Praha - Česko zaplatilo 150 milionů korun za dívky unesené v Pákistánu, potvrdil prezident Miloš Zeman. TOP 09 chce kvůli výroku podat žalobu, Ústavní soud přezkoumá, jestli se prezident nedopustil velezrady. Počínání hlavy státu zkritizovali i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebo šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
K výkupnému se prezident vyjádřil během debaty s občany v Kornaticích u Rokycan. "Pokud vím, tak 150 milionů, ale záleží, podle jakého kurzu to počítáte," odpověděl Zeman na dotaz. "Víte, je to obrovské dilema. Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců."
Podle prezidenta si nikdo nechce brát na svědomí smrt českých občanů. "Ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci a vy byste si říkali, tady by je zavřeli, nechme je únoscům. Ale takový případ, pokud vím, zatím nenastal," dodal Zeman.
Prezident se zároveň vyjádřil k 800 milionům, které Česko uvolní na pomoc Turecku při ochraně hranic. "Turecko ten závazek mimochodem neplní. Takže, kdybychom se rozhodli, že nezaplatíme Turecku 800 milionů, tak ještě 650 milionů ušetříme," řekl Zeman.
Na odpolední tiskové konferenci své výroky mírnil. Prý pouze odpověděl na konstatační otázku, že vláda vyplatila 150 milionů korun. "Já jsem vzal tuto konstataci na vědomí, byla publikována již před několika dny, a říkal jsem jenom to, že je velmi těžké se rozhodnout o životě dvou českých občanek. To je vše, nic jiného jsem neřekl," uvedl Zeman.
Poté ještě dodal, že pokud by publikovaná informace nebyla pravdivá, mohl by ji jakýkoli politik dementovat. "A já pouze konstatuji, že během této doby žádné dementi od žádného politika nenastalo," řekl Zeman.
TOP 09 chystá žalobu
Prezidentova slova nejdříve zkritizoval předseda ODS Petr Fiala. Povzbuzují podle něj k únosu dalších českých občanů. "To je zoufalá situace, která by měla děsit každého občana, není možné, aby odpovědní ústavní činitelé zveřejňovali informace, které jsou v každé zemi tajné," řekl Fiala novinářům ve Sněmovně.
Premiér Bohuslav Sobotka napsal, že Zemanovo vyjádření ničemu nepomůže.
Politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) February 10, 2016
Kriticky se vyjádřil i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Můžu obecně říct, že je opravdu velmi nestandardní a nešťastné, aby se cokoliv takového komentovalo," řekl.
Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by prospělo, kdyby politici přestali případy unesených českých občanů komentovat. "Snažím se říkat jen to, co musím, protože v oblasti, jako je otázka našich zmizelých občanů, je lépe, když budeme všichni více držet pusu," řekl ministr při návštěvě Makedonie.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v České televizi uvedl, že by nebylo v pořádku, kdyby prezident nebo jiný oficiální činitel potvrzoval informace o výkupném za unesené občany země. "Ale pochopil jsem, že to nebyl tento případ," dodal ministr, podle kterého se Zeman k věci vyjadřoval v obecné rovině.
První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek má za to, že postup Zemana je na odstoupení. Strana na něj chce podat žalobu.
MZ je tím, kdo zveřejňuje tajné informace. hlava státu ohrožuje každého z nás i bezpečnost ČR. To je na odstoupení, nebo na ústavní žalobu.
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) February 10, 2016
"Zeman rozpoutává další díl reality show, ve které hlavní roli hrají úniky tajných informací. Pan prezident si naprosto cíleně zahrává s bezpečností nejen občanů v zahraničí, ale také nás všech na území České republiky," napsal Ženíšek v prohlášení.
Oznámil, že TOP 09 iniciovala mimořádnou schůzi Sněmovny. Kvůli únikům informací a možnému ohrožení bezpečnosti občanů se poslanci sejdou ve čtvrtek v poledne.
Žaloba moc šancí na úspěch nemá, soudí ústavní právník
Podle ústavního právníka Marka Antoše ale žaloba moc šancí na úspěch mít nebude. „V souvislosti se zavedením přímé volby prezidenta došlo ke změně Ústavy, kdy článek 65, který to řeší, byl rozšířen o možnost podávat žalobu nejen kvůli velezradě, ale také kvůli hrubému porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Tím se rozšířila skutková podstata,“ popisuje možnosti podání žaloby ústavní právník Marek Antoš.
„Na druhou stranu dříve bylo možné, aby žalobu podal samotný Senát, a to se souhlasem absolutní většiny svých členů. Teď se musí Senát usnést třípětinovou většinou přítomných senátorů a ještě musí souhlasit tři pětiny všech poslanců Poslanecké sněmovny. Tím se extrémně snížila možnost ústavní žalobu podat, a to až v té intenzitě, že je podle mě velice nepravděpodobné, že by se to v reálném případě podařilo,“ řekl pro Aktuálně.cz Antoš.
„Podle ústavy je navíc velezrada definována jako jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu, a já moc nerozumím tomu, v čem je u prezidenta toho jednání spatřováno,“ dodal ústavní právník Marek Antoš.
Informace o výkupném přinesl v neděli týdeník Respekt. Zaplacených šest milionů dolarů je výrazně více, než o čem se dosud spekulovalo. Že se bude platit, rozhodla již předchozí vláda Jiřího Rusnoka. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přitom opakovaně tvrdil, že Česko s teroristy nevyjednává.
Bělobrádek v úterý řekl, že informace Respektu o výkupném není správná. "To, že někde něco vyjde, ještě neznamená, že to tak je, že vůbec něco bylo zaplaceno. To já nemohu potvrdit," řekl Bělobrádek. "Ta informace podle mě není správná a zase je to spekulace," poznamenal.
Podle prezidenta udělaly dívky hloupost
Během svého posledního vyjádření k případu Zeman dívky kritizoval. Po jejich propuštění v březnu loňského roku řekl, že dívkám přeje, aby "už nikdy neopakovaly tu hloupost, které se dopustily". Oznámil, že je na Hradě nepřijme.
"To není Zikmund a Hanzelka - tedy slavní cestovatelé, to je dvojice dívek, které jednaly velmi neprozřetelně, které neprospěly České republice, protože způsobily starosti sobě, své rodině, svým známým a přátelům a koneckonců i českému státu," zdůvodnil Zeman.
Dívky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán 14. března 2013. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.
Na internetu se objevily dva videozáznamy s unesenými: první v červnu 2013 a druhý o čtyři měsíce později. Jiné zprávy úřady o dívkách neměly, protože únosci o sobě nedali nijak vědět.
"Bylo to velmi tvrdé. Poprvé v našem životě jsme viděly zbraně a ozbrojené muže. Stále nevíme, kdo nás unesl. Střílelo se tam a vybuchovaly tam bomby. Ale časem jsme si na to zvykly," řekla jedna z unesených.