Čistička je v ohrožení, Praha zasype plavební kanál

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
10. 6. 2013 16:14
Kvůli nedělní bouři se na Císařském ostrově utvořila průrva
Pražská čistička na Císařském ostrově.
Pražská čistička na Císařském ostrově. | Foto: Google z podkladů Geodis

Praha - Praha kvůli povodňovým škodám na Císařském ostrově zasype plavební kanál. Při nedělní bouři vznikla v ostrově průrva, která ohrožuje Ústřední čistírnu odpadních vod.

S pracemi se podle informací magistrátu již začalo.

"Na místě pracuje ženijní jednotka," řekl deníku Aktuálně.cz člen krizového štábu Jiří Vávra (TOP 09). Po zasypání plavebního kanálu ženisté zpevní průrvu kameny, aby se dál nerozšiřovala.

Magistrát chtěl původně zasypat samotnou průrvu, v pondělí ale rozhodl o přehrazení plavebního kanálu. Do středu ostrova se totiž jen těžko bude dostávat těžká technika a potřebný materiál.

Do kritického místa vedou dvě cesty - první přímo k čističce je zatím nepoužitelná, protože vede přes poškozenou Papírenskou ulici. Pod vozovkou Technická správa komunikací objevila dutiny. "Jsou tam kaverny v komunikaci i chodníku. S těžkou technikou by tam byl problém," uvedl mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Na silnici by se musely položit přeložky, tím by se ale protáhla řádná oprava a zpřístupnění ulice pro občany.

Praha uklízí po povodních, podívejte se:

Druhá cesta vede přes most u Stromovky. "Přes most se přejet dá, komunikace směrem do středu ostrova je ale poškozená," řekl poradce pověřeného primátora Tomáše Hudečka Ondřej Boháč.

Silnice směrem k okraji ostrova je prý v pořádku. Právě tudy projedou vozy s materiálem a na špici ostrova zasypou plavební kanál.

Podle Vávry nechce město se zasypáním samotné průrvy spěchat. "Vznikla přesně tam, kde v roce 2002. Sanační práce tehdy byly zřejmě mizerně udělané," uvedl Vávra. Na poškozeném místě má navíc vyrůst nová čistička.

Stav ohrožení odvolán

Průrva na Císařském ostrově je jedinou vážnější komplikací po nedělních přívalových deštích. Hudeček v pondělí ráno odvolal stav ohrožení.

V příštích dnech se začne rozebírat část protipovodňových bariér, podle Hudečka jsou na současný stav vody příliš vysoké. Magistrát se ovšem dál obává lokálních bouřek. Kvůli padajícím stromům je stále zakázán vstup do některých parků a na část cyklostezek.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Do Česka příští týden přijede srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

"Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy