Zemana navrhli na Nobelovu cenu, on sám o tom nevěděl

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2014 13:19
Akademikovi Komkovovi se líbí, že Miloš Zeman podpořil pozici Ruska v otázce Krymu.
Foto: Vojtěch Marek

Moskva - Prezident Miloš Zeman nevěděl, že jej ruský akademik Sergej Komkov navrhl na Nobelovu cenu za mír za jeho postoj ke Krymu.

Hodnotit zprostředkovatelskou roli Česka v usmiřujícím dialogu Kyjeva s Moskvou lze prý ale až při dosažení konkrétních výsledků, řekl Zeman v sobotu novinářům.

Komkov navrhl českého prezidenta na prestižní ocenění za vyvážený přístup k ukrajinské krizi, napsala v pátek ruská informační agentura Regnum.

"S tímto návrhem jsem se neseznámil a tiskový mluvčí mně o něm říkal před dvěma minutami. Za druhé, Nobelova cena míru se uděluje za konkrétní výsledky práce," reagoval prezident na sobotním sjezdu odborářů.

Miloš Zeman spolu s dalšími vysokými představiteli některých států Východního partnerství v pátek na Hradě nabídl Rusku a Ukrajině, že Praha dialog obou znesvářených zemí zprostředkuje. "Nu a teprve podle výsledků těchto služeb můžeme hodnotit práci nejenom mě, ale každého z členů této mise," uvedl Zeman.

"Rozumná a vyvážená politika"

Komkov, který je mimo jiné předsedou Ruského fondu pro vzdělávání, norskému výboru pro udělování Nobelových cen Zemana navrhl pro rok 2015.

"Zpočátku stejně jako mnozí jiní evropští politici vyzýval k aktivnímu postupu evropských zemí na území Ukrajiny. Až do vyslání sil NATO. Poté, co se pečlivě zabýval situací, která tam vznikla, ale výrazně změnil svůj postoj k těmto událostem," cituje Regnum akademikovo odůvodnění.

Komkovovi se především líbí, že Miloš Zeman podle něj podpořil pozici Ruska v otázce Krymu, když "prohlásil, že jedině Ruská federace je s to zajistit skutečná občanská práva obyvatelstva Krymského poloostrova". Oceňuje také, že český prezident prý řekl, že Krym byl vždy nedílnou součástí Ruska a Ukrajině ho nesmyslně daroval Nikita Chruščov.

Agentura Regnum připomněla, že Komkov patřil k iniciátorům navržení ruského prezidenta Vladimira Putina na letošní Nobelovu cenu za mír.

 

Právě se děje

Další zprávy