Zeman uspořádá dva ceremoniály, jeden speciálně pro Wintona

ČTK ČTK
20. 10. 2014 17:01
Oba obřady se budou konat 28. října. Důvodem uspořádání zvláštního ceremoniálu je, aby událost byla pro stopětiletého Wintona co nejpohodlnější.
Sir Nicholas Winton.
Sir Nicholas Winton. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona chce prezident Miloš Zeman ocenit na zvláštním setkání. Uskutečnit by se mělo 28. října mimo hlavní každoroční oslavu ve Vladislavském sále, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Při oslavách státního svátku 28. října by se tak měly konat dva ceremoniály. První by se týkal pouze Wintona, který dostane Řád bílého lva. Důvodem uspořádání zvláštního ceremoniálu podle Ovčáčka je, aby událost byla pro Wintona, kterému je 105 let, co nejpohodlnější.

Při druhé slavnosti by pak byly oceněny další osobnosti. Jejich seznam Hrad tradičně před ceremonií nezveřejňuje. Mezi oceněnými by měli být například in memoriam čeští vojáci, kteří v červenci padli v Afghánistánu, nebo ruská disidentka Natalja Gorbaněvská.

Winton zorganizoval před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak s dětmi odjel v květnu 1939. Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali.

O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se Winton dostal dokumentem BBC z roku 1988.

Oceněn byl řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.

 

Právě se děje

Další zprávy