Zeman v úterý vyznamená i zabitého faráře z Lidic Štemberku

Domácí Domácí
23. 10. 2014 14:16
Katolický farář Štemberka působil v Lidicích třiatřicet let. V roce 1992 mu byl in memoriam udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.
Miloš Zeman při loňském ceremoniálu ve Vladislavském sále.
Miloš Zeman při loňském ceremoniálu ve Vladislavském sále. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Prezident Miloš Zeman by měl v úterý na Pražském hradě ocenit prezidentskou medailí také katolického faráře z Lidic Josefa Štemberku. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz má dostat in memoriam vyznamenání za hrdinství.

Josef Štemberka působil na lidické farnosti třiatřicet let. Byl zastřelen spolu s ostatními lidickými muži 10. června 1942 u Horákova statku. Podle historiků mu gestapo nabídlo milost, Štemberka ji však odmítl. V době smrti mu bylo třiasedmdesát let.

V roce 1992 byl Štemberkovi in memoriam udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. O lidické tragédii napsal František Křelina knihu Každý své břímě, ve které je poslední lidický farář hlavní postavou.

Ocenění dostane cestovatel, historička i vojáci

K dalším oceněným bude, dle informací České televize (ČT), patřit také cestovatel Miroslav Zikmund či historička Věra Olivová. Oba dva již obdrželi pozvánku na ceremonii ve Vladislavském sále.

Ocenění z rukou prezidenta převezme také desátník Jaroslav Mevald, který letos v červenci utrpěl těžká zranění při dopadu protitankové střely v afghánské provincii Bagrám. Pět českých vojáků, kteří podlehli zraněním způsobeným sebevražedným atentátem u afghánské základny Bagrám, dostane in memoriam medaili Za hrdinství.

Podle Lidových novin vyznamenání letos dostane i režisér Robert Sedláček, autor dokumentu z roku 2007 o nynější hlavě státu.

Deník rovněž spekuloval o tom, že vyznamenání by letos mohl obdržet i režisér Filip Renč, který Zemanovi natočil předvolební spot před prezidentskými volbami. ČT rovněž uvedla, že účast na Hradě potvrdila zpěvačka Lucie Bílá, která podpořila při loňské prezidentské volbě právě Zemana.

Prezidentská kancelář zatím odmítá odtajnit jména všech možných kandidátů na ocenění. Jisté však je, že připraví speciální ceremoniál pro zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona.

___

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy