Čistička je v ohrožení, Praha zasype plavební kanál

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
10. 6. 2013 16:14
Kvůli nedělní bouři se na Císařském ostrově utvořila průrva
Pražská čistička na Císařském ostrově.
Pražská čistička na Císařském ostrově. | Foto: Google z podkladů Geodis

Praha - Praha kvůli povodňovým škodám na Císařském ostrově zasype plavební kanál. Při nedělní bouři vznikla v ostrově průrva, která ohrožuje Ústřední čistírnu odpadních vod.

S pracemi se podle informací magistrátu již začalo.

"Na místě pracuje ženijní jednotka," řekl deníku Aktuálně.cz člen krizového štábu Jiří Vávra (TOP 09). Po zasypání plavebního kanálu ženisté zpevní průrvu kameny, aby se dál nerozšiřovala.

Magistrát chtěl původně zasypat samotnou průrvu, v pondělí ale rozhodl o přehrazení plavebního kanálu. Do středu ostrova se totiž jen těžko bude dostávat těžká technika a potřebný materiál.

Do kritického místa vedou dvě cesty - první přímo k čističce je zatím nepoužitelná, protože vede přes poškozenou Papírenskou ulici. Pod vozovkou Technická správa komunikací objevila dutiny. "Jsou tam kaverny v komunikaci i chodníku. S těžkou technikou by tam byl problém," uvedl mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Na silnici by se musely položit přeložky, tím by se ale protáhla řádná oprava a zpřístupnění ulice pro občany.

Praha uklízí po povodních, podívejte se:

Druhá cesta vede přes most u Stromovky. "Přes most se přejet dá, komunikace směrem do středu ostrova je ale poškozená," řekl poradce pověřeného primátora Tomáše Hudečka Ondřej Boháč.

Silnice směrem k okraji ostrova je prý v pořádku. Právě tudy projedou vozy s materiálem a na špici ostrova zasypou plavební kanál.

Podle Vávry nechce město se zasypáním samotné průrvy spěchat. "Vznikla přesně tam, kde v roce 2002. Sanační práce tehdy byly zřejmě mizerně udělané," uvedl Vávra. Na poškozeném místě má navíc vyrůst nová čistička.

Stav ohrožení odvolán

Průrva na Císařském ostrově je jedinou vážnější komplikací po nedělních přívalových deštích. Hudeček v pondělí ráno odvolal stav ohrožení.

V příštích dnech se začne rozebírat část protipovodňových bariér, podle Hudečka jsou na současný stav vody příliš vysoké. Magistrát se ovšem dál obává lokálních bouřek. Kvůli padajícím stromům je stále zakázán vstup do některých parků a na část cyklostezek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy