Padlí vojáci jsou v Česku, dostanou medaili Za hrdinství

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 7. 2014 16:47
Na vojenském letišti Kbely čekal na přílet speciálu prezident Zeman a čestná armádní jednotka.
Rakve s ostatky vojáků vynesla ze speciálu čestná stráž.
Rakve s ostatky vojáků vynesla ze speciálu čestná stráž. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Letecký speciál přivezl do Česka ostatky čtyř vojáků, kteří padli při úterním sebevražedném útoku v Afghánistánu. Letoun přistál na pražském letišti ve Kbelích ve čtvrtek před půl druhou odpoledne.

Přílet očekával prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický, představitelé armády nebo čestná armádní jednotka. Rakve byly zahaleny do české vlajky a položeny na černé katafalky.

Po modlitbě vojenského kaplana Petra Fialy zazněla státní hymna a smuteční armádní hudba. Vojáci poté umístili rakve s ostatky padlých do přistavených vozů pohřební služby. Těla vojáků byla následně převezena do Ústřední vojenské nemocnice, kde se podle armádních nařízení musí uskutečnit jejich pitva.

Až poté převezmou ostatky rodiny, které rozhodnou o způsobu jejich pohřbení. Armáda nabídla pozůstalým organizaci vojenských pohřbů.

Prezident osobně kondoloval přítomným příbuzným mrtvých vojáků.

Už v poledne se jako připomínka padlých po celém Česku na tři minuty rozezněly zvony a sirény.

Po delší době se zvonilo i na věži katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Zvony, které se smutečním tónem naposledy rozezněly po úmrtí prezidenta Václava Havla a papeže Jana Pavla II., zněly o minutu déle než ostatní.

K pietě se od rána připojil také Pražský hrad, který vyvěsil smuteční vlajku a státní vlajku stáhl na půl žerdi.

Již od úterního večera lidé chodí zapalovat svíčky a pokládat květiny před budovou generálního štábu na pražském Vítězném náměstí.

Vojáci zemřeli poté, co se nedaleko základny Bagrám na východě země v úterý odpálil sebevražedný atentátník. Jeden český voják, který zůstává v péči lékařů na základně v Afghánistánu, byl těžce zraněn.

Ve čtvrtek prodělal čtvrtou operaci a nyní je ve stabilizovaném stavu. Do Česka by se měl vrátit asi za deset dnů.

Prezident Zeman ocení padlé vojáky medailí Za hrdinství, udělena jim bude 28. října.

 

Právě se děje

Další zprávy