Padlí vojáci jsou v Česku, dostanou medaili Za hrdinství

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 7. 2014 16:47
Na vojenském letišti Kbely čekal na přílet speciálu prezident Zeman a čestná armádní jednotka.
Rakve s ostatky vojáků vynesla ze speciálu čestná stráž.
Rakve s ostatky vojáků vynesla ze speciálu čestná stráž. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Letecký speciál přivezl do Česka ostatky čtyř vojáků, kteří padli při úterním sebevražedném útoku v Afghánistánu. Letoun přistál na pražském letišti ve Kbelích ve čtvrtek před půl druhou odpoledne.

Přílet očekával prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický, představitelé armády nebo čestná armádní jednotka. Rakve byly zahaleny do české vlajky a položeny na černé katafalky.

Po modlitbě vojenského kaplana Petra Fialy zazněla státní hymna a smuteční armádní hudba. Vojáci poté umístili rakve s ostatky padlých do přistavených vozů pohřební služby. Těla vojáků byla následně převezena do Ústřední vojenské nemocnice, kde se podle armádních nařízení musí uskutečnit jejich pitva.

Až poté převezmou ostatky rodiny, které rozhodnou o způsobu jejich pohřbení. Armáda nabídla pozůstalým organizaci vojenských pohřbů.

Prezident osobně kondoloval přítomným příbuzným mrtvých vojáků.

Už v poledne se jako připomínka padlých po celém Česku na tři minuty rozezněly zvony a sirény.

Po delší době se zvonilo i na věži katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Zvony, které se smutečním tónem naposledy rozezněly po úmrtí prezidenta Václava Havla a papeže Jana Pavla II., zněly o minutu déle než ostatní.

K pietě se od rána připojil také Pražský hrad, který vyvěsil smuteční vlajku a státní vlajku stáhl na půl žerdi.

Již od úterního večera lidé chodí zapalovat svíčky a pokládat květiny před budovou generálního štábu na pražském Vítězném náměstí.

Vojáci zemřeli poté, co se nedaleko základny Bagrám na východě země v úterý odpálil sebevražedný atentátník. Jeden český voják, který zůstává v péči lékařů na základně v Afghánistánu, byl těžce zraněn.

Ve čtvrtek prodělal čtvrtou operaci a nyní je ve stabilizovaném stavu. Do Česka by se měl vrátit asi za deset dnů.

Prezident Zeman ocení padlé vojáky medailí Za hrdinství, udělena jim bude 28. října.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy