a urychlit vyplácení dávek pro lidi, které zasáhla povodeň. Jako důkaz jim na úřadě bude stači nejen prohlášení radnic, ale i potvrzení humanitární organizace nebo čestné prohlášení poškozeného. Prohlásil to premiér Petr Nečas po jednání Ústřední povodňové komise. Upozornil také, že kromě 300 milionů korun, které jsou okamžitě k dispozici starostům a hejtmanům poškozených obcí, vydala již Státní správa hmotných rezerv materiál a pohonné hmoty za 130 milionů korun.
Kvůli riziku pádu stromů nemají lidé v Litoměřicích chodit na Střelecký ostrov. V Řepnici v neděli vyplavil přívalový déšť několik domků, v Ploskovicích a Býčkovicích jsou rozvodněné potoky. Přívalové deště však na Litoměřicku nezpůsobily vážnější problémy.
Nedělní průtrž mračen poznamenala provoz mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice, kde bude minimálně tento týden mimo provoz oddělení nukleární medicíny. Dostala se do něj voda, která dosahovala výšky až půl metru a poškodila zobrazovací technologie a elektrotechniku.
Energetické společnosti pokračují v obnovování dodávek elektřiny a plynu v oblastech postižených záplavami. Nejvíc odpojených míst zůstává v Ústeckém kraji, výrazně se zlepšuje situace v Praze. Škody způsobené velkou vodou na distribučních zařízeních zatím většina společností nevyčíslila.
Letošní povodně mají již 11. oběť. Policejní prezident Martin Červíček mezi mrtvé počítá i muže, kterého dnes ráno vylovili z řeky Otavy. Tělo slovenského občana hledali od půlnoci, podle Červíčka je velice pravděpodobné, že byl muž pod vlivem alkoholu - VÍCE ZDE.
Vzhledem k trvajícímu riziku intenzivních srážek a bouřek stále platí všechna nařízení z minulých dnů. Stále je tak nutné zachovat všechna protipovodňová opatření a aktivní protipovodňové hlídky.
ČHMÚ totiž vydal výstrahu před dalšími dešti. Srážky by se měly dnes objevit místy, postupně však zasáhnou celé území. Přidají se také silnější bouřky, silní vítr a kroupy. V povodňových oblastech tak hrozí vyvrácení stromů a lokální sesuvy půdy. Hladiny menších toků mohou stoupat a vzhledem k nasycení řek může být tento nárůst velice rychlý. Nebezpečí tak hrozí především na Berounce, Vltavě, Lužnici a přítocíh.
Postupně se bude déšť přesouvat k východu, na Moravě a ve Slezsku tak bude pršet až do úterního dopoledne.
Ústřední povodňová komise a krizový štáb zakázaly plavby na všech tocích a vodních plochách, kde platí druhý či třetí stupeň povodňové aktivity, řekl po jejich jednání premiér Petr Nečas (ODS). Výjimkou jsou záchranné a likvidační práce, doplnil. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 20 000 korun. "Ukazuje se, že spolehání se na zdravý rozum a rozumné chování není možné," dodal Nečas - VÍCE ZDE.
V pražské nemocnici Na Františku, která byla před týdnem uzavřena kvůli povodním, začal dnes normální provoz. Do nemocnice se postupně vrací evakuovaní pacienti. Škody na majetku nebudou velké, voda z rozvodněné Vltavy se do objektu nedostala.
Silničáři zprovoznili v Ústeckém kraji po povodni 50 úseků silnic, dalších asi 30 je uzavřených. V regionu hrozí kvůli bouřkám sesuvy půdy. Práci komplikují pracovníkům silnic a hasičům řidiči, kteří nerespektují zákazy vjezdu.
Odstranění následků sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8 u Litochovic v Ústeckém kraji si vyžádá náklady stovky milionů až miliardu korun. Nejdříve je nutné počkat, až se sesuv zastaví, pak je třeba ho odvodnit. Geologové na místě monitorují situaci.
