Praha/Plzeň – Připomíná to estrádu, která se přesouvá od města k městu. Jen s tím rozdílem, že namísto bavičů čekají stovky lidí na příjezd hlavy státu. I přesto, že popularita Miloše Zemana v porovnání s minulým rokem výrazně klesla, mimo Prahu jeho návštěva stejně budí velkou pozornost.
Role hostitele se tentokrát ujal hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs. "Miloš Zeman je jedenáctým prezidentem a dosud jsem nezaznamenal tak aktivního prezidenta, který by tak často jezdil do krajů a okresů, konzultoval a pomáhal řešit problémy samospráv," dal k dobru rychlou historickou statistiku.
Téměř totožnou řečí pak Zemana uvede prakticky na každé štaci, kam prezidentská kolona dorazí. Během dvou dnů ji reportér Aktuálně.cz vyslechne šestkrát.
Zeman nicméně pokaždé odjíždí jako jasný vítěz. Co se mu totiž nedá upřít, je fakt, že si dokáže "ochočit" publikum. Jako třeba v plzeňské škodovce.
Jeho poznámka o tom, že průměrný plat ve fabrice se pohybuje okolo 30 tisíc korun, vyvolá mezi zaměstnanci salvu smíchu.
"Čekal jsem ten smích. Pokud znamenal, že ten údaj byl nadnesený, tak doufám, že až přijedu příště, že bude pravdivý," rýpne si bez zaváhání prezident do zkoprnělého vedení. Těžko by se v tu chvíli hledal dělník, kterému by se návštěva nezamlouvala.
Na debatě s plzeňskými středoškoláky (už poněkolikáté ten den) Zeman zopakuje důvody, proč by Česko mělo přijmout euro. Dále proč by mělo proběhnout tažení proti islámským radikálům, jak nalákat mladé lidi na technické obory a jak by poslal tuneláře do kamenolomu.
Když na závěr přidá svou oblíbenou anekdotu o tom, jak se on a Václav Klaus dostanou do pekla, má studenty takříkajíc v hrsti.
Jsem jeden z vás
Zeman do regionů jezdí rád a doopravdy často. Za dva roky ve funkci stihl do krajů vyjet už dvacetkrát – objel tedy téměř dvakrát celé Česko.
Dobře totiž ví, že právě z malých měst a vesnic se rekrutují jeho příznivci. V rukávu má jeden významný trumf – roky před svým zvolením prožil v Novém Veselí. Místě, které "nedávno získalo status městyse, ale je to v podstatě vesnice". Je tedy jedním z nich. A neopomene to připomenout.
Lidi si navíc na svých tour získává i zcela civilním vystupováním. Tu se vyfotí s chlapci v chodských krojích, tu jako "hodný dědeček" vyslechne děti, které mu odříkávají básničku. A právě na tom získává body – nepůsobí "koženým" dojmem, vtipkuje i sám o sobě.
Kromě toho si uvědomuje, že většina jeho příznivců jsou důchodci. V sále domažlického kulturního střediska, který je zaplněný do posledního místa, proto například zavede řeč na "žebráckou" valorizaci důchodů, přičemž upozorní, že on sám, ač prezident, je také penzista.
Ptejte se mě, kvůli tomu jsem přijel
Ale Miloš Zeman všude avizuje, že přijel zejména naslouchat. Po prvotním ostychu, který prezident rozetne třeba citací Miroslava Horníčka, konečně začnou padat dotazy. Vzhledem k tomu, že hradní protokol je neúprosný, Zeman zvládne zodpovědět pouze čtyři, maximálně pět.
I kvůli tomu jsou otázky město od města velmi podobné. Lidi nejčastěji zajímá slabá koruna, což je voda na Zemanův mlýn. Podle něj byla intervence České národní banky nesmyslná a nikoho nenechá na pochybách, že se příští rok guvernéra ČNB Miroslava Singera vymění.
Vzhledem k tomu, že se nachází nedaleko Šumavy, v jedné z odpovědí nastíní, že řešení tamních problémů s kůrovcem je v zásadě jednoduché. "Celá podstata spočívá v tom, že tři ztepilé smrky byly napadeny kůrovcem. Po staletí se kůrovec ničil tak, že se strom porazil, kůra se oloupala, spálila a bylo po kůrovci," vysvětlil.
"Hnutí Duha způsobilo, že k těm třem stromům se přivázaly tři ztepilé dívky, když tam přišli dřevorubci. A místo toho, aby je dřevorubci přeřízli, odešli. A díky tomu z tří smrků vyletěl kůrovec a teď je místo zelené Šumavy hnědá Šumava," zlehčí celou věc dvojsmyslem Zeman.
Že je to populismus? No a co, když funguje.