Svému známému, který v Lánské oboře manipuloval stamilionové zakázky, udělil milost a zachránil ho od vězení. Výjezdy za voliči před prezidentskými volbami platil Miloši Zemanovi stát. Nad korunovačními klenoty se opilecky potácel, v přímém přenosu mluvil sprostě. Bývalý prezident a premiér se během dlouhé kariéry nevyhnul vlastním kauzám ani aférám lidí, kterými se obklopil.
Pálení rudých trenek (2018)
V červnu 2018 svolal prezident novináře do Lumbeho zahrady na mimořádný brífink, jehož téma do poslední chvíle tajil. Jeho předmětem bylo nakonec spálení červených trenýrek, které namísto prezidentské standarty nad Hradem vyvěsila v roce 2015 skupina Ztohoven. Konstatoval také, že je mu líto, že tak "dělá z novinářů blbečky".
Česká inspekce životního prostředí následně uvedla, že akce porušila zákon o ochraně ovzduší, který stanovuje, že v otevřeném ohništi lze spalovat jen suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami. Inspekce proto udělila napomenutí, vůči němuž se zúčastnění odvolali. Ministerstvo životního prostředí napomenutí zrušilo z formálních důvodů.
Důvod tohoto prezidentova kroku zůstal neznámý, jeho političtí oponenti však hovoří o tom, že celá akce měla zakrýt klíčovou schůzku Zemana a premiéra Andreje Babiše s šéfem ČEZ Danielem Benešem o budoucnosti české energetiky. Týden před tehdejší valnou hromadou polostátního podniku bylo ve hře jeho rozdělení na "špinavou" část s klasickou energetikou a "čistou" s obnovitelnými zdroji. Stát by si tímto krokem přišel na 100 miliard, nakonec se však neuskutečnil.