Ministerstvo zemědělství připraví návrh změny zákona, podle níž budou protipovodňová opatření stavbami veřejně prospěšnými. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) také chce, aby se již v budoucnu nesmělo stavět v záplavových oblastech.
Středočeský kraj udělá velkou revizi krajského rozpočtu, při níž se budou hledat peníze na likvidaci povodňových škod v regionu. Návrh dnes schválili krajští zastupitelé. Pro bylo 56 z 59 přítomných zastupitelů, tři se zdrželi. Rozdělení peněz by měli středočeští zastupitelé schválit do 15 dnů, sejít se znovu chtějí příští nebo přespříští pondělí.
Škoda, kterou povodeň způsobila v budově Muzea Kampa v Sovových mlýnech, bude pravděpodobně stejná jako při záplavách v roce 2002. Před 11 lety zalila voda objekt do výšky tří metrů a především na technologiích v suterénu napáchala škody za 20 milionů korun. Pracovníci muzea se do objektu dostanou až ve chvíli, kdy se budou rozebírat protipovodňové zábrany. Muzeu také již dorazila první pomoc, Národní galerie mu poskytla vysoušeče.
Povodně 2013: Letecké záběry zatopených oblastí Česka:
Ženisté začnou vozit kamení na Císařský ostrov, který Vltava rozpůlila. Napříč ostrovem nyní proudí novým kanálem voda, která ohrožuje Ústřední čistírnu odpadních vod. Kameny by měly zajistit, aby voda ostrov dál neničila - VÍCE ZDE.
Hasiči museli na Jesenicku osmkrát vyjíždět kvůli silným bouřkám. Vydatně tam pršelo od nedělního odpoledne do dnešního rána. Po průtrži mračen na některých místech voda zatopila sklepy, hasiči lidem pomáhali i s odklízením nánosů bahna. Hasiči zasahovali v České Vsi, Mikulovicích, Zlatých Horách, Bílé Vodě, Branné, Lipové - lázních a v Habarticích.
Úřady práce vyplatily za poslední týden celkem 759 mimořádných dávek po povodních. Ve Středočeském kraji jen v pátek vydaly 80 příspěvků kvůli mimořádné události, v Ústeckém kraji 50. Lidé, které postihla velká voda, mohou dostat od státu případně až 51 150 korun.
V Ústeckém kraji jsou stále uzavřené některé školy, například v Terezíně nebo části Ústí nad Labem. V provozu už jsou všechny školy v Děčíně. Děti z vyplavených Křešic na Litoměřicku dnes odjely na školu v přírodě, vrátí se 21. června a dostanou vysvědčení.
Ministerstvo životního prostředí poskytne obyvatelům a obcím zasaženým povodněmi dotace ve výši 130 milionů korun. Z toho na výměnu kotlů, zařízení na vytápění a ohřev vody vyhradí 100 milionů. Další 30 milionů korun poputuje přímo postiženým obcím na nákup základního vybavení, jako jsou například kbelíky, lopaty, krumpáče nebo vysoušeče.
Vodohospodáři na jihu Čech jsou připravení na další přívalové srážky. Všechny velké přehrady mají prázdné retenční prostory. Po zasedání krizového štábu to řekl hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Štáb dnes precizoval rychlost předávání informací v případě nebezpečí. Odtok na Rožmberku je na maximu, na lipenské přehradě byl v neděli snížen, aby pojal v mezipovodí mezi Lipnem a Krumlovem přívalové deště. Zabránilo se tak vytopení Českého Krumlova.
Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) navrhl velkou revizi krajského rozpočtu, při níž se budou hledat peníze na likvidaci povodňových škod v regionu. Prostředky se mají najít do týdne. Řihák to dnes řekl krajským zastupitelům. Jednání zastupitelstva chce přerušit. O jak velkou částku by mohlo jít, hejtman nechtěl říci. Původně počítal s tím, že kraj uvolní deset milionů korun. Části krajské rady i opozici se to ale zdálo málo.
Podruhé se museli se záplavami vypořádat v Hostouni na Domažlicku. Poprvé sem voda z polí vtrhla před týdnem, nyní po víkendových prudkých deštích znovu. "Likvidujeme teď škody, čistí se kanalizace, která se ucpala, silničáři už začali uklízet z cest bláto, které přinesla voda z polí," řekl starosta Miroslav Rauch. Ve městě mají připravené pytle s pískem, situace je zatím podle starosty lepší než minulý týden, kdy se voda dostala i k místnímu domu s pečovatelskou službou.
Povodně napáchaly v zemědělství škody ve výši nejméně 1,8 miliardy korun, řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. V čísle nejsou zahrnuty škody rybářů. Výše škod podle Veleby ještě vzroste a bude se pohybovat kolem dvou miliard korun. Škody jsou nižší než při povodni v roce 2002. Tehdy byly vyčísleny na 3,6 miliardy korun - VÍCE ZDE.
"Protipovodňové bariéry jsou pro současný průtok vody naddimenzované", uvedl zastupující primátor Prahy Tomáš Hudeček. V nejbližších dnech by se mohly začít rozebírat. "Zábrany na stoletou vodu budeme v řádu dní demontovat," uvedl Hudeček, který se ale stále obává lokálních bouřek. V kombinaci s větrem mohou být nebezpečné hlavně v městských parcích a lesích. Do většiny pražských parků je stále zakázán vstup.
Hasiči čerpají vodu po přívalových deštích na Chomutovsku, Lounsku a ve Šluknovském výběžku. V Lubenci na Lounsku rozilo, že se protrhne hráz, nakonec ale vydržela. V Libořicích hasiči staví hráz z pytlů a přehrazují řeku Blšanku, v Jiříkově a Dolní Poustevně odčerpávají vodu. Prudký déšť zasáhl Ústecký kraj v neděli, podle starosty Lubence Bohumila Peterky padaly i velké kroupy.
Záplavy způsobily na státním vodohospodářském majetku škody odhadem 2,2 miliardy korun. Oznámil to ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), podle něhož jsou škody na Povodí Vltavy škody rámcově 900 milionů korun, na Povodí Labe jedna miliarda, na Ohři 300 milionů - VÍCE ZDE.
Do likvidace povodňových škod se dnes zapojilo dalších 220 vojáků. Pracují v Ústí nad Labem, Lovosicích, Děčíně a v hlavním městě. Armáda k odstraňování následků záplav nasadila více než 600 vojáků.
Ústecká MHD jezdí stále podle povodňového jízdního řádu. Trolejbusy dál nemohou podél Labe do Krásného Března. Do čtvrtí Střekov a Vaňov jezdí autobusy.
Lužec nad Vltavou na Mělnicku po týdnu opět po přívalových deštích zaplavila velká voda, která vytopila si 30 domů. Deště na Mělnicku ve větším rozsahu postihly také vesnice Tuhaň-Červená Píska, Kly-Záboří, Byšice a Vavřineč, kde se voda dostala do sklepů zhruba 12 domů. "Co se tam udělalo, bylo znovu zmařeno. Situace je pro obyvatelstvo velmi vážná a za hranou," uvedl k situaci v Lužci nad Vltavou mělnický starosta Ctirad Mikeš.Podle něj tam byli vysláni na pomoc psychologové.
Povodně 2013: Jak se žije v evakuačních centrech
Zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) dnes při jednání krizového štábu odvolal stav ohrožení. Na Vltavě v Praze tak platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Skutečný průtok se pohybuje kolem 1000 metrů krychlových za sekundu, což je na hranici 1. a 2. povodňového stupně.
Záchranáři dopoledne našli u Rabí na Klatovsku mrtvého muže, který v noci na pondělí spadl v Sušici do řeky Otavy. Řeka je v místě klidná, nejsou na ní žádné povodňové stupně ani výrazně zvýšené průtoky.
České dráhy ruší kvůli záplavám zavedenou náhradní vlakovou dopravu přes Labe v Ústí nad Labem a Děčíně. Uklízí se odbavovací hala v Ústí a další zaplavené stanice. Vlaky mají v Ústeckém kraji zpoždění zhruba do hodiny. V krajském městě nadále musejí cestující využívat pro výstup a nástup do rychlíků západní nádraží. V provozu už je nádraží Ústí nad Labem-sever, kde Labe zalilo podchod.
Druhý povodňový stupeň má po víkendových srážkách Střela v Plasích, Berounka, Radbuza a Mže jsou na prvních povodňových stupních. Následky prudkých víkendových dešťů pomáhají likvidovat hasiči, v noci a ráno zasahovali zejména na Domažlicku, kde především čerpají vodu a monitorují vodní toky.
Záchranáři v Sušici začnou ještě dnes ráno opět pátrat po mladém muži, který v noci spadl do řeky Otavy. Jeho zmizení nahlásili lidé z kempu asi hodinu po půlnoci, pátrání hasiči nad ránem na chvíli přerušili - VÍCE ZDE.
Silné srážky se v noci na dnešek objevily i na Trutnovsku. V krkonošské Svobodě nad Úpou, kterou před týdnem silně poničila prudká povodeň, nános materiálu opět ucpal koryto potoka a voda šla do města opět po silnici.
Na 3. povodňovém stupni v Ústeckém kraji zůstává Labe v Děčíně a Ústí nad Labem. Hladina Labe ale dál klesá. Po deštích v noci na dnešek krátkodobě stouply hladiny některých menších toků. Hladina Labe klesla v 6:40 na 729 centimetrů, to je zhruba o 3,4 metru méně oproti kulminaci. V Děčíně bylo Labe ve stejnou dobu na úrovni 702 centimetrů.
Přívalové deště v noci na dnešek a v neděli vpodvečer vzedmuly hladiny řek v Královéhradeckém kraji až na první stupně povodňové aktivity. Nejsilnější srážky byly na Hradecku a Náchodsku, kde hasiči zasahovali u desítek případů. Hlavně čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali popadané stromy a monitorovali hladiny.
Na železniční trať mezi stanicemi Nelahozeves a Kralupy nad Vltavou časně ráno popadaly stromy. Na místě, které leží na hlavní trati z Prahy do Děčína, musel být zastaven provoz, měl by být obnoven nejpozději do 08:00. Omezení se dotkne asi desítky spojů, mimo jiné mezinárodních rychlíků - VÍCE ZDE.
Třetí stupeň povodňové aktivity platil ráno v Jihočeském kraji pouze v Českém Krumlově na Vltavě. Bouřky, které region zasáhly v noci na dnešek, hladiny řek výrazně nezvedly. Třetí stupeň povodňového ohrožení se v noci na chvíli objevil také na Nežárce v Hamru. Nad ránem tam však hladina o pár centimetrů klesla a spadla na druhý stupeň povodňové aktivity.
V Putimi se voda držela několik dní. Podívejte se, kam se lidé vrátili
Hladina Labe v Mělníku dnes po 03:00 opadla pod nejvyšší povodňový stupeň a dále pomalu klesá. Na třetím stupni je Labe nadále v Ústí nad Labem a Děčíně. Kolem 5:30 byl stupeň ohrožení na čtyřech místech v Čechách, kromě Labe na Střele v Plasech a na Vltavě v České Krumlově. Složitá situace ale zůstává zejména v nedalekém Hoříně, který velká voda zaplavila a stále se drží za protipovodňovou hrází.
V Mladé Boleslavi se po bouřce sesula opěrná zeď u domu v Pražské ulici. Nikdo nebyl zraněn, ale byla narušena statika domu, takže osm obyvatel jej muselo opustit, než bude opraven. Zeď pravděpodobně strhl podmáčený svah.